Auto Świat Wiadomości Aktualności Tak unikniesz mandatu za granicą. Wszystko, co musisz wiedzieć, podróżując po Europie

Tak unikniesz mandatu za granicą. Wszystko, co musisz wiedzieć, podróżując po Europie

Sezon wakacyjny w pełni. Wielu z nas wybiera się na letni wypoczynek samochodem lub na miejscu wypożycza auto, by podróżować po okolicy. Co kraj, to obyczaj, więc i przepisy drogowe są inne. Warto je wcześniej poznać, by uniknąć wysokiego mandatu.

Wyjazd na wakacje - zdjęcie ilustracyjne
Zobacz galerię (32)
Vera Petrunina / Shutterstock
Wyjazd na wakacje - zdjęcie ilustracyjne

Zbiór najważniejszych informacji niezbędnych podczas podróży samochodem za granicą przygotowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W zestawieniu zebrano przepisy z większości krajów Europy. Uwzględniono m.in. ograniczenia prędkości, opłaty za przejazdy, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi, numery alarmowe, a także specyficzne obyczaje panujące na drogach.

Wybierając się w długą podróż autem, warto również zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny oraz wyposażenie, wykupić pakiet assistance (przydatny w razie awarii czy kolizji), odpowiednio się spakować i zaplanować optymalną trasę przejazdu. Wtedy można być pewnym, że nic nie zakłóci wyczekiwanego wypoczynku.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Przed podróżą należy także zadbać o prawidłowe ułożenie bagażu w bagażniku i schowkach pojazdu. To bardzo ważne, bo przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody "waży" aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg, więc takie przedmioty stają się bardzo niebezpieczne dla pasażerów, jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone.

Warto pamiętać, że prowadząc pojazd, trzeba dostosować prędkość, nie tylko do obowiązujących limitów, ale również — dla własnego bezpieczeństwa — do warunków panujących na drodze. To szczególnie ważne np. podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu. Woda miesza się wtedy z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu i właśnie wtedy jest najbardziej śliska — pod względem przyczepności, a raczej jej braku, można ją wręcz porównać do oblodzonej zimą nawierzchni.

Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem. Takie zachowanie może uchronić nas przed kolizją, a w krytycznych sytuacjach także uratować nam życie.

O czym pamiętać podczas wyjazdu na wakacje

Wybierając się w podróż latem, trzeba pamiętać o tym, że wysokie temperatury męczą organizm i osłabiają go. Powodują senność, która za kierownicą jest bardzo groźna. Dlatego przed ruszeniem w trasę warto zaopatrzyć się w wodę, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy, aby odpocząć. Na pewno przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne.

Podczas przerw w podróży trzeba pamiętać, żeby nawet na chwilę nie zostawiać w samochodzie ani dzieci, ani zwierząt. Przy upałach panujących latem, we wnętrzu pojazdu temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz.

Najważniejsze informacje dla kierowców w wybranych europejskich krajach

Autor Paweł Krzyżanowski
Paweł Krzyżanowski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków