Jeśli nie musicie tankować w styczniu, wstrzymajcie się z wizytą na stacji do lutego. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała we wtorek 11 stycznia, że w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 ceny paliw w Polsce spadną wkrótce aż o 60-70 gr na litrze. Wszystko po to, by na pylonach przy stacjach znów wyświetlały się kwoty bliskie 5 zł. Niższe rachunki będziemy zawdzięczać obniżce VAT-u na paliwa z 23 do 8 proc.

Ceny paliw wrócą do normy?

Pierwsze efekty działań mających na celu obniżenie cen paliw odczuliśmy już 20 grudnia, kiedy to zaczęła obowiązywać niższa akcyza. Wówczas kwoty za litr najpopularniejszych paliw spadły o ok. 30-40 gr za litr – z ponad 6 zł za litr do ok. 5,7 zł za litr. Teraz Pb95 i ON stanieją na stacjach o kolejne 60-70 gr, co ma przybliżyć cenę za litr do 5 zł.

Obniżka VAT-u ucieszy także właścicieli aut z instalacją gazową. Cena detaliczna tego paliwa ma spaść o ok. 40 gr, co sprawi, że na totemie znów pojawi się kwota z "dwójką" z przodu (obecnie średnia cena LPG w Polsce to 3,16 zł za litr). Według zapewnień rządu niskie ceny w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 utrzymają się do końca lipca 2022 r. Do tego czasu zostało też przedłużone obowiązywanie wprowadzonej pod koniec zeszłego roku obniżki akcyzy.