Auto Świat Wiadomości Aktualności Tesla wzywa do serwisów ponad 46 tys. Cybertrucków. Dosłownie się rozpadają

Tesla wzywa do serwisów ponad 46 tys. Cybertrucków. Dosłownie się rozpadają

Kolejny dzień, kolejne złe wieści związane z Teslą. Amerykańska marka nie ma ostatnio dobrej passy. Tym razem okazało się, że musi wycofać z dróg ponad 46 tysięcy swoich pikapów. Auta będą wzywane na akcję serwisową. Nie pierwszą w przypadku Cybertrucka.

1 Tesla Cybertruck
1 Tesla CybertruckTesla
  • Tesla musi wycofać z dróg ponad 46 tys. Cybertrucków z powodu defektu kleju prowadzącego do ryzyka odłączenia metalowych elementów pojazdu
  • Akcja serwisowa dotyczy modeli wyprodukowanych od listopada 2023 r. do lutego 2024 r., a problem został zidentyfikowany po serii skarg klientów
  • To ósma akcja wycofania Cybertrucka od momentu wprowadzenia na rynek; w 2023 r. wycofano ponad 11 tys. pojazdów z powodu wadliwych materiałów klejących

Tesla Motors poinformowała o konieczności wycofania niemal całej serii produkcyjnej swojego elektrycznego pikapa - Cybertruck. Sprawa jest poważna, bo akcja serwisowa obejmie aż 46096 egzemplarzy wyprodukowanych między listopadem 2023 r. a lutym bieżącego roku. Powodem jest defekt związany z klejem, który może prowadzić do odłączenia się metalowych elementów wykończeniowych w trakcie jazdy. Tesla Cybetruck może się więc zacząć... rozpadać. A to bardzo niebezpieczne dla innych kierowców.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Tesla musi naprawić kilkadziesiąt tysięcy Cybertrucków

W oficjalnym zawiadomieniu skierowanym do National Highway Traffic Safety Administration, amerykański producent elektrycznych pojazdów ujawnił, że problem został zidentyfikowany na początku stycznia, po serii skarg ze strony klientów. Tesla szacuje, że tylko jeden proc. pojazdów z omawianej serii produkcyjnej może być dotknięty usterką. Ze względów bezpieczeństwa jednak zdecydowano o naprawie wszystkich wyprodukowanych Cybertrucków.

W komunikacie technicznym Tesla wyjaśniła, że problem dotyczy szyny przechyłowej, będącej elementem kosmetycznym zewnętrznej części pojazdu. Szyna ta składa się z elektropowlekanego stalowego tłoczenia, które jest połączone z panelem ze stali nierdzewnej za pomocą kleju strukturalnego. W przypadku uszkodzonych pojazdów może dojść do rozwarstwienia się panelu na połączeniu klejowym, co skutkuje ryzykiem odłączenia się elementu od nadwozia.

Co się dzieje z Teslami Cybertruck? Zobacz na filmie z USA:

Kierowcy Tesli muszą czekać na powiadomienie

Takie zdarzenie może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, zwiększając ryzyko wypadków. Oczywiści konieczna jest wizyta w autoryzowanym serwisie.

Właściciele dotkniętych problemem Cybertrucków otrzymają powiadomienie i zostaną poproszeni o umówienie się na serwis. Tesla zapewnia, że bieżąca produkcja zostanie dostosowana, aby wyeliminować problem, a wszystkie pojazdy sprzedane do końca marca powinny być już wolne od tej wady.

Przeczytaj także: To nie fabryka, to pobojowisko – niemiecki ekspert o gigafabryce Tesli pod Berlinem. Dramatyczne dane

To nie pierwszy przypadek wycofania Cybertrucków z powodu problemów z klejem. W poprzednim roku podobna sytuacja miała miejsce, gdy ponad 11000 pojazdów tego modelu zostało wycofanych z powodu wadliwych materiałów klejących.

Od czasu wprowadzenia na rynek w końcu 2023 roku, Cybertruck został poddany ośmiu akcjom wycofania z powodu różnych problemów technicznych.

Tesla Cybertruck i inne auta w USA
Tesla Cybertruck i inne auta w USATomasz Kamiński / Auto Świat
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków