• Zmiany na autostradach są istotne i dotyczą każdego kierowcy auta osobowego lub motocykla
  • Ta wiedza spowoduje, że podróż będzie przyjemniejsza i bezstresowa
  • Wystarczy wybrać dobry termin wyjazdu i powrotu

Autostradami codziennie poruszają się tysiące podróżujących, którzy chcą bezpiecznie i szybko dotrzeć do celu. Ostatnia zmiana przepisów ma zachęcać do wybierania właśnie tych tras przez kierowców auto osobowych i motocykli.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Zmiany na autostradach. Tam możesz oczekiwać niespodzianki

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wybierają się na urlop. Zmiany dotyczą w sumie tras o długości aż 413 km prowadzących m.in. przez odcinki bardzo uczęszczane podczas wakacyjnych wyjazdów — na autostradach A1, A2 i A4.

W przypadku dwóch ostatnich dróg to efekt zmian w ustawie z 26 maja 2023 r., które spowodowały, że od 1 lipca na odcinkach A2 Konin-Stryków (99 km) i A4 Wrocław-Sośnica (162 km) kierujący autami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony nie muszą płacić za przejazd.

Darmowe odcinki na autostradzie A2 i A4 Foto: GDDKiA
Darmowe odcinki na autostradzie A2 i A4

Na autostradzie A1 zmiany weekendowe

Darmowy przejazd jest możliwy również na autostradzie A1 kontrolowanej przez prywatnego operatora. Za odcinek między Rusocinem a Nową Wsią k. Torunia nie trzeba płacić, jednak tylko w weekendy. Od godz. 12:00 w każdy piątek do poniedziałku do godz. 12:00 zwolnieni z opłat są kierowcy aut o dmc do 3,5 tony i motocykli. Taka "promocja" będzie obowiązywała jeszcze do 4 września.

Na korzyść kierowców zmieniono zasady na długi sierpniowy weekend. Za darmo pojedziemy od godz. 12:00 w piątek, 11 sierpnia, do 12:00 w środę, 16 sierpnia.

Jeśli więc wybierzemy odpowiednią porę na wyjazd nad morze lub w góry, możemy dojechać nie tylko szybciej, ale też taniej. O ile? Nawet o 60 zł, jeśli zdecydujemy się na przejazd w obie strony.

Autostrada A1 mapa
Autostrada A1 mapa

Te autostrady są głównymi drogami w Polsce

Autostrada A1 jest jedną z dłuższych dróg, gdzie obowiązuje wysokie ograniczenie prędkości. Łączy Gdańsk z granicą z Czechami i przechodzi przez Łódź, Częstochowę i Katowice. Ma długość 584 km i w większości jest darmowa. Jedynym płatnym odcinkiem jest ten opisany wyżej, który o odpowiednich porach może być również darmowy.

Z kolei Autostrada A2 to główne połączenie wschodu z zachodem. Przebiega przez Mińsk Mazowiecki, Warszawę, Łódź, Poznań i ciągnie się do granicy z Niemcami w Świecku. Ma długość 523 km i niestety od odcinka Konin do Nowego Tomyśla jest dalej płatna. Przejazd całego tego odcinka kosztuje 84 zł, a jeden z trzech fragmentów to koszt 28 zł. Opłatę można wnieść tylko na bramkach za pomocą gotówki, kart płatniczych i kart flotowych.

Autostrada A4 także prowadzi z zachodu na wschód, jednak południem kraju. Ma 667 km, zaczyna się przy granicy z Niemcami i wiedzie przez Wrocław, Kraków i Rzeszów aż do granicy z Ukrainą. Na tej trasie również pozostaje jeden odcinek płatny, czyli Kraków — Katowice. Tutaj opłata dla osobówek to 15 zł, a dla motocykli - 7 zł. Istnieje możliwość płacenia elektronicznego, wtedy opłata jest mniejsza o 2 zł (A4Go, Telepass, videotolling). Możliwe sposoby płatności:

  • elektroniczny pobór opłat A4Go,
  • elektroniczny pobór opłat Telepass,
  • kartA4 - do wyczerpania ważnych impulsów,
  • videotolling (opłata na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej) z wykorzystaniem aplikacji: Autopay, SkyCash, IKO, mPay
  • videotolling z wykorzystaniem kart flotowych Orlen (typu "S")
  • karty bankowe: VISA, Mastercard, Maestro,
  • karty flotowe i paliwowe: Orlen— Flota i Open Drive, karty Routex wyemitowane przez: Aral, BP, Eni, Statoil, karty UTA, karty Shell, karty DKV, karty Lotos Biznes, karty E100,
  • gotówka: euro i dolary — tylko banknoty, reszta wydawana jest w złotówkach.