Jak informują miejscowi policjanci, kierowca dacii potrącił nastolatkę na przejściu dla pieszych. Dziewczyna trafiła do szpitala, a kierujący stracił prawo jazdy. Teraz bielscy policjanci ustalają szczegółowe okoliczności zdarzenia. Będzie miało to wpływ na przyszłość mężczyzny.

Jak jeździć w okolicy przejść dla pieszych — wyjaśniamy

Przejścia dla pieszych zazwyczaj są oznakowane specjalnymi znakami pionowymi oraz poziomym (tzw. zebra). Zbliżając się do takiego miejsca, kierowca powinien zmniejszyć prędkość i być gotowym do awaryjnego zatrzymania pojazdu, jeśli pojawi się przechodzień.

Jeszcze baczniej trzeba obserwować drogę w przypadku przejść dla pieszych w okolicach szkół i przedszkoli. Najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, na jakie są narażeni. Często nie potrafią także ocenić ryzyka i konsekwencji. Dlatego w myśl aktualnych przepisów "pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju".

"Przypominamy też o odblaskach, które poprawiają widoczność, a w konsekwencji i bezpieczeństwo na drodze" dodają bielscy policjanci.

Potrącenia pieszych — statystyka

Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2021 r. (policjanci nie opublikowali jeszcze pełnych danych za 2022 r.) odnotowano ponad 4,7 tys. wypadków z udziałem pieszych. Prawie 530 z nich zginęło, a ponad 4,3 tys. odniosło poważne obrażenia ciała.

Źródło: policja.pl