Najpotężniejsza turbina świata to nie byle co. Według duńskiego producenta Vestas jedno urządzenie może sprostać rocznemu zapotrzebowaniu na energię aż 20 tys. domów w Europie. To prawdziwy gigant. Według Charlotte Feldvoss, odpowiedzialnej w Vestas za transport i cytowanej przez magazyn "Riviera", to największa gondola, jaką kiedykolwiek musieli transportować.

Prototypowy egzemplarz gigantycznej turbiny Vestas V236-15.0 trzeba było dostarczyć do duńskiego centrum testowania turbin Osterlind w Jutlandii. W drodze skorzystano nie tylko z transportu morskiego dookoła Danii, ale i kołowego. Ten wykonała specjalistyczna lokalna firma Torben Rafn. Według informacji serwisu 40ton.net trzystutonowy ładunek trzeba było przetransportować z użyciem dwóch specjalistycznych ciężarówek MAN TGX o mocy 640 KM każda.

Okazało się, że turbina jest na tyle duża, że należało ją umieścić na dwóch równolegle ustawionych platformach. To nie lada wyzwanie ze względu na szerokość ładunku. Okazało się, że cały zestaw zajmował pełną szerokość drogi i wykraczał poza wymalowane linie.

Jednak w przeciwieństwie do transportu maszyny TBM w Polsce duński przewoźnik miał znacznie krótszą trasę do pokonania. Jak informuje 40ton.net trasa lądowa wynosiła zaledwie 20 km.