Już od kilkunastu lat producenci aut na potęgę wprowadzają doładowane silniki, które przy mniejszej pojemności pozwalają uzyskać porównywalną lub nawet wyższą moc niż w przypadku wolnossących konstrukcji. Powodem tego są narzucone przez Unię Europejską niezwykle wyśrubowane normy emisji spalin.

Do kwestii stawek ubezpieczeniowych i czynników mających wpływ na ich wysokość odniósł się serwis rankomat.pl. Jak wyjaśnia Marcin Szermański z porównywarki ubezpieczeń OC i AC: "Nie tylko długowieczność silników jest dyskusyjna, ale też podejście ubezpieczycieli do pojazdów z turbodoładowanymi i większymi motorami o tej samej lub bardzo zbliżonej mocy. Na chwilę obecną tylko nieliczni biorą pod uwagę moc silnika. Zdecydowana większość wciąż niestety sugeruje się jego pojemnością, Z reguły, im większa pojemność, tym droższą ofertę OC otrzymuje właściciel samochodu".

Na potwierdzenie tej tezy pracownicy serwisu przygotowali zestawienie 10 modeli, w którym prezentują, jak zmienia się koszt polisy OC samochodu w zależności od pojemności silnika. Aby zestawienie miało jakikolwiek sens, składka była wyliczana dla tego samego hipotetycznego żonatego kierowcy z jednym dzieckiem w wieku 10 lat. Potencjalny przyszły właściciel auta urodził się w 1986 r. i mieszka w Łodzi, a prawo jazdy kat. B posiada od 2006 r. Do porównania przyjęto przebieg auta wynoszący 200 tys. km, przy czym średnio w roku samochód przejeżdża do 12,5 tys. km. Kierowca nigdy nie miał szkody, a samochody ubezpiecza od 10 lat i parkuje je na ulicy.

Pojemność silnika a cena OC Foto: rankomat.pl
Pojemność silnika a cena OC

Jak widać na porównaniu przy tej samej lub podobnej mocy silnika różnice w wysokości stawki ubezpieczenia OC sięgają od 4,3 do 15,0 proc. Na rozbieżności w uzyskanych wynikach wpływ mogą mieć również marka i wiek pojazdu - w przypadku starszych aut to właśnie czas użytkowania potrafi wywindować koszt polisy. Jak jednak zauważa rankomat.pl: „U podobnych modeli z podobnych roczników nie tylko moc, ale też pojemność silnika - mająca coraz rzadziej bezpośrednie przełożenie na ową moc - ma niestety znaczenie na wysokość ubezpieczenia”.