Policjanci z Ostródy i Morąga zatrzymali trzech mężczyzn, którzy na terenie kraju oszukali kilkaset osób marzących o kupnie własnego auta.

Od kilku miesięcy policjanci otrzymywali informacje, że na terenie Ostródy i Morąga na podstawione osoby, na jednym z popularnych portali zajmujących się sprzedażą samochodów, zakładane są fikcyjne konta. Policjanci powiązali to ze zgłoszeniami od osób, które chciały za pośrednictwem Internetu nabyć wymarzony samochód, a zostały oszukane i straciły kilka tysięcy złotych.

Z informacji zebranych przez funkcjonariuszy wynikało, że oszuści zamieszczali na portalu ogłoszenie ze zdjęciem auta określonej marki, m.in. Dacia, Nissan i Kia, zobowiązując się do sprowadzenia go z zagranicy po wpłaceniu zaliczki od 1500 do 5000 złotych. Z ustaleń wynika również, że grupa przestępcza zakładała konta w banku na podstawione osoby, którymi najczęściej okazywały się osoby bezdomne. Po wpłacie określonej kwoty, kontakt z ogłoszeniodawcą urywał się.

Funkcjonariusze z Ostródy i Morąga, zbierając i weryfikując szczegółowe informacje dotyczące zdarzeń, wykonując szereg czynności operacyjnych, wytypowali osoby mogące mieć związek z oszustwami. Ustalenia kryminalnych prowadziły na południe kraju.  To właśnie tam, w okolicach Wrocławia policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 26 do 40 lat.

Policjanci zabezpieczyli m.in. komputery, laptopy, karty bankomatowe oraz umowy. Jak się okazało, członkowie grupy - dwóch braci i ich kolega - byli już wcześniej karani m.in. za oszustwa, włamania, przestępstwa narkotykowe. Policjanci ustalają poszkodowanych. Ze wstępnych informacji wynika, że takich osób może być nawet kilkaset, a straty, jakie ponieśli mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Mężczyźni trafili już do policyjnego aresztu. Grozi im kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Coraz częściej decydujemy się na sprzedaż i zakup samochodu za pośrednictwem internetu. Niestety zdarzają się wśród sprzedawców, także oszuści, którzy nieuczciwie wykorzystują internetowe giełdy motoryzacyjne.

Decydując się na kupno używanego auta, musimy koniecznie przed podjęciem decyzji sprawdzić wiarygodność sprzedawcy i stan techniczny pojazdu. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Wybierajmy te ogłoszenia, które dają możliwość m.in. sprawdzenia samochodu przez mechanika, odbycia jazdy próbnej oraz wpłaty należności dopiero przy odbiorze osobistym samochodu. Pod żadnym pozorem nie wpłacajmy zaliczek na konto podane przez ogłoszeniodawcę, gdyż po wysłaniu gotówki kontakt z nim nagle się urwie - radzi insp. Piotr Zabuski, naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Pamiętajmy także, aby zawsze zgłaszać podejrzane oferty do administratora portalu, na którym zostały one umieszczone. Ta czynność uchroni potencjalnych kupujących przed stratą pieniędzy wydanych na de facto nieistniejący samochód marzeń.

Kolejny absurd - nowe opłaty dla kierowców:

źródło: KWP Olsztyn