Volkswagen odnotował 1,5 procentowy wzrost sprzedaży nowych aut w stosunku do analogicznego okresu w roku 2015. Tym samym, dzięki tak wysokiej liczbie sprzedanych egzemplarzy w ciągu połowy roku (5,12 mln), uplasował się na pierwszym miejscu spośród największych koncernów motoryzacyjnych. Drugie miejsce zajęła Toyota (4,99 mln), która odnotowała spadek sprzedaży (- 0,6 %). Na trzecim miejscu podium usytuowało się amerykańskie General Motors, sprzedając 4,76 mln i zaliczając 1,2-procentowy wzrost.

Tak dobry wynik niemieckiego producenta może być zaskakujący, mając na uwadze głośną aferę Dieselgate. Mimo tych problemów sprzedaż aut koncernu utrzymała się na wysokim poziomie. Na awans VW na pierwsze miejsce podium mogły wpłynąć również tegoroczne kłopoty Toyoty z dostawcami. W lutym, w zakładzie dostarczającym japońskiemu gigantowi stal, nastąpił wybuch, który był przyczyną zamknięcia zakładu na pewien czas. Kilka tygodni później fabryka innego dostawcy została uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi.

General Motors, jako największy producent samochodów w USA zajął trzecie miejsce w światowym rankingu. Koncern, który sprzedał w pierwszym półroczu 4,76 mln aut, ten wysoki wynik zawdzięcza przede wszystkim szczególnie dużej liczbie zakupionych Chevroletów i Opli.

Volkswagen Toyota General Momotrs
Liczba sprzedanych aut na świecie I-VI 2016 r. 5,12 mln 4,99 mln 4,76 mln
Zmiana w stosunku do I-VI 2015 r. +1,50% -0,60% +1,20%