Zestawienie firmy Rankomat powstało na podstawie zgłoszeń przez aplikację „Uprzejmie Donoszę”, która powstała po to, aby w prosty i szybki sposób można było zgłosić służbom nieprawidłowo i niebezpiecznie zaparkowane pojazdy. Okazuje się, że aplikacja znalazła swoich zagorzałych fanów – w ciągu ostatniego roku użytkownicy zgłaszali każdego miesiąca średnio ponad 1,5 tys. źle zaparkowanych samochodów.

Warszawa wypada najgorzej

Najwięcej, bo prawie 11 tys. zgłoszeń, odnotowano w Warszawie. W stolicy było tyle samo zgłoszeń, co w czterech kolejnych miastach razem wziętych! Oczywiście, częściowo tłumaczy to wysokie natężenie ruchu i rozpiętość Warszawy. Na drugim miejscu tego niechlubnego zestawienia znalazł się Wrocław z wynikiem prawie 4927 tys. zgłoszeń, a trzecie miejsce należy do Poznania (2687 zgłoszeń).

TOP 10 miast z największą liczbą zgłoszeń złego parkowania Foto: Rankomat
TOP 10 miast z największą liczbą zgłoszeń złego parkowania

Co ciekawe w pierwszej dziesiątce, nie ma trzeciej co do wielkości Łodzi. Niewiadomo jednak, czy wynika to bardziej z przestrzegania przepisów przez kierowców tam parkujących, czy raczej niechęci do donoszenia na innych?

Którzy kierowcy parkują najgorzej?

Firma Rankomat sprawdziła także, jakie samochody najczęściej zgłaszane są za nieprawidłowe parkowanie. Okazuje się, że zdecydowanie najwięcej zgłoszeń dotyczy Volkswagenów (aż 15,6 proc. spraw). Tu zapewne, podobnie jak w przypadku Warszawy, zadziałał efekt skali. Po prostu niemiecka marka jest bardzo popularna na naszych drogach. Na drugim miejscu są samochody marki Renault, a tuż za nimi Ople. Z kolei najmniej zgłoszeń dotyczy samochodów marek Fiat i Skoda.

TOP 10 marek aut zgłaszanych za złe parkowanie Foto: Rankomat
TOP 10 marek aut zgłaszanych za złe parkowanie

Parkują źle, ale za to powodują mniej wypadków

Miasta, w których było najwięcej zgłoszeń na źle zaparkowane samochody w ostatnim roku, są jednocześnie miastami, w których kierowcy powodują najmniej szkód (wyliczenia procentowe). Tak przynajmniej wynika z deklaracji kierowców podczas wyliczenia składek i zakupu ubezpieczeń.

Warszawa, Wrocław i Gdańsk, zajmują trzy ostatnie miejsca na liście najmniej szkodowych miast w Polsce. 53,8 proc. kierowców pochodzących ze Stolicy deklarowało brak szkód w swojej historii ubezpieczenia. Wynik wrocławian był lepszy tylko o 3,7 punktu procentowego, a gdańszczan o 4,3 punktu procentowego. Niewiele wyżej na tej liście znajduje się Kraków, Bydgoszcz, Szczecin i Poznań, których wyniki są bardzo zbliżone i oscylują w granicach 60 procent.

Jaki procent kierowców z danego miasta deklaruje brak szkód w swojej historii OC Foto: Rankomat
Jaki procent kierowców z danego miasta deklaruje brak szkód w swojej historii OC

Okazuje się też, że właściciele samochodów marki Renault i Volkswagen (najcześciej zgłaszane) są jednymi z najrzadziej deklarujących szkody w swojej historii ubezpieczenia, natomiast Audi i Fiata (najlepiej parkujący) najczęściej.