Minister transportu Czech Martin Kupka uczestniczył w "Dniach polskiej logistyki" w ambasadzie RP w Pradze. Na spotkaniu powiedział, że budowa przygranicznego, jednego z ostatnich odcinków autostrady D11, która prowadzi z Czech do Polski, powinna rozpocząć się 19 grudnia 2023 r. Natomiast zakończenie budowy planowane jest na 2027 r. Minister stwierdził jednocześnie, że po stronie czeskiej prace będą opóźnione o ok. dwa lata w stosunku do postępów w budowie polskiej trasy ekspresowej S3.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Podczas spotkania w wypowiedzi dla PAP i Polskiego Radia Martin Kupka stwierdził: "Już dziś ten znaczący postęp, który miał miejsce w poprzednich latach w Polsce, jest kluczowym wyzwaniem dla czeskiej reprezentacji politycznej, aby przyspieszyć przygotowanie i budowę infrastruktury transportowej w naszym kraju".

Czeski minister zauważył również, że w Polsce rozwój infrastruktury drogowej zaowocował w ciągu 10 lat wzrostem PKB, co inspiruje czeską klasę polityczną. "Miałem okazję być koło Rzeszowa przed 12 laty. Byłem tam w zeszłym i w tym roku i rozwój tego obszaru w odniesieniu do infrastruktury transportowej jest widoczny. To, jak wiele ta infrastruktura transportowa wniosła i pobudziła inne rodzaje działalności gospodarczej, a także jak poprawiła się jakość życia ludzi w Polsce, jest dla nas wyraźną inspiracją i w rzeczywistości wyzwaniem w tym zakresie" - dodał.