Zaczynający się weekend jest już ostatnim podczas tegorocznych wakacji. Wielu z nas właśnie ten moment wybiera na powroty do domu, dlatego należy się spodziewać większego ruchu drogowego niż zazwyczaj. Pogoda także nie jest łaskawa dla zmotoryzowanych, dlatego podróż z wakacji najlepiej wcześniej zaplanować.

Weekend powrotów z wakacji - patrole na ziemi i w powietrzu

Policja tradycyjnie pod koniec wakacji zapowiada wzmożone kontrole i "łapanie" piratów drogowych. Służbę będą pełnić m.in. nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, szybkie motocykle, nowoczesne urządzenia służące do mierzenia prędkości i stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Ponadto w tym roku niebezpieczne zachowania kierowców monitorują drony. Bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w kamery mające trzydziestokrotny zoom, dzięki temu dokładnie mogą one obserwować wydarzenia na drodze. Urządzenia te nagrywają z góry wykroczenia kierowców, takie jak wymuszanie pierwszeństwa czy wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. Jak pokazuje poniższe wideo, drony mogą być świadkami nie tylko łamania przepisów, ale także wypadków.

Jak działa kontrola za pomocą drona? Urządzenia znajdują się nad niebezpiecznym miejscem i rejestrują wykroczenia kierowców, a kilkaset metrów dalej patrol policji już czeka na auto, które dopuściło się złamania przepisów. Kierowca jest zatrzymywany i rozliczany ze swoich przewinień. Przykład zarejestrowanych wykroczeń można obejrzeć na poniższym filmie udostępnionym przez policję.

Nic nie umknie oku kamery, kierowcy nawet nie mieli świadomości, że policja widzi ich wykroczenia.

Weekend powrotów z wakacji - jedźmy rozważnie i bez pośpiechu

Policja apeluje, aby nie wsiadać do samochodu, jeśli jest się niewyspanym lub zmęczonym. Osoba rozkojarzona i senna ma gorszy czas reakcji niż wypoczęta. Ponadto nie ustawiajmy konkretnej godziny dojazdu, najważniejsze, aby wszyscy spokojnie i bez stresu dojechali do domów. Podczas wyprzedzania oceniajmy, czy bezpiecznie możemy wykonać manewr i czy jest on zasadny. Przy dużym ruchu wyprzedzanie kolumny samochodów jest często bezcelowe i nie przyspieszy dojazdu do domu. Kontrolujmy prędkość, bo to właśnie nadmierna prędkość jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków. Pośpiech w czasie jazdy jest niewskazany. Jeśli jedziemy po wakacjach rozluźnieni i wypoczęci, to nie ma potrzeby, aby stresować się podczas powrotu.

Najważniejsze, by pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze. Wieziemy ze sobą rodziny, bagaże i zwierzęta, dlatego nikogo nie interesuje popisywanie się wysoką prędkością. Spokojna jazda może uchronić nie tylko nasze życie, ale także życie innych uczestników drogi.