Im wcześniej wyruszymy w trasę, tym lepiej? Z analizy Yanosika wynika, że najwięcej wypadków odnotowano na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych. Okazało się, w zeszłym roku wielu kierowców ruszyło w podróż już w piątek 29 października i to wówczas użytkownicy nadesłali najwięcej zgłoszeń o kolizjach i wypadkach. Nietrudno zgadnąć, że podobnie może być w tym roku, gdyż wielu zmotoryzowanych może ruszyć w podróż w piątek 28 października.

Liczba przejechanych kilometrów w Polsce w 2021 r. - od 29,.10 do 1.11 Foto: Neptis / Yanosik;
Liczba przejechanych kilometrów w Polsce w 2021 r. - od 29,.10 do 1.11

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

"W ubiegłym roku Polacy rozpoczęli wyjazdy na Wszystkich Świętych już w piątek 29 października. W tym dniu odnotowaliśmy najwięcej pokonywanych kilometrów w powyższych miastach. Wielu zmotoryzowanych wybrało ten dzień na podróż, ze względu na chęć odwiedzin nekropolii znajdujących się w innych miastach niż ich miejsce zamieszkania oraz odwiedzin swoich bliskich. W tym roku również możemy się spodziewać, że wyjazdy rozpoczną się już w piątek 28 października, ze względu na chęć odbycia odwiedzin cmentarzy i bliskich osób, przed wzmożonym ruchem, który z kolei zacznie się 1 listopada. Jednocześnie przypominam, że Yanosik po raz kolejny w tym roku, we współpracy z policją, będzie wspierał kierowców, pokazując objazdy, korki i prowadząc bezpiecznie do celu" – wyjaśnił Patryk Treumann z Yanosika.

Wzmożony ruch niestety zwykle oznacza większe ryzyko wypadków czy kolizji. Znamienne, że w zeszłym roku w statystykach popularnego ostrzegacza odnotowano więcej zgłoszeń o zagrożeniach w ostatni piątek października niż w dniu "Wszystkich Świętych".

Zgłoszenia o wypadkach w ostrzegaczu Yanosik w 2021 r. Foto: Neptis / Yanosik;
Zgłoszenia o wypadkach w ostrzegaczu Yanosik w 2021 r.

"Najwięcej zgłoszeń dotyczących wypadków na trasie w czasie Wszystkich Świętych odnotowaliśmy 29 października, czyli w momencie wzrostu liczby przejechanych kilometrów przez użytkowników naszej aplikacji. Znacznie mniej wypadków zgłaszali nam kierowcy 1 listopada 2021 roku" – dodał Patryk Treumann.

Działania policji z perspektywy kierowców używających ostrzegaczy

Znamienne, że niepokojące statystyki wypadkowości nie przełożyły się znacząco na działania policji. Według Yanosika drogówka była 1 listopada 2021 r. bardziej aktywna na drogach krajowych, wojewódzkich czy lokalnych niż w poprzedzający piątek. Czy podobnie będzie w tym roku?

Zgłoszenia o kontrolach policji w 2021 r. w Yanosiku Foto: Neptis / Yanosik;
Zgłoszenia o kontrolach policji w 2021 r. w Yanosiku

Otwartą kwestią pozostaje, czy tegoroczne zaostrzenie przepisów i nowy taryfikator znajdą odzwierciedlenie w statystykach. Oczywiście ryzyko wyższego mandatu nie powinno być zasadniczym powodem do bardziej ostrożnej jazdy. Pozostaje życzyć wszystkim szerokiej drogi, by nie tylko bezpiecznie wyruszyć w trasę, ale i z niej wrócić bez jakichkolwiek przykrych niespodzianek.