• Grupa przestępcza z Bydgoszczy wyłudziła od firm leasingowych i ubezpieczeniowych ponad cztery miliony złotych
  • Działalnością osób zamieszanych w wyłudzanie ubezpieczeń kierował znany policjantom, 45-letni mieszkaniec Bydgoszczy, który już został aresztowany
  • Policjanci ustalili, że działalność grupy przestępczej trwała od stycznia 2018 roku do września 2020 roku

Wszystko zaczęło się od ustaleń funkcjonariuszy, z których wynikało, że na terenie Bydgoszczy dokonywane są oszustwa związane z obrotem samochodami. Nadzór nad sprawą objęła Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy.

Śledztwo doprowadziło do rozpracowania grupy przestępczej wyspecjalizowanej głównie w wyłudzaniu odszkodowań, za pomocą leasingowych samochodów. Osoby zamieszane w ten proceder kupowały poza granicami kraju uszkodzone auta osobowe, które w Polsce poddawano prowizorycznej naprawie, mającej na celu zawyżenie ich realnej wartości.

Przygotowane pojazdy kupowały podstawione osoby (tzw. słupy), reprezentujące nierzetelne podmioty gospodarcze. Nabycie to odbywało się poprzez uzyskanie finansowania w formie leasingu. Finansujący operację fundusz leasingowy, zawierając umowę z leasingobiorcą, był wprowadzany w błąd co do faktycznej wartości finansowanego pojazdu.

Następnie członkowie grupy doprowadzali pojazdy do pierwotnego, czyli powypadkowego stanu, po czym wykorzystywali je do pozorowanych kolizji drogowych. Celem działania było wyłudzanie od ubezpieczycieli odszkodowań. Funkcjonariusze ustalili, że działalność grupy trwała od stycznia 2018 roku do września 2020 roku. Działaniami wyrządzili oni w mieniu firm leasingowych i ubezpieczeniowych szkody opiewające na ponad cztery miliony złotych.

Grupą kierował 45-latek z Bydgoszczy

W efekcie śledztwa ustalono personalia osób biorących udział w przestępstwie w tym 45-letniego mieszkańca Bydgoszczy, który kierował grupą. Policjanci weszli do kilku miejsc na terenie miasta, w tym do domu 45-latka. Mężczyzna, zaskoczony działaniem kryminalnych, podjął próbę ucieczki, jednak udało się go zatrzymać. W związku ze sprawą, zatrzymanych zostało łącznie 18 osób. Wszyscy zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych wobec 45-latka oraz jego najbliższego współpracownika. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. W stosunku do pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju.

Śledztwo pozostaje w toku. Przestępstwo oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 10 lat. Analogiczna kara grozi 45-latkowi za kierowanie grupą przestępczą. Sam zaś udział w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.