Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Wymusił pierwszeństwo na pasach i doniósł sam na siebie. W sądzie tłumaczył, że ma misję [WIDEO]

Wymusił pierwszeństwo na pasach i doniósł sam na siebie. W sądzie tłumaczył, że ma misję [WIDEO]

W Starogardzie Gdańskim (woj. pomorskie) rozpoczął się proces motoryzacyjnego vlogera Przemysława Przybysza, który opublikował nagrania, na których nie przepuszcza pieszych zbliżających się do pasów. Sprawa nie wyszłaby na jaw, ale pod wpisami oznaczył miejscową policję. Stróże prawa domagają się jego ukarania. Przybysz nie poczuwa się do odpowiedzialności. W tle jest spór o definicję "pieszego wchodzącego na przejście".

Youtuber pochwalił się w sieci jak przejeżdża przez przejścia dla pieszych
Youtuber pochwalił się w sieci jak przejeżdża przez przejścia dla pieszychŹródło: YotuTube / @PrzPrzPL
  • Pomorski vloger sam kusił los. Na Facebooku opublikował wpis ze zdjęciem oraz nagraniem, na którym w dyskusyjny sposób przejeżdża przez przejście. Pod postem oznaczył miejscową policję
  • Jak tłumaczy starogardzianin, chce w ten sposób doprowadzić do powstania jasnej definicji "pieszego wchodzącego na przejście".
  • Jak wynika z policyjnych danych w 2022 r. z winy pieszych i kierujących doszło do 2,7 tys. wypadków na pasach. Zginęło w nich 161 osób, a ponad 2,7 tys. zostało rannych
  • Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Podczas tego procesu liczę, że pojawi się sądowe orzeczenie, które pokaże wykładnię frazy "pieszych wchodzący na przejście dla pieszych". Przepisy nie definiują tego, a powinny mówi w rozmowie z Auto Światem (obwiniony) Przemysław Przybysz (zgodził się na publikację nazwiska), przedsiębiorca, vloger i zawodowy kierowca.

Sprawa dotyczy dwóch nagrań, które kociewski motovloger opublikował w sieci. Pochodzą one z 18 czerwca 2022 r. oraz z 2 maja 2023 r. Na obu materiałach widać, jak kierowca nie ustępuje pierwszeństwa pieszym "ciążącym" ku przejściu. Jednak osoby te nie przekroczyły jeszcze granicy chodnik-droga.

Na publikację zareagowała starogardzka policja. Internetowy twórca sam nawet oznaczył miejscową komendę we wpisie ze zdjęciami i nagraniami. W efekcie policjanci domagają się ukarania kierowcy za nieustąpienie pieszym. Autor nagrań twierdzi, że jego zachowanie było zgodne z przepisami. Grozi mu 30 tys. zł grzywny.

"Każdy z nich obserwował otoczenie drogi"

W rozmowie z Auto Światem Przybysz przyznał, że zawczasu ocenił zachowanie pieszych i uznał, że każdy z nich obserwował otoczenie drogi i doskonale zdawał sobie sprawę, co się wokół dzieje. Gdyby pieszy wszedł na jezdnię, być może rzeczywiście doszłoby do jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia, ale jako kierowca mam prawo oczekiwać, że piesi będą stosować przepisy dodaje Przybysz.

Starogardzki sąd chce ustalić jeszcze kilka kwestii, dlatego na najbliższą rozprawę zaplanował odtworzenie obu nagrań. Sąd nie wykluczył też wizji lokalnej lub wezwania świadków i biegłych.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy starogardzkich policjantów. Jednak do zakończenia procesu nie chcą go komentować.

Kiedy pieszy w okolicy przejścia dla pieszych ma pierwszeństwo — wyjaśniamy

W lipcu 2021 r. znowelizowane zostało prawo drogowe. Część branżowych portali zmiany przepisów w zakresie pieszych nazywało trochę na wyrost mianem "rewolucją". A o to, co o pieszych na pasach mówią przepisy:

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju

czytamy w ustawie Prawo o ruchu drogowy. Jednocześnie przepisy wskazują, że pieszy wchodzący na jezdnię ma "zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych".

Ile osób ginie w Polsce na pasach — statystyka

Jak wynika z policyjnych statystyk za 2022 r. (nowszych zbiorczych danych jeszcze nie ma) na pasach doszło do prawie 2,7 tys. wypadków. Zginęło w nich 161 osób, a ponad 2,7 tys. zostało rannych.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków