W zgodnej opinii środowiska, są to największe i najbardziej prestiżowe tego typu zawody w Polsce. To oryginalna i niekonwencjonalna propozycja dla ludzi, którym nie wystarczają już przeżycia i doznania w klasycznych, wytrzymałościowych zawodach sportowych. Rajd jest niezwykle widowiskowym wydarzeniem. Rywalizacja, ciągła walka z własnymi słabościami, bólem oraz skrajnym wyczerpaniem toczona jest nieprzerwanie przez kilka dni na przestrzeni kilkuset kilometrów w scenerii górskiej przyrody. Uczestnicy pokonują ponad 350 km w 3 dni - najlepsi trasę Master zaliczają w dwie doby.

Centrum rajdu jest zlokalizowane w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Baranią” w Wiśle, zaś areną rywalizacji będą Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Jezioro Żywieckie.

Wydarzenie cechuje różnorodność zadań, wymagający i atrakcyjny teren oraz skrajnie ekstremalne wymagania, co gwarantuje ciekawą rywalizację nie tylko dla zawodników, ale również dla kibiców i wszystkich obserwatorów.

Rywalizacja odbywać się będzie w kategoriach:

MASTERS – dla wszystkich zaawansowanych napieraczy zarażonych bakcylem walki o jak najlepsze miejsce – długość 350 km

AMATOR - adresowana dla początkujących, do pokonania ok. 220 km

Trasa wyznaczona w terenie w postaci punktów kontrolnych, które uczestnicy zaliczają przy pomocy mapy. Zawodnicy startują jednocześnie na trasę i zmierzają non stop 24 godziny na dobę do mety. Najlepsi z nich nie mają czasu nawet na sen. Oczekiwany czas pokonania trasy przez zwycięzców to 2 doby, a limit 3 doby.

Zawody organizowane były w wielu miejscach Polski, wzrastając w coraz większym stopniu w swojej trudności od Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przez ziemię Kłodzką, Bieszczady, Pieniny, Beskid Żywiecki, po Tatry Wschodnie.