Tablice rejestracyjne — kto musi wymienić

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od tego, po co wprowadzane są nowe przepisy. Celem jest uporządkowanie bazy CEP, w której figurują tysiące samochodów de facto niejeżdżących po drogach, a wciąż wpływających na polskie statystyki, np. związane ze średnim wiekiem parku pojazdów w Polsce. Ponadto tablice rejestracyjne takich samochodów bywają wykorzystywane przez przestępców np. podczas kradzieży, co utrudnia późniejszą identyfikację sprawców.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Nowe przepisy dotyczą właścicieli samochodów zarejestrowanych do 14 marca 2005 r., czyli głównie z czarnymi tablicami rejestracyjnymi (tablice te były wydawane do połowy 2000 r.). Na dodatek nie wszystkich, bo ci, którzy auta mają zarejestrowane na siebie, mają wykupione ubezpieczenie OC i ważne badanie techniczne, nie są objęci zmianami. A zatem kto będzie musiał wymienić tablice na nowe pod rygorem wyrejestrowania jego samochodu?

Wyrejestrowane zostaną samochody, które nie mają ważnych badań technicznych i ubezpieczenia OC, zostały zarejestrowane przed 14 marca 2005 r. i nie były aktualizowane w bazie w czasie ostatnich 10 lat. Nowe przepisy nie są zatem końcem czarnych tablic rejestracyjnych, jak powszechnie się przyjmuje.

- czytamy w nowych przepisach.

Przeczytaj koniecznie: Kto ma cyfrę zero na tablicy rejestracyjnej, ten ma pecha

Kto musi wymienić tablice rejestracyjne

Przy okazji wprowadzania nowych przepisów mówi się o końcu czarnych tablic rejestracyjnych, choć tak naprawdę nie ma podstaw, by o tym informować. Nikt nie każe przerejestrowywać aut z czarnymi tablicami, jeśli ich właściciele mają auta zarejestrowane na siebie i nadal z samochodu korzystają (mają ważne ubezpieczenie i przegląd). Ustawodawca tak tłumaczy wprowadzenie zmian:

Warto jednak pamiętać, że nowe przepisy wprowadzają jedną znacznie istotniejszą zmianę. Już od 1 stycznia 2024 r. mamy obowiązek przerejestrowania samochodu 30 dni po jego zakupie. Do tej pory w urzędzie trzeba było jedynie zgłosić nabycie lub zbycie pojazdu, ale obowiązek przerejestrowania auta nie istniał. To właśnie ten przepis może znacząco zmniejszyć liczbę aut z czarnymi tablicami rejestracyjnymi, choć o końcu tych tablic — jak wspomnieliśmy — nie ma mowy.

Jaka kara za nieprzerejestrowanie samochodu

Ten, kto przerejestrowania nie dokona, narazi się na kary:

  • 500 zł dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu;
  • 250 zł dla właściciela pojazdu zarejestrowanego, który nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu;
  • 1000 zł dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami.

Nowi właściciele aut z czarnymi tablicami, którzy czarne blachy za wszelką cenę będą chcieli zatrzymać, od tego roku muszą pogodzić się z karą w wysokości 500 zł.

Ładowanie formularza...