Na terenie powiatu zielonogórskiego w (woj. lubuskie) policjanci z CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie od co najmniej 2020 r. zajmowali się paserstwem nowych części samochodowych w hurtowych ilościach. Według ustaleń wynika, że części do aut były kradzione na terenie Niemiec, Węgier i Słowacji, a następnie przewożone do Polski, gdzie czekały najprawdopodobniej na hurtowych odbiorców.
CBŚP zlikwidowało magazyny z kradzionymi częściami
W końcu, po kilku miesiącach pracy, policjantom udało się zatrzymać pięć osób podejrzanych o udział w przestępczym procederze i doprowadzić do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Na podstawie zebranych dowodów, zatrzymanym w wieku od 28 do 74 lat przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, paserstwa czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.
Następnie funkcjonariuszom udało się zlikwidować dwa magazyny, przejąć kilkadziesiąt tysięcy nowych części i podzespołów pojazdów. W akcji uczestniczyli także eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gorzowie Wielkopolskim, dzięki czemu na wstępnym etapie można było zidentyfikować kradzione części samochodowe.
W trakcie oględzin zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy nowych części i podzespołów różnych pojazdów, takich marek jak: BMW, Mercedes, Audi, Porsche czy Volkswagen, o wstępnie oszacowanej wartości około 40 mln zł.
Policja dodaje, że zatrzymane osoby usłyszały łącznie 15 zarzutów i prawdopodobnie będzie ich jeszcze więcej. Sąd na podstawie zebranego materiału dowodowego zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech osób.