Za 200 zł można bez trudu kupić kilka słuchawek Bluetooth lub nawet dwa przenośne zestawy głośnomówiące, mocowane np. do osłony przeciwsłonecznej. Dzięki niewielkiemu w końcu wydatkowi nie będzie groził nam mandat za nieprzepisowe korzystanie z telefonu w samochodzie. A możliwość wygodnego telefonowania w aucie trudno przecenić. Nie dość, że nie trzeba trzymać komórki przy uchu, to można do tego skorzystać z dodatkowych funkcji zestawu.

Lepsze urządzenia umożliwiają np. przekaz dźwięku z nawigacji wbudowanej w telefon. Informacje o właściwym kierunku jazdy słychać z głośnika zestawu, który jest znacznie lepszej jakości niż ten zamontowany w telefonie. Urządzenie przyda się także, gdy uruchomimy w telefonie odtwarzacz muzyki. Z mobilnym zestawem głośnomówiącym wygodniej korzysta się również z podstawowych funkcji telefonu. Większość modeli umożliwia głosowe nawiązywanie połączeń – wystarczy nacisnąć przycisk na zestawie i wypowiedzieć dane rozmówcy, by resztą zajął się już telefon. Coraz więcej modeli dostosowano też do jednoczesnej współpracy z dwoma komórkami – dzięki temu można uniknąć wydatków na zakup dwóch oddzielnych zestawów głośnomówiących. Spodoba się to tym osobom, które mają i telefon prywatny, i służbowy.

Choć wszystkie oferowane na rynku zestawy są zgodne ze standardem Bluetooth, to nie możemy być w 100 proc. pewni, że każdy z nich będzie prawidłowo współpracował z naszym telefonem. Najlepiej przed zakupem sprawdzić w sklepie, czy urządzenie łączy się z zestawem. Jeśli będziemy korzystać z funkcji multipoint (jednoczesne połączenie 2 komórek), należy mieć z sobą oba telefony.

Uwaga na gwarancję! W internecie oferowane są w atrakcyjnych cenach urządzenia ściągane spoza Unii, nieprzeznaczone na rynek europejski. W razie problemów autoryzowany serwis może odmówić ich bezpłatnej naprawy. Kupując sprzęt, sprawdźmy zatem, czy dostaniemy kartę gwarancyjną polskiego przedstawiciela producenta (nie sklepu!).

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE ZESTAWU?

  • Praca z dwoma telefonami naraz (Multipoint) - Rozwiązanie przydatne dla użytkowników dwóch telefonów (np. prywatny i służbowy). Zestaw głośnomówiący automatycznie łączy się z dwoma komórkami i pozwala na wygodne odbieranie i nawiązywanie połączeń. W przypadku wybierania numeru pierwszeństwo ma ten telefon, który jako pierwszy połączył się z zestawem.Komunikaty głosowe - Z zestawu usłyszymy głosowe potwierdzenie nawiązania połączenia, informacje o stanie naładowania baterii, a także o tym, kto do nas dzwoni, jeśli tylko numer jest zapisany w książce telefonicznej. Wiele urządzeń ma wbudowany przewodnik głosowy, który krok po kroku informuje, jak połączyć je z telefonem. Uwaga: nie wszystkie urządzenia komunikują się z użytkownikiem w języku polskim!Dostęp do wybierania głosowego w telefonie - Zwykle wystarczy przytrzymać dłużej przycisk odbierania połączeń na zestawie, by włączyć funkcję głosowego wybierania rozmówcy w telefonie. Wtedy należy powiedzieć np. „Jan Kowalski”, by telefon automatycznie zadzwonił do danej osoby. Oczywiście, funkcja jest dostępna pod warunkiem, że telefon przystosowano do sterowania głosem. Informacje o możliwościach telefonu można znaleźć w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta.Zaawansowane sterowanie głosowe - Zamiast naciskać przycisk na zestawie głośnomówiącym, wystarczy powiedzieć „odbierz”, by odebrał on przychodzące połączenie, lub „zadzwoń”, by je nawiązać. W przypadku produktów takich jak Bury CV9040 można nawet głosowo skonfigurować działanie takich funkcji urządzenia głośnomówiącego, jak odczyt wiadomości SMS i poczty e-mail, jasność wyświetlacza czy zmiana hierarchii komórek w trybie multipoint.Dźwięk z telefonu: nawigacja i muzyka (A2DP) - Dzięki funkcji Bluetooth A2DP (tzw. strumieniowa transmisja dźwięku) zestaw może przekazywać komendy głosowe z nawigacji telefonu albo odtwarzać muzykę przechowywaną w pamięci komórki. Aby skorzystać z funkcji transmisji strumieniowej, oba urządzenia (zestaw i telefon) muszą być zgodne z profilem Bluetooth A2DP. Informacje o kompatybilności sprzętu powinny być zamieszczone na stronie producenta.Czas rozmów i czuwania - Podawane przez producentów wartości są orientacyjne. Na czas pracy i czuwania wpływ ma m.in. temperatura, zimą akumulatory wystarczą więc na krócej. Uwaga: gdy temperatura jest zbyt wysoka, sprzęt może się samoczynnie wyłączać. Im częściej korzystamy z zestawu, tym bardziej skraca się czas czuwania. Maksymalny czas czuwania jest osiągany tylko w optymalnej temperaturze i w sytuacji, gdy zestaw nie łączy się z telefonem.

Nie warto ryzykować mandatu za rozmawianie przez komórkę trzymaną w ręce. Za 150-300 zł kupicie zestaw odpowiadający własnym potrzebom. Nie zapomnijcie tylko sprawdzić, czy dobrze działa z Waszym telefonem!

Foto: Auto Świat
Bluetooth zamiast mandatu