Takiego urządzenia jeszcze nie było: JBL MS2 to podręczny procesor dźwięku, który ma poprawić jakość brzmienia przenośnego sprzętu audio używanego w samochodzie. Produkt został uhonorowany nagrodą stowarzyszenia europejskiej prasy specjalistycznej EISA.

W celu oceny brzmienia muzyki optymalizator dźwięku wyposażony jest w mikrofon. Na podstawie pomiarów koryguje sygnał akustyczny przesyłany z urządzenia przenośnego do fabrycznego radia. Efekt finalny jest uzależniony od jakości sprzętu nagłaśniającego w samochodzie.

Uwaga – optymalizator nie sprawdza się w autach z radiami, które mają na stałe włączoną korekcję dźwięku DSP (np. w nowym Fordzie C-Maxie). Producent wyraźnie zastrzega w instrukcji obsługi, że korekcję w radiu należy wyłączyć, bo w przeciwnym razie działanie optymalizatora będzie niwelowane przez radiodtwarzacz. W efekcie dźwięk się pogarsza – staje się nienaturalny.

Słychać więcej tonów średnich, mniej przyjemne soprany i znacznie mniej basów. MS2 może mieć problemy ze słyszalną poprawą jakości dźwięku każdego fabrycznego radia, w którym można wybrać ustawienie dźwięku dla kierowcy lub pasażerów. Jeśli jednak fabryczne nagłośnienie nie ma układu korekcji DSP, optymalizator zwykle zdaje egzamin.

JAK PODŁĄCZYĆ SPRZĘT? - W komplecie znajdują się wszystkie niezbędne kable połączeniowe (nie trzeba kupować dodatkowych). Sprzęt łączy się z odtwarzaczem muzyki przy użyciu kabla z końcówką minijack (3,5 mm), czyli taką, jak w przypadku słuchawek. Taki sam przewód łączy urządzenie JBL z radiem samochodowym. Radio powinno być wyposażone w wejście AUX, gdyż bez niego nie da się połączyć urządzeń. MS2 to sprzęt aktywny, tzn. wymaga podłączenia do zasilania. W komplecie jest więc także przewód z wtykiem do gniazda zapalniczki. Podłączamy go w ostatniej kolejności.

JAK SKALIBROWAĆ NAGŁOŚNIENIE? - Po wykonaniu połączeń kablowych możemy włączyć procesor. Pamiętajmy – w radiu trzeba wyłączyć systemy korekcji dźwięku! Głośność w przenośnym odtwarzaczu muzyki zwiększamy do maksymalnego poziomu, a w radiu samochodowym do takiej wartości, jaką ustawiamy na co dzień. Optymalizator JBL umieszczamy w odległości nie większej niż 20 cm od głowy na wysokości zagłówka fotela kierowcy i rozpoczynamy kalibrację. Usłyszymy dwa krótkie sygnały impulsowe z głośników. Na ich podstawie system dostosuje korekcję dźwięku do akustyki kabiny auta.