Kto szuka nawigacji do samochodu, ma coraz większy wybór. Nie ogranicza się on tylko do tradycyjnych przenośnych nawigatorów samochodowych – do wyznaczania tras można także używać nowoczesnego telefonu z zainstalowaną jedną z kilkudziesięciu aplikacji nawigacyjnych oferowanych w internecie. Coraz popularniejsze są też tablety z systemem Android, na których również da się zainstalować oprogramowanie nawigacyjne. Odpowiednich aplikacji jest mnóstwo, a to nie ułatwia podjęcia decyzji.

Nawigacja samochodowa nie jest już towarem luksusowym i niedostępnym. Oznaką coraz większej konkurencji na rynku są atrakcyjne promocje nowego sprzętu. Bez trudu znajdziemy nawigatory z bezpłatną aktualizacją map przez kilka lat (np. TomTom VIA i GO Live z 3 letnią subskrypcją) albo z dożywotnią możliwością odświeżania map cyfrowych (wszystkie Garminy serii Nüvi z oznaczeniem LMT). Nie ma również problemu ze znalezieniem urządzeń z mapą Europy, które kosztują tyle samo, co produkty wyposażone jedynie w mapę Polski.

Producenci prześcigają się w coraz korzystniejszych ofertach

W Polsce nareszcie na większą skalę pojawiają się systemy pomagające kierowcom w omijaniu korków. Prócz dobrze znanego TMC są jeszcze rozwiązania umożliwiające aktualizację informacji drogowych przez internet (AutoMapa, Garmin, TomTom).

Z aktualizacji online można korzystać nie tylko w nawigatorach, ale także w telefonach komórkowych. Zważywszy na to, że nowe generacje telefonów mają coraz większe wyświetlacze i wydajne procesory, prawdopodobnie już niedługo wyprą one niemal zupełnie urządzenia służące wyłącznie do nawigowania. Wtedy nawigację będziemy mieli zawsze pod ręką.

Nawigacje do podróżowania po Polsce

Im rzadziej podróżujemy samochodem po kraju, tym więcej możemy zaoszczędzić, jeśli wybierzemy tańszą nawigację. Proste modele najczęściej wystarczają do okazjonalnego użytku. Rozsądnym rozwiązaniem są produkty wyposażone w mapy LarkMap oraz MapaMap. Można je zaktualizować w dowolnej chwili, np. przed wyjazdem, płacąc za taką usługę jednorazowo, bez potrzeby kupowania drogiego rocznego abonamentu.

Kto regularnie używa nawigacji do jazdy po kraju, powinien rozważyć wybór modelu z systemem informacji o korkach. Przykładowe propozycje to MIO Spirit 485, Blow GPS500 Sirocco. Do wyboru mamy wygodne TMC lub rozwiązania skuteczniejsze, ale wymagające dostępu do internetu (np. AutoMapa LiveDrive).

Podłączenie do internetu może być problematyczne ze względu na konieczność właściwego sparowania telefonu z nawigacją – musi on pracować w trybie modemu.

Uwaga: nie wszystkie komórki dobrze współpracują z nawigatorami, warto więc sprawdzić, czy urządzenia z których chcemy korzystać, są kompatybilne .

Ciekawą propozycją są nawigacje bez map, przeznaczone m.in. dla klientów, którzy chcą wymienić stary sprzęt, ale nadal używać kart pamięci z dotychczasowym oprogramowaniem. Jeśli stare urządzenie działało pod kontrolą systemu operacyjnego Windows CE, to nie powinno być z tym większych problemów.

Osobną kategorię stanowią tablety. Jeśli nie mają modułu do łączności z siecią GSM, to żeby móc używać ich jako nawigacji, trzeba kupić program z mapami w pamięci urządzenia (np. MapaMap, Navmax).

Nawigacje do podróżowania po Europie

Kto często podróżuje samochodem za granicę, powinien wziąć pod uwagę wyłącznie modele z aktywną funkcją omijania korków. Oznacza to stałe pobieranie informacji o ruchu drogowym i analizowanie sytuacji wraz z korektami trasy. Do wyboru są modele z TMC (bezpłatny, ale nie zawsze skuteczny) lub z usługami internetowymi (lepsze, ale szczególnie za granicądroższe w użytkowaniu). U

sługi internetowe obejmują aktualizację danych o ruchu, prognozę pogody a także wyszukiwanie adresów przez serwis Google. Takie funkcje jak Live firmy TomTom czy Garmina są dostępne w formie rocznego abonamentu (cena wynosi kilkadziesiąt euro). Z pewnością będą przydatne dla kierowców zawodowych, którzy często podróżują za granicą.

Jeśli wyjeżdżamy z Polski kilka razy do roku, wystarczy tańsza nawigacja z bezpłatnym systemem TMC. W przypadku wyjazdów okazjonalnych można jeszcze bardziej zaoszczędzić i wybrać najtańsze nawigatory bez funkcji aktywnego omijania korków. Zanim kupimy nawigację, warto porównać oferty różnych marek i śledzić bieżące promocje. Często zdarzają się specjalne oferty na bezpłatną aktualizację map lub znaczne obniżki cen gotowych zestawów. Można zyskać nawet 3 lata darmowej aktualizacji map.

Aplikacje i telefony z nawigacją

Niezależnie od systemu operacyjnego zainstalowanego w telefonie najlepszym wyborem do podróżowania w Polsce i za granicą wciąż jest oprogramowanie z mapami zainstalowanymi w pamięci naszej komórki. Dzięki temu za granicą unikamy wysokich kosztów roamingu. Ponadto mamy dostęp do mapy niezależnie od zasięgu sieci komórkowej.

Jeśli nie zależy nam na omijaniu korków i wystarczy mapa w telefonie, to godna polecenia jest Nokia Maps, pracująca w trybie offline (program nie łączy się z siecią GSM). Gdy preferujemy telefon innej marki, warto uwzględnić propozycje takie jak np. MapaMap Android czy Navmax.

Jeżeli chcemy skorzystać z opcji pokazywania natężenia ruchu drogowego i funkcji omijania korków w Polsce, to wówczas potrzebne będzie połączenie z siecią. Większość programów z mapami wgranymi do pamięci telefonu jest przygotowana do pokazywania korków na mapie. Alternatywnie można skorzystać z aplikacji takich jak np. NaviExpert czy Yanosik, które wyliczają trasę na serwerach operatora usługi i pobierają ją do telefonu.

Uwaga: do ich sprawnego działania wymagany jest zasięg sieci GSM. Tak samo będzie w przypadku popularnych Google Maps, które są bezpłatne dla wszystkich użytkowników telefonów z systemem Android.