• mPrawo Jazdy i Licznik punktów karnych to nowe funkcje, które pojawią się w aplikacji mObywatel
  • W pierwszej kolejności testy zaczną użytkownicy telefonów z systemem Android. W trakcie wakacji pojawi się także wersja dla urządzeń Apple
  • Cyfrowe prawy jazdy będzie się nieco różnić od tradycyjnego blankietu, zobaczymy na nim inne zdjęcie niż na fizycznym dokumencie

Koniec z obowiązkiem wożenia ze sobą tradycyjnego dokumentu prawa jazdy? Na to jeszcze musimy poczekać co najmniej do końca roku. Niemniej już w piątek 19 czerwca ruszają w Sejmie prace nad nowelizacją przepisów, dzięki którym cyfrowa wersja prawa jazdy stanie się legalnie użytkowanym i honorowanym dokumentem w Polsce. Przyda się nie tylko podczas kontroli drogowej, ale także przy wynajmie auta, zakupie ubezpieczenia czy potwierdzaniu stażu kierowcy.

Docelowo mPrawo Jazdy stanie się uzupełnieniem dobrze znanej aplikacji mObywatel (aktywnie korzysta z niej już ponad 720 tys. osób). Usługa dostępna będzie w telefonach z systemem Android (wymagany przynajmniej w wersji 6.0) oraz Apple iPhone. Jako pierwsi będą mogli z niej korzystać użytkownicy smartfonów z Android (udostępnienie testowej wersji dla Apple zaplanowano jeszcze podczas tegorocznych wakacji). Publiczne testy aplikacji rozpoczną się już w najbliższy weekend (Auto Świat jest jedną z redakcji, która wypróbuje nową funkcjonalność).

Cyfrowe prawo jazdy będzie się nieco różnić od tradycyjnego blankietu. Zobaczymy na nim inne zdjęcie niż na fizycznym dokumencie. Uznano bowiem, że na potrzeby mPrawo Jazdy pojawi się fotografia z aktualnego dowodu osobistego. W cyfrowej wersji będą dostępne nie tylko podstawowe dane dotyczące kategorii, daty ważności, daty wydania czy organu wydającego, ale także dodatkowe adnotacje dotyczące np. wirtualnego zatrzymania prawa jazdy.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, przypomina, że póki co mPrawo Jazdy honorowane będzie jedynie w naszym kraju. Nie wyklucza jednak, że z czasem sytuacja ulegnie zmianie i dokument w telefonie zaczną honorować inne kraje UE (wymaga to konsultacji). Nie wykluczono także innych praktycznych funkcji, jak np. możliwości dodania do mPojazd samochodu leasingowanego. Ministerstwo rozważy także kwestię dodania informacji o zapisanym stanie licznika (błędny wpis dokonany przez policjanta to spory problem dla właściciela pojazdu). Wciąż trwają prace nad poprawnym odświeżaniem danych o ważności polisy OC (zdarza, że aplikacja wskazuje nawet kilkaset dni opóźnienia w ubezpieczeniu!).

Sprawdzisz ile masz punktów karnych

Wraz z elektronicznym prawem jazdy pojawi się coś jeszcze: licznik punktów karnych. To kolejna funkcja w ramach mObywatel. Dzięki niej sprawdzimy bieżący stan konta punktowego. Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji zapewniają, że dane mogą się pojawiać z opóźnieniem nie większym niż 24 godziny (aktualizowane są codziennie ok. godziny 6 rano) od wprowadzenia wpisu do bazy. W przyszłości program będzie wysyłać powiadomienia w sytuacji, gdy np. zbliżamy się do wyznaczonego limitu punktów.

Jak skorzystać z e-usług?

Aby skorzystać z elektronicznego prawa jazdy i licznika punktów karnych trzeba spełnić kilka warunków. W smartfonie wymagana jest aplikacja mObywatel oraz aktywny profil zaufany. W przypadku, jeśli nie mamy profilu zaufanego lub dotychczasowy wygasł, to wystarczy zaktualizować dane i skorzystać np. z naszego konta bankowego (cała procedura jest dość prosta i obsługiwana przez kluczowe banki poprzez internet).

Ładowanie formularza...