Z czym kojarzy się sprzęt multimedialny w autobusie czy busie? Zwykle z siermiężnym zestawem z odtwarzaczem kaset video VHS czy prostym czytnikiem płyt DVD nieznanej marki. Ewentualnie z zestawami Blaupunkta, który był jednym z najpopularniejszych dostawców sprzętu dla firm autobusowych. Był? Teraz miejsce Blaupunkta próbuje zajmować jego dawny właściciel: Bosch.

Prototypowy Multimedia Coach System to wizja Boscha, jak może wyglądać nowoczesny system multimedialny dla pasażerów i kierowcy. Multimedia Coach System? Cóż, za przydługą nazwą kryje się zestaw będący połączeniem systemu multimedialnego i nawigacji GPS. Nawigacja dla kierowcy. Multimedia dla pasażerów. A precyzyjniej?

Bluetooth i dwa tuneryZacznijmy od kierowcy. To dla niego jest Bluetooth. Nie tylko po to, by bezpieczniej korzystać z telefonu. To oczywiste. Ale i lepiej wykorzystać funkcjonalność komórki, czyli streaming muzyki. A co jeszcze? Dwa tunery radiowe, odtwarzacz płyt CD, wejście AUX, gniazdo USB i oddzielny odtwarzacz DVD. Po co dwa tunery? By kierowca mógł słuchać innego radia niż pozostali na pokładzie. W końcu nie każdy ma ochotę na jedyne słuszne radio z wycieczką np. pielgrzymów.

W autobusie jak w samolocieKierowca może jednak podzielić się czymś z pasażerami. Wzorem rozwiązań w samolotach na ekranach w autobusie można wyświetlić mapę z nawigacji, by pokazać aktualną pozycję. Ponadto w ramach opcji: widok z kamer zainstalowanych na zewnątrz autobusu. Przydatne szczególnie w miejscach atrakcyjnych dla turystów. Jest jeszcze niezbędnik dla przewodnika: podłączenie trzech dodatkowych mikrofonów. I niekoniecznie przewodowo: można również skorzystać z wersji bezprzewodowej. Póki co: jedynie firmowanej przez Boscha.

Nawigacja dla busaSprzęt wbudowany w deskę rozdzielczą przyda się kierowcy także jako nawigacja. Bosch twierdzi, że zainstalowane oprogramowanie uwzględnia specyfikę jazdy autobusem. I związane w tym ograniczenia dotyczące limitów wysokości i szerokości. Innymi słowy nawigacja ma tak prowadzić, by uniknąć kluczenia po wąskich ulicach czy przez tunele o ograniczonej wysokości.

Co dziś gramy na pokładzie?A rozrywka dla pasażerów? Możliwości jest sporo. Można oglądać filmy i słuchać muzyki z płyt CD/DVD. Do tego jeszcze dodatkowe źródła dźwięku jak telefon czy USB. A obraz także z tunera cyfrowej telewizji DVBT. Za jakość dźwięku ma odpowiadać wielokanałowy cyfrowy wzmacniacz Bosch CPA. Kto oczekuje ogromnej mocy może być zawiedziony. Końcówki mocy zapewniają nie więcej niż 40 W na kanał. Zresztą do niedużych głośników w autobusie dużo więcej nie trzeba.