• Rok po „dużej” modernizacji przyszła pora na nowe multimedia
  • W Marco Polo można sterować kluczowymi funkcjami za pomocą aplikacji

Choć „właściwy” lifting miał miejsce już jakiś czas temu, to nowy system multimedialny MBUX trafia do klasy V dopiero teraz. My mieliśmy okazję poznać go bliżej w kamperze Marco Polo, w którym oprócz nowego MBUX-a mamy też układ o nazwie MBAC, pozwalający sterować wybranymi funkcjami kampera za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfona. Ale po kolei.

Mercedes klasy V – porozmawiaj z Marco Polo!

W porównaniu do starego układu multimedialnego (Comand), MBUX otrzymał możliwość sterowania głosem – chcąc wydać jakąś komendę, wystarczy powiedzieć „Hej, Mercedes”. Układ ma też śledzić zachowania kierowcy, i gdy ten np. w drodze do domu często wybiera numer telefoniczny do... domu, to MBUX wyświetli go na szczycie listy. Do wyboru są dwie wersje ekranów (7 i 10,25 cala), oba dotykowe, oraz nowy, znacznie wygodniejszy touchpad. Ponadto, MBUX współpracuje z Apple CarPlay i Android Auto.

System MBAC, z którym bliżej zapoznaliśmy się w Marco Polo, pozwala – poprzez dedykowaną aplikację – sterować wybranymi funkcjami kampera. Użytkownik może m.in: kontrolować poziomy świeżej i szarej (zużytej) wody, poziom naładowania dodatkowych baterii, kontrolować i regulować temperaturę w lodówce (!) oraz działanie dodatkowego ogrzewacza i sterować elektrycznie otwieranym dachem, a także oświetleniem ambientowym i systemem audio.