Nokia chwali się tym, że mapy i nawigację udostępnia za darmo w większości swoich telefonów wyposażonych w GPS. Aby jednak efektywnie korzystać z nawigacji, trzeba łączyć się z internetem, czyli wybrać opcję nawigacji online. System po połączeniu z siecią szybciej lokalizuje właściwą pozycję (technologia A-GPS), nawet gdy mamy słaby sygnał GPS. Ponadto w ramach nawigacji możemy sprawdzić prognozę pogody, repertuar kin, najbliższe restauracje, a także przewodniki turystyczne.

Z tych samych opcji można skorzystać w telefonach iPhone i modelach z systemem Android, stosujących oprogramowanie Google Maps. Aby wygodnie przeglądać mapę, trzeba wejść do internetu. W celu zracjonalizowania kosztów warto zainwestować w pakiet danych. Wiele zależy od potrzeb, ale może wystarczyć już nawet taryfa za ok. 10 zł. W przeciwnym wypadku wysokość opłat za transmisję danych może być niemiłą niespodzianką przy najbliższym rachunku za telefon.

Polscy operatorzy sieci komórkowych bardzo często oferują telefony ze skonfigurowaną usługą nawigacyjną. Play promuje Drogowskaźnik opracowany wspólnie z Targeo. Era, Orange i Play korzystają z aplikacji NaviExpert z mapą Polski. Obie aplikacje nie wymagają ściągania map do pamięci telefonu, ale do poprawnego działania potrzebują stałego zasięgu sieci GSM.

Programy umożliwiają wyznaczenie trasy, przy czym NaviExpert stosuje system aktywnego korygowania przejazdu zależnie od ruchu drogowego – Community Traffic. Drogowskaźnik oferuje natomiast możliwość podejrzenia map ruchu drogowego przygotowanych przez Targeo. W ramach akcji specjalnych pojawiają się także telefony ze specjalnie opracowanym oprogramowaniem. W sieci Era jest to iPhone z programem Navigon Era Select, który jest bardzo uproszczoną aplikacją nawigacyjną.

Wreszcie pojawiły się długo oczekiwane rodzime programy nawigacyjne z mapą Polski na platformę iOS, która jest wykorzystywana w telefonach iPhone. Jako pierwsza zadebiutowała AutoMapa – przyjęto ją jednak dość chłodno. Producent obecnie pracuje nad zmianami i udoskonaleniem aplikacji (na początku kwietnia pojawiła się wersja 1.1.2.2), gdyż chce poprawić nieco nadszarpnięty wizerunek.

Pierwsza wersja nie korzysta na razie z systemu Traffic oraz map Europy. Ponadto w odróżnieniu od wersji do Windows w Apple Store wykupuje się roczną licencję, co oznacza, że po jej wygaśnięciu nie będzie można dłużej korzystać z nawigacji iAM. Roczny koszt licencji wynosi 34,99 euro. W cenę wliczono kwartalną aktualizację.

Inną drogę wybrał Imagis, twórca programu MapaMap Travel. Aplikacja z mapą Polski jest oferowana w licencji Life Time, czyli użytkownik będzie mógł korzystać z niej w sposób nieograniczony czasowo. Producent nie sprecyzował jeszcze, jak będą wyglądały aktualizacje map i aplikacji.