Pora na ubezpieczenie. Z usług jakiego towarzystwa najchętniej korzystają Polacy? Co decyduje o wyborze polisy? Jaki jej zakres najczęściej wybieramy? Tym razem przedstawiamy wyniki ubezpieczeniowej części najnowszej edycji Narodowego Auto Testu.

Najpopularniejsi ubezpieczyciele

Aż co 5. respondent Narodowego Auto Testu ma polisę w PZU. Drugie miejsce zajęła Warta, ale ze sporą stratą aż dziewięciu punktów procentowych.

Oto jak wyglądała pierwsza dziesiątka najpopularniejszych odpowiedzi na pytanie ”u którego ubezpieczyciela masz polisę”:

U którego ubezpieczyciela masz polisę? Narodowy Auto Test
1. PZU 20 proc.
2. Warta 11 proc.
3. Link4 8 proc.
Uniqa
5. HDI 7 proc.
6. Allianz 5 proc.
Generali
8. Aviva 4 proc.
Compensa
10. mtu24.pl 2 proc.
TUZ Ubezpieczenia

Gdzie kupujemy ubezpieczenie

Czytelnicy ”Auto Świata” najczęściej korzystają z usług agenta lub brokera. W sposób polisę kupiło aż 59 proc. uczestników Narodowego Auto Testu. Co 5. respondent nabywa ją przez internet, zaś salon samochodowy i kontakt telefoniczny z towarzystwem ubezpieczeniowym są w zdecydowanej mniejszości (odpowiednio 9 i 8 proc.).

Aż co 5. uczestnik Narodowego Auto Testu, który ma polisę w firmie Uniqa, kupił ją przez internet. W przypadku ubezpieczeń Link4 ten odsetek też jest wysoki i wynosi 15 proc. Z kolei aż 38 proc. klientów PZU nabyło polisę w salonie samochodowym.

Co decyduje o wyborze konkretnej polisy? Oto pierwsza piątka kluczowych powodów:

  1. cena (60,6 proc.)
  2. zakres polisy (32,2 proc.)
  3. ubezpieczyciel (20 proc.)
  4. dodatkowe zniżki (19 proc.)
  5. rekomendacja agenta lub brokera (18,6 proc.)

Większość czytelników ”Auto Świata”, bo aż 51 proc., korzysta z pełnego zakresu polisy, czyli OC, AC i NNW. Na OC i NNW zdecydowało się 28 proc., na OC i AC 7 proc. Z samego OC korzysta 14 proc. uczestników Narodowego Auto Testu.

Najnowszą edycję Narodowego Auto Testu przeprowadzono między 18 października a 30 listopada 2021 r. Udział wzięło w niej ponad 65 tys. czytelników ”Auto Świata”.