CC - czyli Comfort Coupe

Techniczną podstawę dla pierwszego czterodrzwiowego coupé Volkswagena stanowi, cieszący się wielką popularnością od ponad trzydziestu lat Passat. W Passacie CC zastosowana została cała gama najnowszych rozwiązań technologicznych. Do najnowszych technologii zostało dopasowane nadwozie o całkiem nowej konstrukcji i stylistyce.

Passat CC jest niższy od limuzyny o 5 cm i o 3 cm dłuższy. Szerokością 185,6 cm (plus 3,6 cm) Passat CC plasuje się już w wyższej klasie średniej. Analogicznie do szerokości, zmienił się także rozstaw kół. Z przodu wynosi on 155,3 cm (plus 1,1 cm), z tyłu 155,7 cm (plus 1,6 cm).

Trzeba uczciwie przyznać, że nadwozie w stylu czterodrzwiowego coupe robi wrażenie. Dach rozciąga się pod bardzo płaskim kątem, co powoduje że samochód wydaje się niższy niż w rzeczywistości. Linia bagażnika przechodzi delikatnie w tylna szybę. Boczne okna tworzą wąski, otoczony chromem łuk. Ciekawostką są pozbawione ram drzwi - zarówno przednie, jak i tylne, co podkreśla sportowe aspiracje tego modelu.

Przód łączy w sobie elementy znane ze świata limuzyn VW ze światem coupe. W dolnej części znajdują się charakterystyczne trzy duże wloty powietrza zakończone sportowym spojlerem. Tylna szyba, stanowiąca przedłużenie linii dachu sięga daleko w krótką, lecz otwierającą się szeroko pokrywę bagażnika. Część pokrywy przylegającą bezpośrednio do szyby stanowi ciemny element przypominający z wyglądu szkło. Ten mały zabieg stylistyczny sprawia, że szyba wydaje się większa a pokrywa bagażnika jeszcze mniejsza, niż jest w rzeczywistości.

300 KM w silniku V6

W momencie wejścia na rynek europejski Passat CC będzie oferowany z dwoma silnikami benzynowymi z bezpośrednim wtryskiem (TSI i V6) oraz z jednym silnikiem wysokoprężnym z turbodoładowaniem (TDI). Do gamy silników benzynowych należą 1,8 l o mocy 160 KM, 2,0 l o mocy 200 KM i największa 3,6 litrowa V6 o mocy 300 KM pozwalająca się rozpędzić do prędkości 250 km/h (prędkość ograniczona elektronicznie). Silnik diesla o pojemności dwóch litrów będzie oferowany w wersji 140 i 170- konnej.

W Passacie CC obok 6-biegowej DSG dla silników o momencie wyższym niż 250 Nm oferowana będzie również 7-biegowa DSG. Została ona skonstruowana dla najczęściej sprzedawanych silników do 250 Nm, a zatem także dla 160-konnego TSI w Passacie CC.

Najmocniejszy model V6 będzie wyposażony seryjnie w nową generację stałego napędu na wszystkie koła 4Motion, adaptacyjne zawieszenie, będące również nowością, a także w dwusprzęgłową przekładnię DSG.

Wnętrze luksusowe, ale na sportowo

Wnętrze testowego modelu było utrzymane w jasnej tonacji. Zegary, które zostały zaprojektowane specjalnie dla wersji CC są czytelne. Cyfry i oznaczenie zostały podświetlone nie na niebiesko, ale na biało. To samo dotyczy wyświetlacza wielofunkcyjnego - emituje on białe światło. Tarcze zegarów otoczone zostały chromem, co w połączeniu z białymi cyframi gwarantuje dobrą czytelność. Projektanci wnętrza stanęli na wysokości zadania. Ostre krawędzie dominujące nad delikatnymi płaszczyznami cieszą oko zarówno swoim wyglądem, jak i funkcjonalnością.

Passat CC wyposażony jest, w zaprezentowaną po raz pierwszy w 2007 roku, nową generację systemu nawigacyjnego. W samochodach z układem ułatwiającym parkowanie "Rear Assist", podczas cofania na ekranie wyświetlany jest widok z kamery umieszczonej z tyłu w logo VW. Nowością jest także gniazdo multimedialne "Media-in". Pozwala ono na podłączenie do systemu audio Passata CC sprzętu takiego jak iPod, odtwarzacz MP3 lub DVD. Gniazdo USB znajduje się w schowku na rękawiczki. Podłączonym do niego odtwarzaczem można sterować przy użyciu przycisków radia lub systemu nawigacji a informacje o odtwarzanych utworach prezentowane są na wyświetlaczu konsoli środkowej.

Sportowe fotele są standardem w Passacie CC. Mogą być opcjonalnie wyposażone w klimatyzację. Wentylowane fotele są dostępne w połączeniu z czarną tapicerką ze skóry i tkaniny. Nowe coupé Volkswagena jest typowym czteroosobowym samochodem. Taki układ foteli jest odwzorowaniem filozofii coupe, przyświecającej całemu Passatowi CC.

Samochód został wyposażony w szereg systemów mających na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest system ostrzegający przed niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu "Lane Assist". Volkswagen zastosował go po raz pierwszy właśnie w Passacie CC.

Kolejnym nowym rozwiązaniem technicznym jest adaptacyjne zawieszenie DCC. Regulowane zawieszenie montowane jest seryjnie w najmocniejszej wersji Passacie CC V6 4Motion. DCC dysponuje trzema różnymi programami. System poprawia właściwości jezdne samochodu, tłumienie drgań jest przez cały czas dostosowywane do nawierzchni i sposobu jazdy.

"Park Assist" - system ułatwiający parkowanie. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku wprowadzi on automatycznie Passata CC w lukę parkingową równoległą do drogi. Kierowca może zaparkować nie dotykając kierownicy wciskając jedynie pedał gazu i hamulca.

Stylistyka, innowacja, komfort?

Jeżeli chodzi o właściwości jezdne to Passat CC mile zaskakuje. Udało się tutaj znaleźć złoty środek pomiędzy twardym zawieszeniem coupe, a luksusem dużego auta rodzinnego. Układ kierowniczy działa precyzyjnie i pozwala na łatwe wyczucie drogi. Nowa, grubsza, multifunkcyjna (12 przycisków funkcyjnych) kierownica dobrze leży w dłoniach, a na uwagę zasługuje metalowa wstawka w dolnej części wieńca.

Pod maską samochodu, którym odbywaliśmy premierowe jazdy testowe pracował dwulitrowy TDI o mocy 140 KM. Według zapewnień producenta apetyt tej jednostki na paliwo ma wynieść w mieście 7,5 l/100km, a na trasie spalanie powinno spaść do 4,8 l/100 km. Nasza średnia, przy wcale nie ekonomicznej - a wręcz agresywnej jeździe wyniosła 8,6 l/ 100km. Samochód z takim silnikiem przyspiesza od "zera" do 100 km/h w czasie około 10 sekund. Za długo? Dla bardziej wymagających przygotowano wspomniany już silnik V6 pozwalający na osiągnięcie "setki" w 5,6 sekundy.

Projektanci wnętrza stanęli na wysokości zadania. Prezentowany model był wyposażony w jasną tapicerkę, uzupełniana czarnymi dodatkami i wykończeniami z aluminium. Wydaje się jednak, że to charakterystyki wnętrza bardziej by pasowały drewniane wykończenia.

Sportowe fotele - standardowe wyposażenie każdego Passata CC zostały bardzo dobrze wyprofilowane. Nawet wysoki kierowca z łatwością znajdzie swoje miejsce za kierownicą, co w niektórych autach nie jest takie łatwe. Na tylnych siedzeniach są tylko dwa miejsca dla pasażerów - tak jak w autach coupe. Mimo, że linia nisko schodzi ku tyłowi, nad głowami siedzących nie powinno zabraknąć miejsca. Gorzej z przestrzenią na nogi. Gdy z przodu jadą osoby o słusznym wzroście pasażerowie z tyłu mogą zaznać lekkiej niewygody.

Tylko 200 sztuk

W pierwszym kwartale na polski rynek trafi zaledwie 250 sztuk tego modelu. Około 60 procent całej produkcji zostanie rozdysponowane do salonów w Niemczech i USA. Warto podkreślić, że Passat CC jest ofertą uzupełniającą gamę producenta.

Za wersję z silnikiem benzynowym 1.8 l trzeba będzie zapłacić około 108 tys. zł, diesel tradycyjnie jest droższy - 119 tys. zł. najmocniejsza wersja V6 300 KM została wyceniona na 178 tys. Samochody powoli trafiają do polskich dilerów. Pierwsze sztuki zostały już sprzedane.