Od czasu prezentacji serii LJ w 1970 roku, Suzuki nieustannie wprowadza innowacyjne rozwiązania w segmencie aut typu SUV i crossover, prezentując takie modele, jak Vitara pierwszej generacji z 1988 roku czy SX4 z 2006 roku.

Motyw przewodni konceptu Suzuki iM-4 to „Kształt i inspiracja”. To pojazd, który daje nowe możliwości i pozwala czerpać radość z jazdy na różne sposoby.

Kompaktowy iM-4 wyróżnia się prostym kształtem nadwozia nawiązującym do znanych projektów Suzuki. Samochód oferuje doskonałe osiągi zakorzenione w tradycyjnym dla Suzuki układzie napędu na cztery koła, a także najnowsze rozwiązania techniczne pozwalające obniżyć zużycie paliwa.

Dzięki układowi napędu na cztery koła 4WD, wysokiemu prześwitowi oraz wysoko umieszczonym fotelom, iM-4 okazuje się godnym partnerem codziennych podróży, oferując łatwe prowadzenie i dobre osiągi, dające poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy po zaśnieżonych lub nieutwardzonych nawierzchniach. Samochód wyróżnia się przyjaznym użytkownikowi projektem przedziału pasażerskiego i bagażowego, jak również nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, na czele z płytą podłogową nowej generacji oraz układem hybrydowym SHVS typu mild hybrid, który zapewnia wysoką wydajność paliwowo-ekologiczną.

W zakresie projektu, Suzuki iM-4 ma być proste, a jednocześnie kultowe, czyste, a zarazem atrakcyjne, innowacyjne, ale również nawiązujące do stylu retro. Unikatowe, minimalistyczne nadwozie tego modelu odznacza się płaskimi powierzchniami, zaokrąglonym dachem oraz prostymi, architektonicznymi liniami, tworzącymi obraz pięknego, precyzyjnie narysowanego auta. Koła o dużej średnicy stanowią solidne wsparcie dla nadwozia i zdradzają moc oraz doskonałe osiągi auta. Charakterystyczne elementy, jak przedni pas z przyciemnioną sekcją centralną, dach nawiązujący wyglądem do hełmu czy otwory w słupkach C, stanowiące nawiązanie do historycznych modeli Suzuki. Opracowana przez Suzuki płyta podłogowa nowej generacji pozwala zwiększyć sztywność konstrukcji przy jednoczesnym obniżeniu jej wagi poprzez gruntowne przeprojektowanie struktury podwozia i zoptymalizowanie projektu nadwozia. Nowe rozwiązanie przyczyniło się do zmniejszenia zużycia paliwa, poprawy bezpieczeństwa, właściwości jezdnych i stabilności, a także do ograniczenia hałasów, wibracji i drgań wewnętrznych. Suzuki dąży do uproszczenia procedur produkcyjnych za sprawą skonsolidowania czterech istniejących platform do łącznie trzech i modularyzacji komponentów funkcjonalnych. Pozwoli to na tworzenie nowych modeli w bardziej wydajny sposób, dostosowany do zmieniających się wymagań rynku.

Układ SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki) typu mild hybrid zawierający alternator zespolony z rozrusznikiem (ISG), zapewnia wsparcie silnika spalinowego z wykorzystaniem silnika elektrycznego, pozwalając na odzyskiwanie energii w wydajny sposób. Układ SHVS zastosowany w iM-4 zawiera również akumulator litowo-jonowy. W połączeniu z opracowanym od podstaw układem ISG, system odzyskiwania energii podczas hamowania doskonale spełnia swoją rolę w samochodzie kompaktowym, podnosząc wydajność paliwową przy zachowaniu mniejszych rozmiarów, niższej wagi i niższych kosztów.

Suzuki iM-4 - podstawowe dane techniczne

  • Długość całkowita: 3 693 mm
  • Szerokość całkowita: 1 709 mm
  • Wysokość całkowita: 1 566 mm
  • Rozstaw osi: 2 438 mm
  • Rozmiar opon: 215/45R18
  • Silnik: Silnik spalinowy 1,2 l DUALJET + SHVS
  • Układ napędowy: 4WD
  • Płyta podłogowa: Platforma nowej generacji