Teraz firma zastosowała takie samo radykalne podejście w jednym najważniejszych segmentów rynku: w klasie małych hatchbacków.

Sway, prezentowany na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie, to zapowiedź przyszłej generacji małych Nissanów. Być może tak właśnie będą one wyglądać, jeżeli firma zdecyduje się na ten nowy, atrakcyjny styl w hatchbacku przeznaczonym na rynek europejski. To koncepcyjny samochód, zaprojektowany specjalnie z uwzględnieniem europejskich upodobań: prowokujący i wzbudzający emocje.

Pojazd zaprojektowano jako spójną i harmonijną całość. Mimo to niektóre rozwiązania są prowokujące i zaskakujące - zwłaszcza w tym segmencie. Na przykład we wnętrzu zastosowano techniki kojarzone zwykle z industrialną architekturą - takie jak aluminiowe elementy strukturalne, które podkreślają prostotę i solidność konstrukcji. Starannie dobrano także kolory i materiały kojarzące się raczej z dobrami luksusowymi.

Z kolei estetykę nadwozia oparto na czterech wyrazistych elementach: wlocie powietrza z motywem litery V, dachu, który wydaje się unosić nad samochodem, lampach z motywem bumerangu oraz uniesionym słupku C. To one tworzą nowy charakterystyczny styl, który można dostrzec już w koncepcyjnym Nissanie Lannia zaprezentowanym w Pekinie na targach Auto China 2014, a także w nowym Murano sprzedawanym od niedawna w Stanach Zjednoczonych. Sway jest pierwszym małym hatchbackiem zaprojektowanym zgodnie ze stylistycznymi wytycznymi, które Nissan zamierza stosować w przyszłych modelach z różnych segmentów, oferowanych we wszystkich regionach świata.

Charakterystyczne linie modelu Sway rozpoczynają się od nisko osadzonego wlotu powietrza w kształcie litery V, rozdzielającego podwójny zderzak z tym samym motywem. Wlot powietrza to miejsce, z którego wyprowadzono dynamiczny kontur zaokrąglonej maski oraz przednich nadkoli. Linia ta przechodzi następnie w przetłoczenie pośrodku przednich drzwi i biegnie dalej ku tyłowi, sprawiając, że sylwetka pojazdu budzi wręcz zmysłowe skojarzenia.

Po bokach litery V, czyli wlotu powietrza, umieszczono reflektory w kształcie bumerangu. Kontur bumerangu uzyskiwany jest zazwyczaj za pomocą diod świecących umieszczonych pod bardziej konwencjonalnym kloszem. Tym razem jednak całe reflektory mają ten charakterystyczny kształt, zaś same diody układają się we wzór przypominający parę bacznie obserwujących otoczenie oczu.

Równie imponująco prezentują się „bumerangi" tylnych świateł, których poziom wyznacza trzy czwarte wysokości pojazdu. Dwie trapezowate końcówki układu wydechowego umieszczono po bokach tablicy rejestracyjnej, a więc bliżej środka zderzaka zamiast pod nim.

Tylne drzwi o złożonej konstrukcji przylegają nie tylko do rozbudowanego progu i łuku linii bocznej, ale także wyprofilowanych błotników osłaniających tylne koła. Ostatni odcinek dolnej krawędzi szyb biegnie w górę, dzięki czemu słupek C między drzwiami a dachem został zredukowany do minimum, a sam dach wydaje się unosić w powietrzu. Brak słupka B oraz druga para drzwi z zawiasami przy ich tylnej krawędzi ułatwiają wsiadanie i wysiadanie.

Nissan Sway wyróżnia się też wyjątkowym zestawieniem kolorów nadwozia i wnętrza.

Nadwozie ma kolor błękitno-szary, przy czym błękit jest widoczny głównie pod światło. Odcień ten harmonijnie kontrastuje z kolorem pomarańczowym. Wyrafinowane połączenie barw doskonale prezentuje się na tle krajobrazu europejskich miast.

We wnętrzu zastosowano ciemniejszy i głębszy granat, mocno kontrastujący z kością słoniową oraz kolorem pomarańczowym stanowiącym nawiązanie do kolorystyki nadwozia.

Deska rozdzielcza z motywem skrzydła jest inspirowana rozwiązaniem zastosowanym w koncepcyjnym Nissanie IDx, zaprezentowanym na Salonie w Tokio w 2013 r.

Kierowca ma przed oczami dwa podstawowe zegary, a wszystkie pozostałe wskaźniki zostały przeniesione na duży, trapezowaty wyświetlacz umieszczony pośrodku deski rozdzielczej, który jest jednakowo widoczny i użyteczny dla kierowcy i dla pasażera przedniego fotela.

Lekkie fotele mają aluminiową konstrukcję - również odsłoniętą - i są pokryte tapicerką z wysokogatunkowego sztucznego zamszu w perłowym odcieniu, z przeszyciami wykonanymi techniką stosowaną przy produkcji luksusowych damskich torebek.

Sway - wymiary (mm)  
Długość 4 010
Szerokość 1 780
Wysokość 1 385
Rozstaw osi 2 570