Wybierz samochód

Abarth

Abarth

Abarth – przedsiębiorstwo, założone w 1949 roku przez włosko-austriackiego inżyniera Carlo Abarth'a. Jej symbolem, obecnym na tarczy herbowej jest skorpion, znak zodiaku twórcy firmy.

Firma Abarth, którą większość z nas kojarzy z Fiatem, zajmowała się ulepszaniem seryjnych modeli. Lecz mało kto wie, że na warsztat trafiały również samochody Renault, Alfa Romeo i Simca. Ulepszenia te polegały głównie na przystosowaniu silników do osiągania wyższych mocy, np. przez zmianę elementów układu ssącego i wydechowego.

Po wejściu, w 1971 roku, w skład koncernu Fiata, zaczął odnosić sukcesy rajdowe. Dzięki opracowaniu Fiata Abarth 131 Rally, firma została czterokrotnym rajdowym mistrzem świata w klasie producentów.

W połowie lat 80. Abarth zniknął z rynku, a jego nazwą Fiat opatrywał sportowe wersje swoich aut.

W 2007 roku marka została reaktywowana i udoskonala wyczynowe wersje fabrycznych modeli z Turynu.

Abarth - modele

Abarth - powiązane artykuły

10 najlepszych aut w testach na dystansie 100 tys. km!

Abarth 695 Fuori Serie Black Diamond (Genewa 2013)

Samochody należące do programu Abarth 'fuoriserie' (czyli "poza serią") pozwalają wyróżnić się na drodze. Montowane w polskiej fabryce Fiat Auto Poland samochody są napędzane silnikiem 1.4 Turbo T-Jet 16v wzmocniony do 180 KM, połączonym ze skrzynią biegów 'Abarth Competizione'. W samochodzie 'fuoriserie' zamontowane zostały opony na obręczach ze stopów lekkich, o rozmiarze 17''. Poza tym zmodyfikowane zostały zawieszenia i układ hamulcowy: tarcze hamulcowe wentylowane (średnica 305 mm) z czterotłoczkowymi zaciskami, sygnowane logo Brembo, i specjalne amortyzatory  Koni, wykonane w technologii FSD gwarantujące wysokie osiągi w pełnym bezpieczeństwie. Nie mogło zabraknąć układu wydechowego typu "dual mode" ze zmiennym przeciwciśnieniem, podkreślającym osiągi i dźwięk silnika powyżej 3 000 obrotów/min. Abarth 'Black Diamond' to ukłon w stronę żeńskiej klienteli. Nadwozie wyróżnia się dwukolorowym matowym lakierem w kolorze szary Record i czarny Scorpione z chromowanym pasem, który biegnie poziomo, podkreślając styl "glamour" tego modelu. Dodatkowej elegancji nadają chromowane obudowy lusterek oraz obręcze kół design 695 w jasnoszarym kolorze. Natomiast zaciski hamulcowe Brembo oraz kołpaki polakierowane na czerwono wzmacniają sportowy charakter tego samochodu. Również wzór szachownicy na dachu, w kolorze szarym  z efektem matowo-błyszczącym  jest kolejnym nawiązaniem do ducha marki Skorpiona. Wrażenie robi również wystrój wnętrza, począwszy od obić siedzeń wykonanych...

10 najlepszych aut w testach na dystansie 100 tys. km!

Abarth 695 Record (Genewa 2013)

Samochody należące do programu Abarth 'fuoriserie' (czyli "poza serią") pozwalają wyróżnić się na drodze. Montowane w polskiej fabryce Fiat Auto Poland samochody są napędzane silnikiem 1.4 Turbo T-Jet 16v wzmocniony do 180 KM, połączonym ze skrzynią biegów 'Abarth Competizione'. W samochodzie 'fuoriserie' zamontowane zostały opony na obręczach ze stopów lekkich, o rozmiarze 17''. Poza tym zmodyfikowane zostały zawieszenia i układ hamulcowy: tarcze hamulcowe wentylowane (średnica 305 mm) z czterotłoczkowymi zaciskami, sygnowane logo Brembo, i specjalne amortyzatory  Koni, wykonane w technologii FSD gwarantujące wysokie osiągi w pełnym bezpieczeństwie. Nie mogło zabraknąć układu wydechowego typu "dual mode" ze zmiennym przeciwciśnieniem, podkreślającym osiągi i dźwięk silnika powyżej 3 000 obrotów/min. Abarth 695 'Record'Ta personalizacja zainspirowana jest odnoszącymi sukcesy samochodami, które tworzyły historię wyścigów Abarth, wśród których znajduje się Abarth 750 Record Bertone. Wyprodukowany  w roku 1956, po wielu latach badań w zakresie aerodynamiki, samochód ten na torze wyścigowym  Autodromo w Monzie dziesięciokrotnie pobił światowe rekordy, w tym rekord '72 godzin', pokonując 10 125,26 km. W wystroju wnętrza widać przywiązanie wagi do szczegółów i sportowy charakter, dzięki fotelom  'Abarth Corse by Sabelt' z czarnej skóry z wstawkami z Alcantary i przeszyciami w kolorze czerwonym oraz elementów foteli z błyszczącego włókna węglowego. Materiał ten został...