Na początku lat 70. udało się przekonać I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, że na południu Polski warto utworzyć konkurencyjny dla Warszawy ośrodek przemysłu motoryzacyjnego. Powstała więc Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Być może wpływ na tę decyzję miał sentyment Gierka do Górnego Śląska. Przez sześć lat był bowiem sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach.

Z pomysłem powstania nowej fabryki wyszedł Ryszard Dziopak, dyrektor Wytwórni Sprzętu Mechanicznego (WSM) w Bielsku-Białej. W styczniu 1972 roku przekształcono ją  i połączono z kilkunastoma pobliskimi zakładami mechanicznymi - m.in. z Odlewnią Żeliwa w Skoczowie, Zakładami Sprzętu Motoryzacyjnego Polmo w Sosnowcu, kuźniami z Ustronia i Skoczowa, Zakładami Metalowymi w Bielsku, czy zakładem "Romet" w Czechowicach-Dziedzicach. Trzy lata później w pobliskich Tychach wybudowano nową fabrykę, gdzie produkowano fiata 126 p na włoskiej licencji. W ten sposób powstał  gigantyczny kombinat FSM, który w czasach swojej świetności był jednym z największych przedsiębiorstw - zarówno w Polsce, jak też w bloku wschodnim, zatrudniającym ponad 25 tysięcy pracowników.

Syrena zeszła, wszedł "maluch"

Pierwszym autem, które opuściło linię produkcyjną w Bielsku-Białej była Syrena 104. Montaż tego samochodu przeniesiono z Warszawy. W tym czasie FSO na Żeraniu skupiło się na produkcji Fiata 125 p.

W pierwszym roku mury FSM opuściło nieco ponad 100 sztuk "syrenek". Rok później pojawił się także nowszy model - Syrena 105. Produkcja zwiększyła się do 9 tysięcy egzemplarzy. Z każdym kolejnym rokiem liczba ta rosła i pojawiały się kolejne odmiany tego auta - m.in.  Syrena R-20, czy Syrena Bosto.  Do czerwca 1983 roku, kiedy to zakończono fabrykację tego samochodu, wyprodukowano ich w FSM łącznie ponad 344 tysiące sztuk.

Pierwszego Fiata 126 p zmontowano w czerwcu 1973 r. Nie był jednak tworem polskim, a jedynie złożonym z podzespołów włoskich. Kilka lat wcześniej ówczesny rząd podpisał kontrakt licencyjny z z fabryką Fiata w Turynie, na produkcję nowego modelu w Polsce. Oficjalnie seryjna produkcja w Bielsku-Białej ruszyła 22 lipca tego samego roku, dwa lata później - także w nowo wybudowanej fabryce w Tychach.

Auto z czasem modernizowano i ulepszano. FSM miała bowiem własny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Samochodów Małolitrażowych BOSMAL. Powstawały w nim różne wersje nadwoziowe i napędowe Fiata 126p, m.in. pick-up, bombel, long, traction avant, czyli "ryjek" (nazwany tak z powodu nieproporcjonalnie wydłużonej maski), cabrio czy pingwin. Ten ostatni model wykorzystywany był do malowania pasów na drogach. Na początku lat 80. zaprojektowano  także kilka egzemplarzy prototypowego modelu Beskid 106. Nie doszło jednak do jego produkcji.

Fiat 126 p, popularny "maluch" był znany każdemu Polakowi. Choć w latach 70. był jednym z najtańszych samochodów w Europie  - oczywiście w swoim segmencie - nie zawsze był w zasięgu przeciętnego Kowalskiego. Nie dlatego, że kosztował 20 ówczesnych pensji, ale dlatego, że był na talony. Należało więc cierpliwie czekać na jego przydział ładnych kilka miesięcy i nabyć za 70 tys. zł prosto z fabryki albo dołożyć kolejne 40 tys. i  kupić "od ręki" na giełdzie samochodowej.

Ciąg dalszy artykułu...

Samochód ten był także eksportowany. Wysyłano go do Chin, gdzie służył jako taksówka, do Chile, Australii i na Kubę, gdzie zwano go "Polaquito". Trafił też do Chorwacji, Serbii czy Słowenii - tam mówiono na niego pici-poki (czyli "wolne i głośne"). Doczekał się także wersji rajdowej. Ostatnie  "maluchy happy end" , wyprodukowane jesienią 2000 roku, trafiły do Muzeum Fiata w Turynie oraz do Muzeum Techniki w Warszawie. Przez 27 lat wyprodukowano w zakładach w Bielsku-Białej i Tychach  ponad 3,3 mln tych aut, z czego blisko 900 tys. trafiło na eksport.

Kto pogorszył sytuację?

Kłopoty finansowe Fabryki Samochodów Małolitrażowych rozpoczęły się wraz ze stanem wojennym. Ani generał Wojciech Jaruzelski, ani ówczesny minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak nie byli zainteresowani rozwojem motoryzacji w Polsce. Nawet po zawieszeniu stanu stagnacja trwała nadal. Rząd nie pozwolił nawet (przed 1989 rokiem) wdrożyć do produkcji doskonale dopracowanego, i co ważne, całkowicie polskiego modelu samochodu o nazwie Beskid 106. Być może dlatego, że dwa lata wcześniej gen. Jaruzelski, by ocieplić swój wizerunek, postanowił spotkać się z szefem Fiata Giovannim Agnelim. Efektem rozmów, które odbyły się we Włoszech i do dziś owiane są tajemnicą, była umowa na uruchomienie w FSM nowego modelu samochodu - Cinquecento. Wdrożenie tego modelu wiązało się z olbrzymimi inwestycjami. Fiat udzielił wówczas polskiej fabryce kredytu na opłaty licencyjne i inwestycje modernizacyjno-wdrożeniowe w wysokości 500 mln dola. Jak twierdzą ekonomiści, ta umowa miała duży negatywny wpływ na kondycję zakładu i przyszłą prywatyzację.

W listopadzie 1990 roku, czyli w okresie transformacji ustrojowej  FSM została przekształcona w spółkę Skarbu Państwa. To otworzyło drogę do prywatyzacji zakładu. Od razu z wnioskiem wystąpił włoski Fiat. W wyniku audytu, który miał wyliczyć wartość sprzedawanego przedsiębiorstwa, okazało się, że straty FSM były gigantyczne. A przecież wraz z uruchomieniem produkcji Cinquecento miało być pięknie. Okazało się jednak, że ekonomiczny czar prysł przy zetknięciu z realiami rynku. Wprowadzenie rzeczywistych cen oraz inflacja spowodowały, że koszt wdrożenia nowego auta był aż 43 razy większy niż początkowo przewidywano.

Według audytu, ówczesne zadłużenie spółki wynosiło 900 mln dolarów. Mówiło się wręcz o agonii giganta. Mimo to włoski koncern Fiata zdecydował zakupić zadłużony FSM. 28 maja 1992 r., w obecności ówczesnego premiera Jana Olszewskiego i prezesa Giovaniego Agnelliego, podpisano umowę między Skarbem Państwa i FSM, a włoską Grupą Fiata. Dokonali tego minister finansów Andrzej Olechowski i dyrektor generalny Fiata Paolo Cantarella. Zmieniono nazwę spółki na Fiat Auto Poland. Część zakładów przejęły firmy należące do grupy Fiat Auto, tworząc swoje polskie oddziały, takie jak: Teksid Poland, gdzie dziś produkowane są odlewy i odkuwki czy Magneti Marelli Poland z osprzętem elektrycznym.

Tychy - jedyny zwycięzca z FSM

Podpisanie umowy prywatyzacyjnej oznaczało koniec słynnego kombinatu Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Jak niektórzy twierdzą, w wyniku tej umowy Polska straciła najlepsze fabryki FSM, a ponad 25 tysięcy pracowników pozbawiono praw do bezpłatnych akcji pracowniczych sprywatyzowanego przedsiębiorstwa. Do dziś ani polski rząd ani włoski Fiat nie wypłacił im rekompensat za nieprzyznane akcje i do dziś kwestia ta wzbudza ogromne emocje, choć upłynęły już dwie dekady.

Jednak nie wszyscy uważają, że prywatyzacja FSM była złą decyzją. Według nich gigantyczny dług uchronił fabrykę przed zupełną likwidacją. Jak podkreślał Olgierd Andrycz, wieloletni dyrektor naczelny FSM w Tychach, a potem pierwszy Polak kierujący zakładami Fiata w Cassino - dla FSM liczyła się ilość, a nie jakość. Ta ostatnia bowiem była jak prognoza pogody -  cały czas wierzyło się, że wszystko będzie dobrze.

Dziś, jedynym zwycięzcą przekształceń FSM okazał się zakład w Tychach. W ciągu trzech lat stanął na nogi i rozpoczął funkcjonowanie w realiach wolnego  rynku. W ubiegłym roku wypracował ponad 291 mln zł zysku. To najlepszy dotychczasowy wynik finansowy. Obecnie zakład ten  jest największym producentem aut w Polsce. Powstają  tam najnowsze modele marki Fiat - Abarth, Lancia, Fiat 500,  a także na zlecenie koncernu Forda - Ford Ka. Natomiast w słynnej fabryce FSM w Bielsku-Białej produkuje się obecnie tylko silniki.