Marcin Walkowiak, najmłodszy, motocyklowy Mistrz Polski i pierwszy Polak w pełnym cyklu FIM Superstock 1000, wciąż dochodzi do siebie po kontuzji lewej łopatki, jakiej nabawił się w lipcu, startując w szóstej rundzie serii w czeskim Brnie. Po opuszczeniu zmagań na brytyjskim Silverstone, 19-latek nie będzie mógł ścigać się także w ten weekend na niemieckim Nurburgringu.

Bogdanka Racing, pierwszy polski zespół wyścigowy na międzynarodowej arenie i jeden z najbardziej utytułowanych w kraju, postanowił, iż Walkowiaka zastąpi 21-letni Brytyjczyk, James Webb.

Walkowiak, który pierwsze trzy rundy sezonu kończył w pierwszej dwudziestce, dzięki rewelacyjnej, trzynastej pozycji na portugalskim torze Portimao, jest pierwszym Polakiem w historii pucharu FIM Superstock 1000, któremu udało się wywalczyć punkty w tej wyjątkowo zaciętej rywalizacji. Z dorobkiem trzech oczek, poznaniak zajmuje 29. miejsce w klasyfikacji generalnej, w której tytuł już zapewnił sobie Włoch, Ayrton Badovini.

James Webb rozpoczynał karierę w brytyjskim pucharze markowym Yamaha R6. Tym samym, z którego wywodzą się obecne gwiazdy mistrzostw świata klasy Superbike, Cal Crutchlow oraz Tommy Hill. 21-latek następnie ścigał się w krajowych mistrzostwach klas Supersport i Superstock w barwach czołowych brytyjskich zespołów: MSS Kawasaki, Padgetts Honda i Aprilia UK. Jego młodszy brat, Danny, od czterech lat ściga się w mistrzostwach świata motocyklowej Grand Prix klasy 125ccm.

Wybór Webba nie jest przypadkowy. - Myśleliśmy o wystawieniu Polaka, ale nasi reprezentanci w Mistrzostwach Polski koncentrują się na walce o tytuły, a poza Marcinem, nie ma w naszym kraju nikogo, kto mógłby z powodzeniem reprezentować Bogdanka Racing na arenie międzynarodowej, dlatego wybór padł na Jamesa.. Znów stawiamy na młodość, ponieważ James ma dopiero 21 lat, ale jestem przekonany, że w Niemczech pokaże się z bardzo dobrej strony. - wyjaśnia manager zespołu, Igor Piasecki.

Tymczasem Walkowiak, który razem z Bogdanka Racing debiutował w FIM Superstock 1000 startując z dziką kartą w czeskim w Brnie w 2008 roku, liczy, iż będzie mógł powrócić do akcji podczas ostatniej rundy Mistrzostw Polski. W jej trakcie, w trzeci weekend września w Poznaniu, podopieczni Bogdanka Racing, Sebastian Zieliński i Daniel Bukowski, będą walczyć o mistrzowskie laury w klasach Superstock 600 i Supersport.