Auto Świat EV Wiadomości Elektromobilność w Polsce - tu nic nie napawa optymizmem

Elektromobilność w Polsce - tu nic nie napawa optymizmem

Biorąc pod uwagę dzisiejszy tabor elektrycznych aut oraz infrastrukturę stacji ładowania, trzeba sceptycznie patrzeć na elektromobilność w Polsce. Na szczęście sytuacja nieznacznie, ale stale się poprawia. Jednak ambitne plany koncernów paliwowych czy właścicieli ładowarek pozwalają tylko z delikatnym z optymizmem myśleć o przyszłości.

Raport o elektromobilności w Polsce
Zobacz galerię (12)
Archiwum
Raport o elektromobilności w Polsce
  • Według licznika elektromobilności PZPM i PSPA do końca września 2022 r. zarejestrowanych było w Polsce 54 795, osobowych samochodów elektrycznych, a w tym 27 595 pojazdów to hybrydy typu plug-in, natomiast 27 200 to w pełni elektryczne modele
  • Na koniec września 2022 r. odnotowano w Polsce 2460 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, przy czym 1759 to obiekty na prąd zmienny (AC), a 701 na prąd stały (DC)
  • Najwięcej publicznych ładowarek ustawiono w Warszawie, ale we wrześniu przybyło ich najwięcej w Szczecinie – w stosunku do sierpnia wzrost wyniósł 16 proc.

Jedno jest pewne: elektryfikacja coraz bardziej wpływa na motoryzację. Każdy renomowany producent ma już w ofercie nie tylko tradycyjne spalinowe modele, lecz także zelektryfikowane wersje. Począwszy od miękkich hybryd, w których wpływ prądu na napęd pojazdu jest najmniejszy, przez klasyczne hybrydy, po hybrydy plug-in, w których akumulatory można naładować z gniazdka, a tym samym możliwe staje się podróżowanie w trybie czysto elektrycznym.

Autor Tomasz Kamiński
Tomasz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji