• Rosjanie zaprezentowali projekt samochodu elektrycznego Avtotor Amber
  • Pojazd już został oceniony przez internautów jako najbrzydszy pojazd, jaki istnieje
  • Projekt jest wciąż w fazie koncepcyjnej, a karoseria wygląda na stworzoną z tworzyw sztucznych

W sieci zawrzało, gdy Politechnika Moskiewska pochwaliła się, nad czym pracowała i co opracowała. Pojazdów było kilka, ale całe show skradł jeden czerwony potworek, który nazywa się Avtotor Amber. I choć nazwa tego modelu to po przetłumaczeniu bursztyn, to raczej z wyglądu go nie przypomina, a cały internet nie patrzy na niego, by nacieszyć oczy, ale żeby się pośmiać.

Rzeczywiście, każdy element tego pojazdu jest jakby wymyślony osobno. Malutkie światełka, małe koła i nadkola, szyby też niezbyt duże, ale już sama karoseria wysoka z dużymi panelami. Tylnych szyb brak, a w progu jest jeden wielki schodek. Pod spodem wystają też jakieś elementy konstrukcyjne, być może akumulator.

Przetłoczenia też są na wyrost i w losowych miejscach, dodatkowo widać też jakieś otwory, być może przeznaczone do ładowania? Spasowanie również woła o pomstę do nieba. Niektórzy porównują to auto do Multipli, ale to spora obraza dla Fiata.

Rosjanie wydają się dumni z Ambera

Oczywiście wyrok internetu był bardzo surowy, na tyle, że informacja o Amberze zniknęła ze strony Politechniki, podobnie jak wszystkie zdjęcia, które udostępniła. W sieci jednak nic nie ginie.

Mimo wszystko Rosjanie są dumni, bo mechanika pojazdu jest już praktycznie gotowa, a wszystkie elementy tego pojazdu powstały w Rosji, którą po rozpoczęciu wojny w Ukrainie opuścili zachodni producenci razem ze swoją technologią.

Przy tym całym śmiechu wszyscy jednak zapomnieli, że to, co zobaczyliśmy, wcale nie jest gotowym produktem. Karoseria stworzona jest z kompozytów i tak ma być docelowo, by obniżyć koszty produkcji. Trudno jednak uwierzyć, że to, co widzimy, będzie końcowym kształtem. Do celów badawczych na uczelni wyższej raczej nic pięknego nie potrzeba, zatem można powiedzieć, że to taki pojazd koncepcyjny, lub "muł testowy".

Avtotor Amber w produkcji od 2025 r.

Rosyjska firma Avtotor ma zamiar w 2024 r. wyprodukować pięć Amberów, by przejść certyfikację i dostać homologację. Później, w 2025 r. rozpocznie się produkcja samochodu. Takie przynajmniej są plany, a internauci zapewne już czekają, by zobaczyć wersję produkcyjną.

Avtotor ma już zresztą fabrykę, która przed wybuchem wojny w Ukrainie produkowała auta marek Hyundai, Kia, Genesis i BMW. Jak im pójdzie przystosowanie tej fabryki pod ich własny produkt? To się okaże.

I zanim powrócimy do śmiania się z Ambera, chciałbym tylko zadać jedno pytanie. Jak tam wasze Izery, już można je zamawiać?

Ładowanie formularza...