Mustang 3. generacji nie jest najładniejszym modelem w tej rodzinie. Jedynka (1964-73) i dwójka (1974-78) były o wiele ładniejsze, ich karoserie miały sportowy charakter. Trójka ma brzydki przód, a na grilu brakuje symbolu Mustanga – galopującego konia. Dziś egzemplarze w dobrym stanie (zachowane lub odrestaurowane) wyceniane są na 8-10 tys. euro. Dla porównania: za jedynkę lub dwójkę trzeba zapłacić co najmniej 3 razy drożej.

Oto tekst o Mustangu z „Auto Świata" z 2005 r.

Prezentowana, trzecia generacja kultowego „amerykanina” pojawiła się na rynku w 1979 r. Od początku produkcji przeszedł on wiele modernizacji. Najbardziej widoczne zmiany wprowadzono po 85 r. Mustang III zaczął wtedy mieć bardziej sportowe aspiracje.

Dobre wrażenie robi wnętrze, zwłaszcza w wersjach wyposażonych w skórzaną tapicerkę. Wygodnie podróżować można raczej tylko z przodu, z tyłu nie ma za wiele miejsca. Deska rozdzielcza jest bardzo czytelna.

Auto wyposażono w 5-litrowy silnik. Przy takim motorze i tylnym napędzie lekki pojazd jest trudny do opanowania – potrzeba wprawy, ponieważ koła łatwo tracą przyczepność i ucieka tył. Przy manewrowaniu pomaga sztywne zawieszenie.

Motor jest właściwie bezobsługowy. W napędzie rozrządu zastosowano łańcuch. Należy jednak przestrzegać wymian oleju co 8-10 tys. km. W wersjach z „automatem” trzeba uważać, żeby nie przegrzać skrzyni i wymieniać olej z filtrem co 25-30 tys. km. Smarowania wymagają tuleje przy wahaczach.

Z częściami nie powinno być problemów, chociaż hurtownie motoryzacyjne nie oferują zamienników. Jednak na rynku jest kilka firm, które mają części sprowadzane z USA. Istnieje także możliwość samodzielnego zakupu ich przez internet.

Ford Mustang - typowe usterki

Wybicie elementów gumowych w zawieszeniu, szybkie zużywanie się klocków i okładzin hamulcowych, awaria modułu zapłonowego, niesprawność klimatyzacji, wycieki oleju spod pokryw zaworów, nieszczelności przedniego i tylnego uszczelniacza wału korbowego, wycieki oleju ze skrzyni biegów (przy dużym obciążeniu w skrzyni automatycznej może zdarzyć się przegrzanie oleju), korozja nadkoli i listew progowych oraz układu wydechowego.

Ford Mustang 5.0 GT Convertible – dane techniczne

Silnik Benzynowy V8/16V
Pojemność 4942 ccm
Moc maks. 228 KM
Maks. moment obrotowy 407 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 7,6 s
Prędkość maks. 211 km/h
Spalanie 12-20 l/100 km
Wymiary (dł./szer./wys.) 4560/1735/1320 mm
Opony 225/55 R 16
Masa własna 1380 kg