Wybierz samochód

Nissan Juke

Ikona samochodu

Nissan Juke to kompaktowy crossover produkowany przez japońską markę. Auto nie ma swojego poprzednika i zadebiutowało w 2010 roku, choć jego prototyp nosił nazwę Qazana. Ze względu na współpracę Nissana z Renault, Juke jest spokrewniony m.in. z Clio.

Stylistyka auta od samego początku budziła duże kontrowersje i wielu osobom nie przypadła do gustu, jednak znalazła także swoich zwolenników. Z przodu charakterystyczne są spore, okrągłe światła pod grillem, a nad nim wzdłuż maski biegną wąskie reflektory. Tył ze względu na oryginalny kształt świateł wydaje się szerszy. Przez ukrycie klamki tylnych drzwi, auto sprawia wrażenie 3-drzwiowego.

Wnętrze jest dosyć ciasne, ale zdolne pomieścić 5 osób, choć pasażerowie na tylnej kanapie, szczególnie ten zajmujący miejsce pośrodku, nie będą zachwyceni ilością miejsca. Bagażnik nie jest pokaźny i jego pojemność wynosi „zaledwie” 251 litrów, a po złożeniu II rzędu siedzeń – 830.

Na początku podstawową jednostką w Juke'u był 1,6-litrowy benzyniak o mocy 117 KM, jednak po faceliftingu, najsłabszą jednostką stał się motor 1,2- litrowy (115 KM), a najsłabszy – 1,6-litrowy (94 KM). 117-konna wersja wciąż była oferowana. Jedynym dieslem jest francuska jednostka dCi o pojemności 1,5 litra i mocy 110 KM. Topową odmianą jest Juke NISMO RS. Do jego napędu posłużył doładowany silnik o pojemności 1,6 litra, generujący 218 KM. Do przeniesienia mocy na przednie lu wszystkie koła służy 5- lub 6-biegowa skrzynia manualna (ta druga jest w standardzie odmiany RS) lub bezstopniowa przekładnia bezstopniowa Xtronic.

Wcześniej wspomniany lifting został przeprowadzony w 2014 roku. Przeprojektowany został pas przedni (przy zachowaniu charakterystycznych elementów) oraz tylny zderzak i światła.

Konkurentami Nissana Juke są Opel Mokka, Peugeot 2008 oraz Mazda CX-3.

Nissan Juke - generacje

Nissan Juke - powiązane artykuły