Auto Świat Testy Porównania samochodów Czy Ford Puma wyskoczy na prowadzenie? Rywale już czekają

Czy Ford Puma wyskoczy na prowadzenie? Rywale już czekają

Autor Michał Krasnodębski
Michał Krasnodębski

Nowa Puma pewnie chciałaby od razu zacząć brylować w towarzystwie i ma ku temu poważne atuty: wielokrotnie nagradzany silnik turbo, który był prekursorem downsizingu, drapieżny wygląd i praktyczną kabinę. Ale to nie będzie takie proste, jak chciałby tego Ford: na starcie czeka już stado poręcznych i oszczędnych SUV-ików, czy może lepiej – bo bardziej trendy – crossoverów. Czas wyjść ze strefy komfortu i stawić czoła kompetentnym rywalom z różnych stron świata. Oto godzina próby!

Porównanie: Ford Puma, Hyundai Kona, Nissan Juke, Opel Crossland i Peugeot 2008
Auto Bild
Porównanie: Ford Puma, Hyundai Kona, Nissan Juke, Opel Crossland i Peugeot 2008
  • Nowy Ford jest mistrzem dawania przyjemności z jazdy
  • Nissan Juke to nadal najbardziej ekstrawagancki typ
  • Downsizingowe silniki zapewniają całkiem przyzwoite osiągi

Małych crossoverów nie przestaje przybywać na rynku, ale pomylić jednego z drugim raczej trudno – każdy z oferowanych modeli wygląda oryginalnie, styliści starają się nadawać im charakterystyczne i niepowtarzalne „twarze”. Za to ten popularny segment rynku (wysokie siedzenie bez dużego wzrostu masy) rozrósł się na tyle, że zorientowanie się w ofercie przestało być takie proste.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Ostatnio do grona małych crossoverów dołączył Ford Puma. Zgadza się, nazwa nie jest nowa, w latach 90. było już takie małe coupé, które bazowało na Fieście i otwierało drzwi do świata zwinnych aut ze sportowym charakterem za bardzo rozsądne pieniądze. To już jednak stare dzieje. Małych coupé klasy B chyba nikt już nie produkuje, teraz każdy chce mieć auto wyglądające jak terenówka. Jeszcze trochę i może będą się odbywały torowe wyścigi SUV-ów i crossoverów, ale to na szczęście jeszcze nie dziś.

Te auta wyglądają przyjaźnie, ale ich ceny wywołają solidny wir w portfelu...

Obecna rzeczywistość stawia Forda w bezpośredniej konfrontacji z konkurentami: Puma musi się zmierzyć z Hyundaiem Koną, Oplem Crosslandem X, Peugeotem 2008 i Nissanem Jukiem. Crossland X i Kona są oferowane w tej formie od 2017 r. Z kolei 2008 i Juke są dość świeże i trafiły na rynek dopiero w zeszłym roku.

For Puma - kokpit
For Puma - kokpitAuto Bild

Pod maską znajdziecie duże podobieństwa: cała piątka ma 3-cylindrowe silniki benzynowe z turbodoładowaniem, osiągające od 117 do 130 KM. Napęd jest przekazywany we wszystkich przypadkach przez manualne skrzynie 6-biegowe. Inne wspólne cechy: długość nadwozia oscyluje wokół 4,2 m. I też pod względem masy panuje niemal remis, nasza waga wskazała w każdym przypadku około 1,3 tony.

Przeczytaj też:

Mimo wyraźnych podobieństw Pumie udaje się w tym towarzystwie pozytywnie wyróżnić: jej trzycylindrowy silnik jest wspierany przez rozrusznik-generator, system miękkiej hybrydy zasila pokładowa sieć 48-woltowa. Podczas hamowania silnikiem elektryczna maszyna pełni funkcję generatora (a ściślej: alternatora) i ładuje specjalnie przeznaczony do układu hybrydowego niewielki akumulator. Zmagazynowana w nim energia może być wykorzystana potem w czasie przyspieszania. Czy to coś daje?

Hyundai Kona - kokpit
Hyundai Kona - kokpitAuto Bild

Bezpośredniego porównania nie mamy, bo do testu trafiło auto w wersji z miękką hybrydą, ale warto wiedzieć, że Ford równolegle produkuje dwie odmiany Pumy 1.0 EcoBoost o mocy 125 KM: jedna ma hybrydę, a druga nie. Możemy jednak porównać ze sobą dane katalogowe obu wersji silnikowych.

Nissan Juke - kokpit
Nissan Juke - kokpitAuto Bild

I tak Ford Puma 1.0 EcoBoost (125 KM) bez hybrydy spala średnio według cyklu pomiarowego WLTP o 0,4 litra benzyny na 100 kilometrów więcej (dane dotyczą aut z 18-calowymi felgami) niż wersja z hybrydą. Emisja dwutlenku węgla zelektryfikowanej odmiany jest niższa o 7 gramów na 100 kilometrów jazdy. Z kolei katalogowe przyspieszenie od 0 do 100 km/h jest o dwie dziesiąte sekundy krótsze na korzyść hybrydy. To zachęcające wyniki, jednak daleko im do tego, co oferuje pełny napęd hybrydowy, będący w stanie napędzać samochód elektrycznie silnikiem o wysokiej mocy.

Opel Crossland X - kokpit
Opel Crossland X - kokpitAuto Bild

Ale żeby nie było, że opowiadamy tylko o Fordzie, popatrzmy na efektywność wykorzystania miejsca, które zajmują na drodze porównywane auta, czyli innymi słowy na relację wielkości modelu do przestronności nadwozia i pojemności bagażnika. Najkrótszy w stawce Hyundai mierzy 416 cm i oferuje 68 cm tzw. indeksu miejsca na nogi z tyłu – mierzymy go po odsunięciu fotela kierowcy o metr od pedału hamulca, co odpowiada kierującemu przeciętnego wzrostu.

Peugeot 2008 - kokpit
Peugeot 2008 - kokpitAuto Bild

Ford jest niewiele dłuższy (421 cm), ale za to oferuje największą ilość przestrzeni z tyłu na nogi (74 cm). Podobną długość nadwozia mają Nissan i Opel, przy czym w Juke’u wygospodarowano 69 cm dla tylnych pasażerów, a w Crosslandzie X – już tylko 66 cm, czyli najmniej w całym naszym zestawieniu. Najdłuższy Peugeot (430 cm) uzyskuje indeks miejsca z tyłu na nogi na poziomie 71 cm. Jak widać na schematach wymiarów na poprzednich stronach, nie tylko długość auta, lecz także rozstaw osi nie przesądzają o tym, gdzie będzie najciaśniej. Ciekawa sprawa.

1. Ford Puma 1.0 EcoBoost

Ford Puma 1.0 EcoBoost
Ford Puma 1.0 EcoBoostAuto Bild

Puma z miejsca skacze po zwycięstwo i przekonuje na wielu płaszczyznach. Na przykład swoim napędem: żywiołowy i lubiący wysokie obroty 3-cylindrowy silnik jest wspierany rozrusznikiem-generatorem, który miękko ożywia jednostkę spalinową przez pasek. System sprawia wrażenie dobrze zestrojonego, nawet jeśli nie potrafi zauważalnie zmniejszyć zużycia paliwa.

Konkurenci od Opla i Nissana, choć nie mają 48-woltowej sieci pokładowej, okazują się nawet odrobinę oszczędniejsi. Podczas jazdy Ford dostarcza mocnych argumentów. Spora w tym zasługa udanego zawieszenia, pod tym względem świeży Ford sprawia wrażenie naprawdę dojrzałego.

Co prawda, z wyposażeniem ST-Line nie pokonuje nierówności tak gładko, jak Peugeot 2008, ale dzięki sztywniejszej charakterystyce mniej się buja, w każdej sytuacji dobrze trzyma drogi. Z 18-calowymi kołami dobitnie informuje podróżujących o uskokach jezdni, ale nie robi tego też w tak nieprzyjemny sposób, jak Nissan Juke czy Hyundai Kona. Nie mogliśmy też wykryć żadnych słabości w zakresie obsługi. Cyfrowy wyświetlacz jest mniej udziwniony niż ten w Peugeocie.

Ford Puma 1.0 EcoBoost MHEV
Ford Puma 1.0 EcoBoost MHEVAuto Bild

Biorąc pod uwagę to, że przedstawione w porównaniu samochody zajmują na drodze podobną powierzchnię jak nieduże kompaktowe hatchbacki, to do ilości miejsca w Fordzie trudno mieć zastrzeżenia. Przed zakupem koniecznie sprawdzamy, czy pasażerowie, którzy będą podróżowali na tylnej kanapie, nie oprą się głowami o sufit.

Plusy:

  • zwinny na zakrętach i zwrotny w mieście wszechstronny pojazd
  • zybki system inforozrywki
  • harmonijny napęd
  • dobre zestrojenie układu jezdnego

Minusy:

  • system mikrohybrydowy bez spodziewanej przewagi pod względem zużycia paliwa
  • z tyłu za mało miejsca nad głową
  • pakietowane opcje utrudniają konfigurację

Podsumowanie:

Puma to typowy Ford: nie tylko precyzja i harmonia prowadzenia podpowiadają nazwę producenta – czyni to także wzornictwo kokpitu. Porządna jakość, precyzyjny lewarek zmiany biegów. Z tyłu mało miejsca nad głową, duży bagażnik z wysokim progiem załadunkowym.

Ocena: 435/600 punktów (szczegóły w tabelach)

2. Hyundai Kona 1.0 T-GDI

Hyundai Kona 1.0 T-GDI
Hyundai Kona 1.0 T-GDIAuto Bild

Co za ulga! Czytelne analogowe instrumenty Kony cieszą swoją prostotą, a jest to uderzające, szczególnie gdy przesiądziesz się z Peugeota do Hyundaia. Również obsługa systemu inforozrywki z klarownie zbudowanymi menu nie budzi żadnych wątpliwości. W czasie ruszania mile zaskakuje lekko i precyzyjnie pracujący lewarek skrzyni biegów. Potem, niestety, przychodzi rozczarowanie, bo turbodoładowany silnik pracuje trochę bez przekonania, wydaje się przeciążony Koną.

Crossover Hyundaia waży ponad 1,3 t, co czyni go najcięższym w stawce, jednak wcale nie jest przesadnie ciężką konstrukcją. Podobnie jak Juke, Kona nie rozpieszcza codziennym komfortem jazdy, zawieszenie amortyzuje wstrząsy za sztywno. Stosunkowo krótkie interwały międzyprzeglądowe (co 15 tys. km) będą denerwować dużo jeżdżących kierowców – czeka ich meldowanie się w warsztacie co pół roku.

Hyundai Kona – wymiary
Hyundai Kona – wymiaryŻródło: Auto Świat

W Hyundaiu jest więcej miejsca nad głowami pasażerów z tyłu, jednak mają oni znacznie mniej miejsca na nogi. I to ten parametr należy przetestować przed zakupem samochodu, chyba że będą nim jeździły nie więcej niż dwie osoby.

Plusy:

  • prosta obsługa instrumentów
  • szybki system inforozrywki
  • dobra przestronność z przodu

Minusy:

  • twardawe zawieszenie
  • mało elastyczny silnik
  • z tyłu wąski otwór drzwiowy

Podsumowanie:

Analogowo-cyfrowy kompromis w kokpicie: Hyundai jako jeden z niewielu producentów zachowuje zdrowy rozsądek i opiera się modzie na coraz modniejsze cyfrowe zegary. Prosta obsługa i bardzo czytelne analogowe wskaźniki. Z tyłu dość trudne wsiadanie.

Ocena: 428/600 punktów (szczegóły w tabelach)

3. Nissan Juke 1.0 DIG-T

Nissan Juke 1.0 DIG-T DCT7
Nissan Juke 1.0 DIG-T DCT7Żródło: Auto Świat / Igor Kohutnicki

Juke pewnie trzyma się drogi, podczas gdy kierowca i pasażer cieszą się przyjemnymi fotelami. Do ich uszu dociera nieinwazyjny ton pracy nieco bezsilnego wobec temperamentu mocniejszych rywali trzycylindrowego silnika, co sprawia, że początkowo Juke wydaje się całkiem dojrzały, jeżeli chodzi o komfort jazdy. Jednak w momencie, gdy koła wpadają w nierówności asfaltu, ten obraz zaczyna się chwiać.

Nagle japoński crossover przestaje być taki pewny, potyka się zaskakująco nieporadnie o łaty asfaltu i wyboje. Poza ogólnym opanowaniem brakuje tu też miejsca, i to szczególnie z tyłu, gdzie niska górna linia okien powoduje wrażenie mocnego zabudowania. Podróż z tyłu nie jest marzeniem, uwierzcie nam. Juke odrabia straty swoim seksapilem oraz bogatym wyposażeniem wersji Tekna. Można śmiało powiedzieć, że nowa generacja zachowała zadziorny charakter Juke’a.

Nissan Juke Schemat Wymiarow
Nissan Juke Schemat WymiarowAuto Bild

Poprzednia generacja Juke'a była jednym z najciaśniejszych samochodów na rynku i to się niestety nie zmieniło. O ile z przodu da się jeszcze usiąść wygodnie przy przeciętnym wzroście kierowcy, o tyle z tyłu łatwo o klaustrofobię.

Plusy:

  • przyjemne przednie fotele
  • dobra pozycja za kierownicą
  • oszczędny napęd
  • stabilność jazdy

Minusy:

  • wolniejszy niż rywale
  • nieprecyzyjna zmiana biegów
  • nieharmonijne resorowanie

Podsumowanie:

Miło z przodu, gorzej z tyłu: kabina Nissana zostawia bardzo dwuznaczne wrażenie. Z przodu witają nas wygodne fotele, dobra pozycja za kierownicą i duży ekran. Jeżeli natomiast otworzymy tylne drzwi, to przywita nas niewygodna kanapa. Nowy Juke nadal pozostaje typem dla indywidualistów, którzy skłonni są poświęcić walory praktyczne dla przyciągającego wzrok wyglądu.

Ocena: 427/600 punktów (szczegóły w tabelach)

4. Peugeot 2008

Nowy Peugeot 2008
Nowy Peugeot 2008Żródło: Auto Świat / Peugeot

2008 ma dość wyzywające spojrzenie. Ale za tym szablozębnym grymasem kryje się dość oswojony lew. Mały crossover Peugeota jest bowiem po francusku miękko zestrojony i oferuje najwyższy komfort amortyzacji wśród rywali. Do tego pasuje dobrze wygłuszony napęd, trzycylindrowy silnik bardzo spokojnie pracuje.

Zupełnie inaczej niż ESP: przy szybkich wejściach w zakręt sportowe ambicje kierowcy zostają natychmiast stłumione dość gwałtowną ingerencją elektronicznego stróża. Z powodu małej i nisko osadzonej kierownicy w 2008 potrzeba nieco więcej czasu na znalezienie optymalnej pozycji za kierownicą i trzeba jasno powiedzieć: nie każdy kierowca ją tutaj znajdzie.

Ale do tego układu można się z czasem przyzwyczaić. Nie do przyjęcia są za to fantazyjne wirtualne zegary – prosimy mniej efekciarstwa i odciągania uwagi, za to lepszą czytelność! Multimedia często wolno procedują polecenia kierowcy.

Poprzednia generacja Juke'a była jednym z najciaśniejszych samochodów na rynku i to się niestety nie zmieniło. O ile z przodu da się jeszcze usiąść wygodnie przy przeciętnym wzroście kierowcy, o tyle z tyłu łatwo o klaustrofobię.

Peugeot 2008 - Schemat Wymiarów
Peugeot 2008 - Schemat WymiarówAuto Bild

Najdłuższy w stawce Peugeot oferuje przyzwoitą przestronność, a ilością miejsca na nogi na tylnej kanapie ustępuje jedynie Fordowi. Przy okazji pokonuje Pumę zapasem miejsca nad głowami pasażerów siedzących z tyłu, za to siedzisko kanapy powinno być wyżej usytuowane.

Plusy:

  • szlachetne wykończenie kabiny
  • komfortowe zawieszenie
  • żwawe osiągi

Minusy:

  • zestaw wirtualnych zegarów jest efekciarski i za bardzo odciąga uwagę od prowadzenia. To główny minus, naszym zdaniem bardzo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy. Peugeocie, nie idź tą drogą.

Podsumowanie:

Cyfrowe zegary do poprawy: reugeot już raz zrobił rewolucję, zmuszając kierowców do opuszczania kierownicy, żeby nie zasłaniała wskaźników. Teraz przyszło jeszcze coś: kosmiczne zegary. Na plus: w miarę wygodne miejsca tylne, oczywiście w relacji do wielkości auta. Przyjemnie wykończone, komfortowo resorujące auto

Ocena: 426/600 punktów (szczegóły w tabelach)

5. Opel Crossland X 1.2 Turbo

Opel Crossland X 1.2 Turbo
Opel Crossland X 1.2 TurboAuto Bild

Crossland X ma wysoką, wąską i mało sportową sylwetkę. Za to jego wnętrze zapewnia najlepsze subiektywne poczucie przestronności i swobodę ruchów, chociaż pomiary miejsca na nogi z tyłu tego nie potwierdzają. I pozory mogą mylić, bowiem Opel potrafi też błysnąć sportem: najwyższa wśród konkurentów moc zapewnia mu najkrótszy czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h.

Opracowany wspólnie z Peugeotem i Citroënem crossover jako jedyny pozwala w razie potrzeby rozpędzić się do nawet 200 km/h. Ale aż tak dynamicznie wcale nie trzeba do Opla podchodzić – wręcz przeciwnie. Dobroduszne zawieszenie pasuje do szczerego charakteru funkcjonalnego Crosslanda X.

Jego przesuwana i pochylana kanapa spodoba się pragmatykom, choć miejsca na kolana mogłoby być więcej. Za to z przodu przestrzeni na nogi nie zabraknie. Opel może też wziąć na pokład ponad pół tony ładunku. Ale uwaga, wówczas zawieszenie szybko dochodzi do swoich granic.

Opel Crossland X - schemat wymiarów
Opel Crossland X - schemat wymiarówAuto Bild

Bardzo dużo miejsca na nogi z przodu, ale niewiele z tyłu, przy wystarczającej wysokości kabiny i znacznym przeszkleniu. W efekcie Opel wydaje się przestronniejszy, niż jest w rzeczywistości.

Plusy:

  • wysoka funkcjonalność
  • dużo schowków
  • najwyższa ładowność
  • żywiołowy napęd

Minusy:

  • najdłuższa droga hamowania
  • mało miejsca na nogi z tyłu
  • dość proste wykończenie wnętrza

Podsumowanie:

Funkcjonalny jak van: pnajoma i prosta logika obsługi. Kierowca ma rekordowo dużo miejsca na nogi, ale wysocy mogą nie dosięgnąć do kierownicy. Regulowana kanapa z dużą ilością przestrzeni nad głową, ale niewielką na kolana. Przyjemnie dynamiczny napęd, wysoka funkcjonalność.

Ocena: 421/600 punktów (szczegóły w tabelach)

Po zestawieniu wad i zalet obu samochodów pozostała nam jeszcze typowa redakcyjna numerologia, dlatego nie obędzie się bez tabel. Zaraz poznacie wszystkie dane, które posłużyły do wydania werdyktu i wyjaśnienia kolejności na podium tego porównania.

Ford Puma 1.0 EcoBoost, Hyundai Kona 1.0 T-GDI, Nissan Juke 1.0 DIG-T, Opel Crossland X 1.2 Turbo, Peugeot 2008 1.2 Puretech - wyniki pomiarów drogowych (oceniane)

Wyniki testuFordHyundaiNissanPeugeotopel
Przyspieszenie 0-50 km/h3,1 s3,8 s3,4 s3,4 s4,0 s
Przyspieszenie 0-100 km/h9,9 s11,4 s11,2 s10,5 s9,6 s
Przyspieszenie 0-130 km/h16,1 s19,8 s19,4 s17,6 s18,1 s
Elastyczność 60-100 km/h (4. bieg)7,5 s9,2 s9,0 s7,3 s7,3 s
Elastyczność 80-120 km/h (6. bieg)13,9 s18,4 s22,1 s14,6 s14,8 s
Masa rzeczywista/ładowność1272/488 kg1317/458 kg1257/443 kg1263/452 kg1269/536 kg
Rozdział masy (przód/tył)60/40 proc.60/40 proc.61/39 proc.59/41 proc.61/39 proc.
Średnica zawracania (w lewo/w prawo)10,9/11,0 m11,2/11,2 m11,2/11,4 m11,2/11,2 m11,3/11,2 m
Hamowanie ze 100 km/h (zimne)35,4 m36,2 m35,0 m34,2 m37,3 m
Hamowanie ze 100 km/h (gorące)35,6 m34,8 m34,6 m33,9 m37,7 m
Hałas w kabinie przy 50 km/h59 dB (A)60 dB (A)58 dB (A)58 dB (A)60 dB (A)
Hałas w kabinie przy 100 km/h66 dB (A)67 dB (A)67 dB (A)64 dB (A)66 dB (A)
Hałas w kabinie przy 130 km/h69 dB (A)70 dB (A)71 dB (A)68 dB (A)69 dB (A)
Spalanie testowe6,6 l/100 km7,2 l/100 km6,5 l/100 km6,9 l/100 km6,5 l/100 km
Zasięg630 km690 km710 km720 km690 km

Ford Puma 1.0 EcoBoost, Hyundai Kona 1.0 T-GDI, Nissan Juke 1.0 DIG-T, Opel Crossland X 1.2 Turbo, Peugeot 2008 1.2 Puretech - rzeczywiste wymiary kabin (oceniane)

Aby przeglądać tabelę, przesuń kolumny w lewo.

DaneJednostkaFord PumaHyundai KonaNissan JukePeugeot 2008Opel Crossland X
Miejsce na nogi z przodu maks.(mm)11301130110511251160
Szerokość wnętrza z przodu(mm)13851470141014151400
Wysokość wnętrza  z przodu maks.(mm)10101000102010201045
Zakres regulacji fotela(mm)210230215210230
Indeks miejsca na nogi z tyłu(mm)740680695715665
Szerokość wnętrza z tyłu(mm)13601460139013851390
Wysokość nad głową z tyłu(mm)910935910950950
Wysokość siedziska z tyłu(mm)370375330345345

Ilość miejsca na nogi z tyłu mierzymy po odsunięciu oparcia fotela o metr od pedału hamulca, co odpowiada kierowcy o przeciętnym wzroście.

Ford Puma 1.0 EcoBoost, Hyundai Kona 1.0 T-GDI, Nissan Juke 1.0 DIG-T, Opel Crossland X 1.2 Turbo, Peugeot 2008 1.2 Puretech - dane katalogowe (nieoceniane oprócz pojemności bagażników)

Dane producentaPumaKonaJuke2008Crossland X
Silnik: typ/cylindry/zaworybenzynowy, turbo/R3/12benzynowy, turbo/R3/12benzynowy, turbo/R3/12benzynowy, turbo/R3/12benzynowy, turbo/R3/12
Ustawienie silnikapoprzecznie z przodupoprzecznie z przodupoprzecznie z przodupoprzecznie z przodupoprzecznie z przodu
Zasilanie/napęd rozrząduwtrysk bezpośredni/pasekwtrysk bezpośredni/łańcuchwtrysk bezpośredni/łańcuchwtrysk bezpośredni/pasekwtrysk bezpośredni/pasek
Pojemność skokowa (cm3)99999899911991199
Moc maksymalna (KM/obr./min)125/6000120/6000117/5250130/5500130/5500
Maks. moment obrotowy (Nm/obr./min)210/1750 (overboost)172/1500180/1750230/1750230/1750
Prędkość maksymalna (km/h)191181180196201
Skrzynia biegówmanualna, 6-biegowamanualna, 6-biegowamanualna, 6-biegowamanualna, 6-biegowamanualna, 6-biegowa
Napędna przednie kołana przednie kołana przednie kołana przednie kołana przednie koła
Hamulce (przód/tył)tw/ttw/ttw/ttw/ttw/t
Pojemność bagażnika (l)468-1161361-1143422-1088360-1194410-1255
Pojemność zbiornika paliwa/filtr GPF42/S50/S46/S50/S45/S
Marka i model opon testowanego autaGoodyear Eagle F1Hankook Ventus Prime 3Hankook Ventus S1 EVO 3Michelin Primacy 4Bridgestone Turanza T005
Rozmiar opon testowanego auta215/50 R 18235/45 R 18225/45 R 19215/60 R 17215/50 R 17
Emisja CO2 (g/km)/norma124/Euro 6d-Temp Evap ISC146/Euro 6d-Temp Evap135/Euro 6d-Temp Evap ISC133/Euro 6d-ISC138/Euro 6d-ISC
Masa holowanej przyczepy z hamulcem/bez (kg)1100/6401200/6001250/6281200/633840/600

Ford Puma 1.0 EcoBoost, Hyundai Kona 1.0 T-GDI, Nissan Juke 1.0 DIG-T, Opel Crossland X 1.2 Turbo, Peugeot 2008 1.2 Puretech - wyposażenie i ceny opcji (oceniane)

WyposażeniePumaKonaJuke2008Crossland X
Wersja wyjściowa1.0 EcoBoost ST-Line1.0 T-GDI PremiumDIG-T 117 TeknaPureTech 130 Allure1.2 Turbo 130 KM Elite
Airbagi czołowe/boczne/kurtynyS/S/SS/S/SS/S/SS/S/SS/S/S
Reflektory LED/elektryczne szyby przód/tyłS (drogowe: halogen)/S/SS (pełne LED)/S/SS (pełne LED)/S/SS (EcoLED)/S/SS* (AFL: 3000 zł, pak.)/S/S
Reflektory p.mgielne/aut. światła drogoweS/SS/NS/S800 zł/N (tylko GT-line/GT)900/3000 zł (pakiet)
Klimatyzacja aut./czujniki deszczu/światła8850 zł (pak. za 2 opcje)/SS/S/SS/S/SS/S/SS/S/S
Elektr. podgrzewane/składane lusterkaS/SS/SS/SS/SS/3250 zł (pakiet)
Elektrochromatyczne lusterko wewnętrzne8850 zł (pakiet)SSSS
Multimedia/nawigacja/wirtualne zegary/HUDS/S/S/NS/S/N/SS/4890 zł/S/NS/3500 zł/S/NS/4400/N/1400 zł
Bluetooth/złącze USB/radio DAB/skóraS/S/S/8850 zł (p. półskóra)S/S/S/S (ekologiczna)S/S/S/S (ekologiczna)S/S/S/6700 zł (pakiet)S/S/700 zł/S (ekologiczna)
CarPlay/Android Auto/ładowarka indukcyjnaS/S/SN/N/SS/S/NN/N/400 złN/N/500 zł
Kluczyk zbliżeniowy/elektr. klapa bagażnika2840 zł za obie opcjeS/NS/N900 zł/N1500 zł/N
Podgrz. fotele przednie/kierownica/p. szybaS/S/SS/S/NS/N/1190 zł700/N/400 zł1300 zł za 2 opcje/N
Tempomat/adaptacyjny tempomatS/3140 zł (pakiet)S/NS/SS/2500 złS/N
Czujniki park. tylne/przednie/aut. parkujący3140 zł (pakiet za 3 opcje)S/S/NS/S/NS/700 zł/N3250 zł (pakiet za 3 opcje)
Kamera cofania/widok 360 stopni/elektr. fotel3140 zł (pakiet)/N/NS/N/SS/S/NS/N/6700 zł (pakiet)3250 zł (pakiet)/N/N
System unikania kolizji/wykr. zmęczeniaS/SS/SS/SS/S2500 zł za obie opcje
Czujnik martw. pola/ruchu poprz. przy cofaniu3140 zł (pakiet za 2 opcje)S/SS/SN/N (tylko w GT)3250 zł (pakiet)/N
Asystent pasa ruchu/skaner znaków drogowychS/SS/SS/SS/SS/S
Lakier metalizowany/alufelgi2400/8850 zł (pakiet, 18")2500 zł/S (18-calowe)2400 zł/S (19-calowe)2100 zł/S (17-calowe)2400/1500 zł (17-cal.)

Ford Puma 1.0 EcoBoost, Hyundai Kona 1.0 T-GDI, Nissan Juke 1.0 DIG-T, Opel Crossland X 1.2 Turbo, Peugeot 2008 1.2 Puretech - ceny, gwarancje, przeglądy (oceniane)

Gwarancja/cenyPumaKonaJuke2008Crossland X
Cena wyjściowa94 300 zł94 200 zł92 600 zł100 200 zł87 500 zł
Utrata wartości po 3 latach i 60 tys. km37,9 proc.41,3 proc.38,9 proc.41,0 proc.43,5 proc.
Gwarancja mechaniczna2 lata bez limitu kilometrów5 lat bez limitu kilometrów5 lat lub 100 tys. km2 lata bez limitu kilometrów2 lata bez limitu kilometrów
Gwarancja perforacyjna12 lat12 lat12 lat12 lat12 lat
Przeglądyco 30 tys. kmco 15 tys. kmco 20 tys. kmco 20 tys. kmco 30 tys. km
Cena po doposażeniu109 130 zł94 200 zł98 680 zł116 800 zł110 050 zł1)

Brakujące elementy wyposażenia dodaje się do ceny wyjściowej testowanej wersji – cena po doposażeniu to cena punktowana. Uwaga: samochody na zdjęciach mogą różnić się wyposażeniem od tych, które przyjmujemy jako modele wyjściowe w tabeli, nawet po doposażeniu.

Ford Puma 1.0 EcoBoost, Hyundai Kona 1.0 T-GDI, Nissan Juke 1.0 DIG-T, Opel Crossland X 1.2 Turbo, Peugeot 2008 1.2 Puretech - punkty i klasyfikacja

Aby przeglądać tabelę, przesuń kolumny w lewo.

NadwozieMaks. pkt.FordHyundaiNissanPeugeotOpel
Przestronność z przodu402628252730
Przestronność z tyłu301918161916
Pojemność bagażnika251715161516
Ładowność151111111112
Widoczność201415141516
Fotele, pozycja kierowcy302525272625
Ergonomia obsługi201416141214
Jakość wykończenia201514141514
Suma punktów200141142137140143
Napęd i zawieszenieMaks. pkt.FordHyundaiNissanPeugeotOpel
Przyspieszenie251715151617
Elastyczność251916151919
Poziom hałasu151010101110
Skrzynia biegów151212111211
Zachowanie na drodze302626272524
Komfort jazdy302320202422
Układ kierowniczy151314121313
Średnica zawracania554444
Skuteczność hamulców403131333526
Suma punktów200156148147159146
KosztyMaks. pkt.FordHyundaiNissanPeugeotOpel
Cena po doposażeniu502630292526
Utrata wartości151412131211
Zużycie paliwa302321232223
Wyposażenie – komfort402724252623
Wyp. – bezpieczeństwo302122221822
Ubezpieczenia109101099
Gwarancja158141488
Przeglądy101057710
Suma punktów200138138143127132
Wynik końcowy600435428427426421
Miejsce w teście 1.2.3.4.5.

Ford Puma 1.0 EcoBoost, Hyundai Kona 1.0 T-GDI, Nissan Juke 1.0 DIG-T, Opel Crossland X 1.2 Turbo, Peugeot 2008 1.2 Puretech - spalanie testowe kontra katalogowe zużycie paliwa (różnica nie jest oceniana)

Test Spalania Puma Kona Juke Crossland 2008
Test Spalania Puma Kona Juke Crossland 2008Auto Bild

Większa pojemność zawsze oznacza wyższe spalanie? Nie w naszym porównaniu – Opel (1.2 turbo) spalił ex aequo z Nissanem (1.0 turbo) najmniej w zestawieniu. Z kolei Hyundai kolejny raz pokazał, że jego litrowy silnik turbo potrafi sporo wypić i również katalogowe spalanie jest w przypadku tego auta wyższe niż u rywali. Spora ciekawostka to też różnica w zużyciu paliwa pomiędzy kuzynami z koncernu PSA, czyli Peugeotem 2008 i Oplem Crosslandem X, które dzielą technikę napędową.

Ford Puma 1.0 EcoBoost, Hyundai Kona 1.0 T-GDI, Nissan Juke 1.0 DIG-T, Opel Crossland X 1.2 Turbo, Peugeot 2008 1.2 Puretech - podsumowanie

To prawdziwy skok na k(l)asę małych crossoverów – brawa dla Forda. Pozujące na SUV-y pojazdy o kompaktowych rozmiarach przebojem zdobywają rynek i również bardzo mocno walczą o swoje pozycje. Jak na porównanie pięciu samochodów różnice punktowe są niewielkie i Ford, choć zwycięża, to musi mieć się na baczności, bo rywale są blisko. To, co martwi, to wysokie ceny – jeżeli ktoś chce mieć bogate wyposażenie, musi słono zapłacić.

A które auto jest Twoim typem? Zapraszamy do komentowania!

Autor Michał Krasnodębski
Michał Krasnodębski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków