Wybierz samochód

Opel Vivaro

Ikona samochodu

Opel Vivaro to średniej wielkości samochód osobowo-dostawczy, następca modelu Arena. Auto zadebiutowało w 2001 roku, jako „dziecko” współpracy Opla, Renault i Nissana. Jego bliźniaczymi modelami był Trafic oraz Primastar. W 2001 roku wraz z tym pierwszym, zdobył tytuł Samochodu Dostawczego Roku. Auta między sobą różniły się tak naprawdę tylko zderzakiem oraz atrapą chłodnicy.

Vivaro występował w wielu różnych wersjach nadwoziowych – zacznijmy więc od tych towarowych. Furgon mógł mieć 2 różne rozstawy osi, pojedynczą lub podwójną kabinę w obu długościach oraz podwozie pod zabudowę. Osobowa wersja również mogła mieć 2 długości i przewieźć, w zależności od odmiany, od 5 do 9 osób.

Pod maską znalazł się tylko jeden, 2-litrowy benzyniak o mocy 117 KM. Jeśli chodzi o diesle, dostępne były jednostki 1.9 TD, 2.0 CDTI oraz 2.5 DTI o mocy odpowiednio 82 i 100, 90 i 114 oraz 146 KM. Gdy w 2006 roku przeprowadzono lifting, 1,9-litrowe jednostki zostały wyłączone z oferty, a 2-litrowy turbodiesel generował 115 KM (słabsza wersja również została wycofana). Największy silnik został wzmocniony do 150 KM dopiero w 2009 roku (jednak 2 lata później już go wycofano). Od tego roku, 2-litrowy benzyniak ECOTEC rozwijał 120 KM.

W 2014 roku do sprzedaży weszła II generacja Opla Vivaro. Ten model również został opracowany z markami wymienionymi wcześniej, a także z Fiatem, który swój pojazd nazwał Talento. Bliźniaczym modelem Vivaro z logiem Nissana jest teraz NV300.

Mimo prostych, pudełkowatych kształtów, styliści dołożyli starań, żeby auto nie wyglądało nudno – i zdecydowanie im się to udało. Z przodu wyróżnia się duży grill, który łączy się z reflektorami, przypominając... uśmiech. Z boku auto uatrakcyjnia przetłoczenie, a z tyłu dobrze komponuja się pionowe światła.

Podobnie jak poprzednio, auto występuje w wielu wersjach nadwoziowych. Towarowe mogą mieć pojedynczą lub podwójną kabinę, zwykły lub wysoki dach oraz 2 różne rozstawy osi, a także zwiększoną dopuszczalną masę całkowitą (2,7 lub 2,9 tony). Osobowa wersja również występuje w 2 rozstawach osi i może mieć 5, 6, 8 lub 9 miejsc. Oczywiście nikt z pasażerów nie będzie narzekał na brak przestrzeni, ponieważ tej w Vivaro jest pod dostatkiem.

Do napędu auta tym razem służy wyłącznie jeden silnik wysokoprężny. Jest nim 1,6-litrowa jednostka która może mieć 1 (95 KM) lub 2 turbosprężarki (125 lub 145 KM).

Konkurentami Opla Vivaro są Mercedes Vito, Toyota ProAce oraz Citroën Space Tourer.

Opel Vivaro - generacje

Opel Vivaro - powiązane artykuły

Pokaż więcej