Zdaniem kierowców jedną z najbardziej niebezpiecznych sytuacji na drogach jest poślizg. Ryzyko utraty przyczepności jest szczególnie duże w czasie ulewnych deszczy – mowa o aquaplaningu.Zjawisku to zachodzi gdy pomiędzy powierzchnią opony a podłożem powstaje poduszka wodna. Kiedy bieżnik nie może efektywnie odprowadzić nadmiaru wody, opona zaczyna się unosić na niej – w konsekwencji dochodzi do utrata przyczepności i kontroli nad pojazdem.

Uwaga: niebezpieczeństwo wystąpienia aquaplaningu rośnie wraz z ilością wody na drodze oraz prędkością, z jaką porusza się pojazd.

W tym przypadku dobre opony o odpowiednio głębokim bieżniku i właściwe ciśnienia powietrza w oponach zmniejszają ryzyko aquaplaningu (zbyt niskie ciśnienie zwiększa prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg), jednak to prawidłowa reakcja kierowcy ma tu kluczowe znaczenie.

Kiedy samochód wpada w poślizg, nie należy hamować. Zamiast tego trzeba wcisnąć sprzęgło i zdjąć nogę z pedału gazu, aby zmniejszyć prędkość pojazdu. Bardzo ważne jest także manewrowanie kierownicą w sposób, który pozwoli utrzymać pożądany kierunek jazdy. Jeżeli koła są skierowane całkowicie w prawo lub w lewo, to po odzyskaniu kontroli nad pojazdem może okazać się, że samochód nagle w niekontrolowany sposób zmienia kierunek jazdy. Ponadto podczas wyprowadzania samochodu z poślizgu nie należy przyspieszać” – mówi Matti Morri, kierownik ds. obsługi technicznej klienta w Nokian Tyres.

Jak uniknąć wpadnięcia w poślizg?

- W czasie jazdy w deszczu zmniejsz prędkość. Nawet nowe opony zdziałają niewiele, jeżeli jedziesz za szybko.

- Sprawdzaj głębokość bieżnika w swoich oponach – minimalna wartość to 4 mm.

- Sprawdzaj ciśnienie w oponach – zbyt niskie sprzyja wpadaniu w poślizg.

- Podczas jazdy po głównych drogach unikaj przejeżdżania po wypełnionych wodą zagłębieniach.

Jak zareagować w przypadku poślizgu?

- Zachowaj spokój!

- Wciśnij sprzęgło i zdejmij nogę z pedału gazu, aby zmniejszyć prędkość.

- Nie kręć kierownicą z jednej strony na drugą. Zamiast tego ustaw ją w pożądanym kierunku jazdy do momentu, w którym odzyskasz kontrolę nad pojazdem.

- Kiedy wpadniesz w poślizg, nie hamuj ani nie przyspieszaj. To tylko zmniejszy kontrolę nad pojazdem.