Auto Świat Porady Eksploatacja Co może się popsuć, jeśli na czas nie wymienimy oleju?

Co może się popsuć, jeśli na czas nie wymienimy oleju?

Autor Piotr Wróbel
Piotr Wróbel

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych: smaruje, chłodzi i czyści silnik, a gdy go zabraknie, skutki są zazwyczaj opłakane. Oto kompendium wiedzy o oleju: jak mierzyć, kiedy wymieniać i jaki olej silnikowy stosować, aby cieszyć się długą i bezproblemową eksploatacją samochodu

Olej silnikowy - kontrola, dolewki, wymiana
Auto Świat
Olej silnikowy - kontrola, dolewki, wymiana
  • Jeżeli serwis się zgodzi, olej na wymianę można dostarczyć we własnym zakresie — będzie o wiele taniej!
  • Czerwona kontrolka, czyli za niskie ciśnienie. Przyczyny: ubytek oleju, awaria pompy lub czujnika ciśnienia. Lepiej wyłącz silnik i nie jedź dalej!
  • W sytuacji awaryjnej można wymieszać ze sobą dwa różne oleje, ale potem trzeba wymienić cały środek smarny na nowy

Jest takie powiedzenie (trochę już może wyświechtane...) mówiące o tym, że kto nie smaruje, ten nie jedzie. Sęk w tym, że to prawda, bo olej smaruje, chłodzi i czyści kluczowe podzespoły silnika i osprzętu (np. turbosprężarka!). Gdy jego poziom spadnie poniżej minimum lub zupełnie do zera, silnik wyzionie ducha — jeden od razu, drugi dopiero po chwili, ale dobrze taka sytuacja nie skończy się z całą pewnością. Wniosek nasuwa się więc sam. O olej silnikowy należy dbać, czyli: regularnie kontrolować jego poziom, odpowiednio często wymieniać i stosować produkty przewidziane dla danej jednostki napędowej.

Autor Piotr Wróbel
Piotr Wróbel
Powiązane tematy: