• W sprzedaży dostępne są modele, które mają oferować dużo większą ilość światła w porównaniu ze standardowymi żarówkami
  • Wybierając żarówki zapewniające silniejszy strumień światła, zazwyczaj musimy liczyć się z ich mniejszą żywotnością
  • Chociaż w większości przypadków wymiany wymagają żarówki w światłach mijania, to na oświetlenie auta składają się również żarówki kierunkowskazów, świateł "stop", przeciwmgielnych i cofania, a nawet te podświetlające deskę rozdzielczą
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Wielu kierowców nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest oświetlenie. A od tego elementu zależy przecież m.in. komfort i bezpieczeństwo jazdy nocą. Możliwość szybkiego dostrzeżenia przeszkody, pieszego w ciemnym ubraniu, który idzie poboczem drogi czy jakiegokolwiek innego zagrożenia podczas rozwijanych poza miastem prędkości jest nie do przecenienia. Osobną kwestią pozostaje również fakt, że także nasz samochód powinien być dobrze widoczny i co więcej, powinien mieć sprawne wszystkie elementy oświetlenia, aby nie było ryzyka wprowadzania w błąd innych uczestników ruchu.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie dziwi, że jedną z najszerszych grup akcesoriów samochodowych stanowią żarówki. Chociaż niektóre żarówki mogą przetrwać cały okres eksploatacji samochodu, np. w kierunkowskazach, to część może wymagać niemal regularnej wymiany. Mowa o mocno eksploatowanych żarówkach w światłach mijania. Przy braku świateł do jazdy dziennej te muszą świecić się cały czas, co znacznie skraca czas pomiędzy ich wymianą. Ale nawet wtedy, gdy musimy często wymieniać żarówki, nie warto kusić się na najtańsze modele, które nie dość, że mogą nie mieć odpowiedniej homologacji, to w dłuższej perspektywie mogą przynieść więcej strat niż pożytku.

Zobacz także:

1. Philips H7 12V 55W PX26d ColorVision Green

Żarówki Philips ColorVision Green zapewniając bezpieczne, białe światło, dodają również zielony odcień. W porównaniu ze zwykłymi żarówkami halogenowymi mają produkować nawet 60 proc. więcej światła. W efekcie nie tylko można cieszyć się lepszą widocznością po zmroku, lecz także nadać swojemu pojazdowi niepowtarzalny charakter.

2. Philips W21/5W 12V 21/5W W3x16q

Ten dwużarnikowy model (21 W/5 W) stworzony został z myślą o samochodach i dostawczych. Przeznaczony do świateł "stop" i pozycyjnych wykorzystuje wysokiej klasy szkło kwarcowe. Ponadto atutem tej żarówki ma być jej trwałość — szacowany czas eksploatacji wynosi 400 godzin.

3. Philips H4 12V 60/55W P43t-38 X-tremeVision +130

Użytkownicy aut, którym zależy na doskonałej widoczności w nocy, powinni zainteresować się żarówkami Philips X-tremeVision +130. Mają one zapewniać o 130 proc. więcej światła, stając się jednymi z najjaśniejszych modeli na rynku. Co więcej, według zapewnień producenta stało się to możliwe bez uszczerbku dla trwałości, która wynosi 450 godzin.

4. Philips W1,2W 12V 1.2W W2x4,6d

Zadaniem żarówki W1,2W jest podświetlanie deski rozdzielczej w samochodach osobowych i dostawczych. Model ten charakteryzuje niewielka ilość generowanego światła (7,5 lumenów) i nieduża moc (1,2 W), ale też bardzo wysoka trwałość, która sięga 2500 godzin.

5. Philips HB3 VisionP20d 55 W 12 V

Żarówki Philips HB3 VisionP20d sprawdzają się w światłach drogowych, mijania oraz przednich światłach przeciwmgielnych. Żarówki mają dostarczać 1860 lumenów, a ich trwałość określana jest na 300 godzin.

6. Philips H3 12V 55W PK22s Vision

Według sprzedawcy halogenowe żarówki H3 Vision dostarczają o 30 proc. więcej światła w porównaniu ze standardowym oświetleniem halogenowym i przeznaczone są do świateł przeciwmgielnych. Dłuższy strumień świetlny poprawia widoczność, zwiększając bezpieczeństwo podczas nocnych podróży.

7. Philips P21W 12V 21W BA15s

Philips P21W jest jednożarnikową żarówką. Model ten ma zastosowanie w kierunkowskazach oraz światłach "stop", cofania i przeciwmgielnych. Aby uzyskać odpowiednie parametry pracy przy założonej wysokiej trwałości, w żarówkach P21W zastosowano m.in. wysokiej klasy szkło kwarcowe.

8. Philips PY21W 12V 21W BAU15s

PY21W mają być przeznaczone do kierunkowskazów przednich i tylnych. Przystosowane do napięcia 12 V i uzyskujące moc 21 W zapewniają strumień świetlny 280 lumenów i cechują się trwałością sięgającą 500 godzin.

9. Philips P21/5W 12V 21/5W BAY15d

To już kolejny dwużarnikowy model Philipsa w rankingu Top 10 żarówek samochodowych. Żarówka ta sprawdza się w światłach "stop" oraz pozycyjnych i powinna pracować przez 250 godzin, dostarczając 440 lumenów.

10. Philips H1 12V 55W P14,5s Vision

Ranking Top 10 żarówek samochodowych zamyka Philips H1. Przeznaczona do świateł mijania ma zapewniać 30 proc. więcej światła niż standardowe żarówki halogenowe. Oznacza to możliwość dostarczenia strumienia świetlnego na poziomie 1690 lumenów. Czas eksploatacji powinien sięgnąć 400 godzin.