Jednym z najczęściej zadawanych pytań wśród kierowców, zwłaszcza w okresie jesiennym, jest pytanie o termin wymiany opon z letnich na ogumienie zimowe. Nie jest on ściśle określony. Wymiana ogumienia powinna jednak nastąpić w momencie, gdy temperatura powietrza sięga 7 st.C. Według specjalistów to właśnie ta temperatura ma wpływ na stopień zużycia oraz skuteczność opony, będąc tym samym graniczną między ogumieniem letnim i zimowym.

Dlaczego trzeba zmieniać sezonowo ogumienie?

Ogumienie zimowe wytwarza się ze specjalnej mieszanki gum, bardziej miękkiej niż mieszanka letnia, dzięki czemu dobrze radzi sobie podczas mrozów. Na bezpieczną jazdę w okresie jesienno-zimowym wpływ ma także specjalna rzeźba opon, która przekłada się na komfort kierowania pojazdem oraz na hamowanie. Inne korzyści wynikające ze zmiany ogumienia:

  • Zmniejsza się ryzyko wystąpienia aquaplaningu, czyli utraty przyczepności podczas jazdy na mokrej nawierzchni, dzięki specjalnemu rozplanowaniu rowków, odprowadzających ciecz.
  • Opony zimowe w porównaniu do letnich, mają lepszą przyczepność na zaśnieżonej powierzchni, za którą odpowiada dużo większa ilość nacięć lamelkowych.
  • Miękka mieszanka gum, z której zrobiony jest bieżnik opony zimowej, zapewnia wysoki współczynnik przyczepności. W chłodnych miesiącach mieszanka ta sprawdza się nawet na suchym asfalcie, skracając drogę hamowania nawet o 30%.

Pamiętaj, że opony zimowe powinny być w co najmniej dobrym stanie, a minimalna wysokość ich bieżnika nie może spaść poniżej 4 mm. Jeśli twoje opony są już zużyte, albo wszedłeś w ich posiadanie kilka sezonów temu, przyszedł czas na zakup nowego kompletu.

Poniżej prezentujemy kilka modeli opon zimowych, określanych jako klasa średnia. Na potrzeby tego artykułu wybraliśmy ogumienie w najpopularniejszym rozmiarze – 195/65 R15.

Fulda Kristall Montero 3 195/65R15 91T

 Foto: Auto Świat

Opony zimowe Fulda Kristall Montero 3 charakteryzują się kierunkowym typem bieżnika, układającym się w kształt litery “V”. Jest to najpopularniejszy typ bieżnika w modelach ogumienia zimowego. Marka Fulda należy do grupy Goodyear, dlatego gwarancja na sygnowane jej nazwą opony mają gwarancję na 5 lat od daty sprzedaży. Opona Kristall Montero 3 ma oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake, czyli symbol trzech górskich szczytów ze śnieżynką), co potwierdza jej zimowe właściwości. Szereg rozwiązań, w które ją wyposażono, poprawia właściwości trakcyjne i gwarantuje bezpieczeństwo w zimowych warunkach. Dzięki technologii Snow Catcher, opona z łatwością wgryza się w śnieg, a rozwiązanie nazwane Bubble Blade pozwala na jazdę także po lodzie. Ponadto Kristall Montero 3 ma dużą ilość lameli i specjalny skład gumowej mieszanki. Sprawdź cenę!

Hankook Winter i*cept RS2 W452 195/65 R15 91T

 Foto: Auto Świat

Ten model opon zimowych od marki Hankook wyróżnia się specjalną strukturą rowków bocznych, która gwarantuje jeszcze lepszą przyczepność i zapobiega zjawisku akwaplanacji, skutecznie wypychając wodę na boki podczas jazdy na mokrej drodze. Wewnętrzne rowki zapewniają świetne parametry jazdy na zakrętach, a technologia pazurów chwytnych (ostre krawędzie 3D) poprawia przyczepność opony na śniegu. Dzięki zimowym lamelom 3D, model Winter i*cept RS2 W452 zapewnia optymalną, stabilną jazdę w zimowych warunkach, z minimalnym ryzykiem ruchu bloków na mokrych lub zaśnieżonych drogach. Specjalny krzemionkowy składnik mieszanki gum zapewnia doskonałą przyczepność oraz zmniejsza opory toczenia opony. Tym, co wyróżnia ten model na tle innych, jest z pewnością szeroka, podwójna warstwa stalowego opasania, zapewniająca optymalną sztywność bieżnika i lepszą pracę opony. Twarde wypełnienie stopki poprawia kontrolę nad kołami oraz sterowność pojazdu. Sprawdź ceny!

BFGoodrich G-FORCE WINTER2 195/65R15 91T

 Foto: Auto Świat

W modelu G-FORCE WINTER2 od BFGoodrich zastosowano udoskonalony układ lameli, zapewniający optymalne właściwości trakcyjne oraz przyczepność na zaśnieżonych nawierzchniach. Nowa mieszanka gumowa zmniejsza sztywność bieżnika przy niskich temperaturach, skracając tym samym drogę hamowania na oblodzonej nawierzchni. Ze względu na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa przy hamowaniu na mokrej drodze, tej oponie przyznano klasę B. Kierunkowa rzeźba bieżnika w układzie “V” oraz kanały rynnowe Toboggan odpowiadają za odprowadzanie wody i pośniegowego błota, zmniejszając tym samym ryzyko aquaplaningu. Sprawdź ceny!

Firestone Winterhawk 195/65R15 95T

 Foto: Auto Świat

Opona Winterhawk od Firestone, należącego do koncernu Bridgestone, zapewnia wysoką kontrolę na lodzie, śniegu, suchej oraz mokrej nawierzchni, dzięki doskonale wyważonym osiągom oraz barkom z lamelkami. Ten model charakteryzuje się także ulepszoną sterownością, stabilnością jazdy, jak również znakomitym odprowadzaniem wody i błota pośniegowego, dzięki czemu maleje ryzyko aquaplaningu. Duża gęstość nacięć na bieżniku poprawia przyczepność, zapewniając bezpieczne hamowanie oraz trakcję. Dzięki krzemionce, zawartej w składzie opony, przyczepność na mokrej nawierzchni w niskich temperaturach zdecydowanie wzrasta, co przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Sprawdź ceny!

Fulda MULTICONTROL 195/65R15 91H

 Foto: Auto Świat

Ostatni prezentowany model to MULTICONTROL od goodyearowskiej Fuldy, który jest oponą całoroczną, z oznaczeniem 3PMSF. Dzięki rowkom odprowadzającym wodę i błoto pośniegowe, opona uzyskuje znakomitą przyczepność na mokrej nawierzchni. Zoptymalizowana powierzchnia bieżnika powoduje równomierne jego zużywanie się, co daje w efekcie długi przebieg opony, niezależnie od pory roku. Polimerowa mieszanka daje znakomitą, zwiększoną przyczepność do każdej nawierzchni. Podczas zimy za prowadzenie na śniegu odpowiadają wzajemnie blokujące się lamele 3D Bubble Blade, a dodatkowe krawędzie usztywniają bieżnik na potrzeby jazdy po suchej nawierzchni. Sprawdź ceny!