• W wielu samochodach łatwo zamontować radio 2 DIN z dużym ekranem dotykowym
  • Uwaga: coraz więcej stacji multimedialnych z dużym ekranem nie zawiera odtwarzacza płyt CD/DVD
  • Warto zainwestować w modele kompatybilne z Android Auto i CarPlay, by wygodnie wyświetlać wybrane aplikacje z telefonu

Wbrew pozorom radio 2 DIN można zamontować w wielu samochodach dostępnych na rynku. W licznych popularnych autach (Audi A4 B5, BMW 3 E46, Peugeot 307, Skody Rapid i Octavia, Toyota Auris czy Volkswagen Passat B5) łatwo wymienia się fabryczne radio w mniejszym rozmiarze 1 DIN na większe urządzenie. Wystarczy tylko odpowiednia ramka montażowa i komplet niezbędnych akcesoriów. Uwaga: niestety nie wszystkie radia z Chin spełniają normę 2 DIN! Niektórzy producenci i sprzedawcy wprowadzają bowiem klientów w błąd oferując urządzenia, które nie pasują do wnęki 2 DIN w aucie!

Radio 2 DIN - najtańsze modele

Wybierając większe radio samochodowe 2 DIN zwracajmy uwagę nie tylko na cenę czy markę, ale także na wyposażenie. Niemniej nie oczekujmy cudów, jeśli wybierzemy radio multimedialne z dużym ekranem i zamówimy je na chińskim portalu za nieco ponad 150 zł. Takich okazji zdecydowanie nie polecamy.

Najtańsze modele radia 2 DIN zwykle bowiem są dość skromnie wyposażone. Brakuje zatem m.in. wbudowanego zestawu głośnomówiącego Bluetooth, funkcji rozpoznawania sprzętu Apple (iPod, iPhone), współpracy ze zdalnym sterowaniem w kierownicy czy dodatkowych wyjść do podłączenia osobnego wzmacniacza oraz subwoofera. Nie każde radio multimedialne jest także dostosowane do współpracy ze smartfonami. Aby aplikacje z telefonu były widoczne na ekranie radia samochodowego konieczne są takie funkcje jak Android Auto, CarPlay czy MirrorLink.

Jeśli zamierzamy podłączyć do radia 2 DIN pendrive USB z muzyką, warto zwrócić uwagę na te urządzenia, które wyposażono w dodatkowy przewód USB. Wówczas kabel układa się tak, by jego końcówka mieściła się w schowku przed pasażerem. Dzięki temu pendrive jest umieszczony w schowku i lepiej zabezpieczony przed uszkodzeniem. Dość łatwo bowiem uszkodzić sprzęt w sytuacji, gdy duża pamięć USB wystaje z przedniego panelu - wystarczy bowiem zahaczyć o USB, by np. uszkodzić gniazdo.

Radio 2 DIN - Alpine IVE-W585BT

Alpine IVE-W585BT Foto: Alpine / Auto Świat
Alpine IVE-W585BT

Oto radio 2 DIN ze starszej kolekcji, które pod względem możliwości wciąż jest świetną propozycją. Odtwarza płyty CD i DVD oraz pliki audio AAC, WMA i MP3 oraz służy jako zestaw głośnomówiący Bluetooth. Stacja Alpine komunikuje się także ze specjalną aplikacją w smartfonie. Poprzez program TuneIt można dokładnie kontrolować charakterystykę brzmienia, a nawet dzielić się z innymi uczestnikami swoją własną korekcją. W opcji kamera cofania oraz tuner cyfrowej radiofonii DAB/DAB+. Sprawdź cenę!

Radio 2 DIN - Alpine IVE-W560BT

 Alpine IVE-W560BT Foto: Alpine / Auto Świat
Alpine IVE-W560BT

Jedna z najtańszych stacji multimedialnych od renomowanego japońskiego Alpine. Najtańsza nie znaczy jednak, że ubogo wyposażona. W komplecie zestaw głośnomówiący Bluetooth, gniazdo USB, współpraca z iPod i zaawansowana korekcja dźwięku. Nie zabrakło także mechanizmu odtwarzacza płyt CD/DVD, co nie jest już takie oczywiste na rynku. Do radia 2 DIN Alpine iVE-W560BT można podłączyć kamerę cofania oraz sterowanie fabrycznie zainstalowane w kierownicy lub obok niej. Sprawdź cenę!

Radio 2 DIN - Blaupunkt Santa Cruz

Blaupunkt Santa Cruz Foto: Blaupunkt / Auto Świat
Blaupunkt Santa Cruz

Niedrogi model radia 2 DIN który prócz gniazda USB wyposażono jeszcze w czytnik kart pamięci microSDHC. Muzykę można zatem zapisać na pojemnych nośnikach (czytnik rozpoznaje karty o pojemności do 32 GB). W standardzie zestaw głośnomówiący Bluetooth, ekran o przekątnej 6,2 cala oraz 10 zakresowy korektor. Model Santa Cruz może służyć jako nawigacja. W komplecie jest bowiem antena GPS. Samo kompatybilne oprogramowanie nawigacyjne (np. AutoMapa, Navitel) należy zgrać na kartę SD i umieścić w slocie. Sprawdź cenę!

Radio 2 DIN - Blaupunkt Hannover 570DA

 Blaupunkt Hannover 570DAB Foto: Blaupunkt / Auto Świat
Blaupunkt Hannover 570DAB

To wciąż się rzadko zdarza - radio 2 DIN multimedialne seryjnie wyposażone nie tylko w tuner radiowy FM ale także cyfrowy odbiornik DAB/DAB+. Blaupunkt wyróżnia się także wbudowanym czytnikiem kart pamięci. Jeśli umieścimy w nim kartę z odpowiednim oprogramowaniem, to wówczas urządzenie będzie służyć także jako nawigacja samochodowa. W Blaupunkt Hannover nie zabrakło również odtwarzacza płyt CD/DVD, więc docelowo można podłączyć także monitory zagłówkowe, aby wyświetlić dzieciom np. popularne bajki. W sumie trudno narzekać na wyposażenie. W cenie znacznie poniżej 2000 zł to bardzo atrakcyjna propozycja. Sprawdź cenę!

Radio 2 DIN - JVC KW-V420BT

JVC KW-V420BT Foto: JVC / Auto Świat
JVC KW-V420BT

Na wyposażenie trudno narzekać. Stacja z ekranem o przekątnej 7 cali przyda się do odtwarzania płyt CD/DVD oraz muzyki z pamięci USB oraz z telefonu. Co ciekawe, gdy podłączymy telefon z Android poprzez USB to wówczas uaktywni się funkcja automatycznego rozpoznawania całej pamięci telefonu (tzw. tryb audio). Nowe multimedialne radio 2 DIN JVC można także podłączyć do kamery cofania. Jednym z dodatków jest zdalne sterowanie poprzez aplikację w telefonie (JVC Music Play). Bezpłatny program można pobrać ze sklepu Google. Sprawdź cenę!

Radio 2 DIN - Kenwood DMX110BT

 Kenwood DMX110BT Foto: Kenwood / Auto Świat
Kenwood DMX110BT

Coś za coś. Wprawdzie Kenwood DMX nie jest wyposażony w odtwarzacz płyt CD/DVD, ale dzięki temu ma znacznie ograniczoną głębokość montażu (wyraźnie krótsza obudowa). Radio łatwiej zatem zamontować w samochodach, które mają dość płytką wnękę na radio (zwykle trudniej ułożyć wiązkę przewodów za sprzętem). Na wyposażenie trudno narzekać. W tym radiu 2 DIN w standardzie zestaw głośnomówiący Bluetooth, wejście dla kamery cofania i sterowania w kierownicy, 7 pasmowy korektor dźwięku oraz 3 pary wyjść audio. W przednim panelu zmieszczono tylko kluczowe elementy sterowania i ekran dotykowy o przekątnej 6,8”. Gniazdo USB znajduje się zaś z tyłu, co oznacza, że przewód można doprowadzić np. do schowka, by tam na stałe podłączyć pamięć USB. Sprawdź cenę!

Radio 2 DIN - Kenwood DDX318BT

Kenwood DDX318BT Foto: Kenwood / Auto Świat
Kenwood DDX318BT

Nową stacją multimedialną można sterować poprzez smartfon. Wystarczy tylko skorzystać z bezpłatnej aplikacji Kenwood Remote. Co więcej, to radio 2 DIN dostosowano także do współpracy z popularnym serwisem muzycznym Spotify, więc ze zmianą czy wyborem nagrań z internetu nie powinno być żadnego problemu. Model z serii DDX wyróżnia się czymś jeszcze. Urządzenie wyposażono w odtwarzacz płyt CD/DVD oraz gniazdo do podłączenia osobnego monitora (np. zagłówkowego). W standardzie wejście do podłączenia kamery cofania oraz zdalnego sterowania w kierownicy. Sprawdź cenę!

Radio 2 DIN - Pioneer MVH-G110

 Pioneer MVH-G110 EW5 Foto: Pioneer / Auto Świat
Pioneer MVH-G110 EW5

Jeszcze kilka lat temu to było nie do pomyślenia - markowe multimedialne radio 2 DIN w tak niskiej cenie (poniżej 600 zł). Trzeba się jednak przygotować na nieco skromniejsze wyposażenie. W MVH-G110 nie ma np. zestawu głośnomówiącego Bluetooth oraz kontroli odtwarzaczy z rodziny Apple iPod. Na szczęście pozostawiono gniazdo do podłączenia kamery cofania, wejście USB i praktyczną funkcję sterowania sprzętem poprzez aplikację w telefonie z systemem Android. Sprawdź cenę!

Radio 2 DIN - Pioneer AVH-A100DVD

Pioneer avh-a100dvd Foto: Pioneer / Auto Świat
Pioneer avh-a100dvd

Nie bez powodu Pioneer reklamuje AVH-100DVD jako przystępny cenowo samochodowy system rozrywki. Poniżej 1000 zł otrzymujemy bowiem udane radio 2 DIN z ekranem o przekątnej 6,2 cala. W opcji kamera cofania oraz pilot do sterowania sprzętem. Stacja multimedialna przyda się do odtwarzania różnych plików muzycznych (MP3, WMA< WAV i AAC) oraz video (DivX, XviD oraz MPEG1,2,4). Tradycyjnie dla Pioneera zadbano o bardzo rozbudowaną korekcję dźwięku. Do wyboru aż 13 pasmowy korektor graficzny, pakiet gotowych zaprogramowanych fabrycznie efektów oraz filtry dolno- i górnoprzepustowe, by zmniejszyć obciążenie głośników. Uwaga - gniazdo USB z tyłu. Sprawdź cenę!

Radio 2 DIN - Sony XAV-AX100

Sony AVX100 Foto: Sony / Auto Świat
Sony AVX100

Jedna z najatrakcyjniejszych cenowo propozycji stacji multimedialnych z funkcjami Android Auto i CarPlay. W standardzie nie zabrakło zestawu głośnomówiącego Bluetooth oraz gniazda USB. Jednym z atutów radia 2 DIN Sony jest długa lista kompatybilnych formatów zapisu muzyki. Sprzęt rozpoznaje pliki audio AAC, FLAC, MP3, WAV czy WMA. Nie zabrakło w nim także mechanizmu odtwarzacza płyt CD/DVD. Sprawdź cenę!