Zimowy płyn do spryskiwaczy przede wszystkim pomaga w oczyszczaniu zamarzniętych szyb. Letni natomiast, ułatwia usuwanie wszelkich zabrudzeń. Bez względu na porę roku płyn do spryskiwaczy jest nam zatem po prostu niezbędny. Okazuje się, że zamiast kupować kolejne opakowania gotowego płynu, bez trudu możemy wykonać go w domu. Wszystko masz już w kuchni!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Letni płyn do spryskiwaczy

Płyny do spryskiwaczy sprzedawane są zazwyczaj w pięciolitrowych baniakach. Do przygotowania domowego płynu do spryskiwaczy potrzebna nam będzie zatem duża miska lub garnek. Aby przelać go później do pustego pojemnika po płynie, wystarczy wykorzystać lejek kuchenny bądź lejek do oleju silnikowego.

Sposób przygotowania:

Do przygotowanego wcześniej naczynia wlewamy cztery litry wody, najlepiej z filtra, dzięki czemu zminimalizujemy ilość kamienia. Następnie dodajemy łyżkę płynu do mycia naczyń i dokładnie mieszamy. Z ilością płynu do naczyń nie należy przesadzać, gdyż przygotowywany przez nas produkt nie może wytwarzać zbyt mocnej piany.

Letni płyn do spryskiwaczy przygotowany z dwóch tak prostych składników, które właściwie mamy już w domu to koszt zaledwie kilku groszy.

Zobacz także: Jechał wężykiem, ale policjanci oniemieli, dopiero gdy otworzył drzwi

Zimowy płyn do spryskiwaczy

W przypadku zimowego płynu do spryskiwaczy koszty jednak rosną. Niezbędne jest bowiem dodanie do niego alkoholu, aby płyn nie zamarzł w niskich temperaturach.

Pięć litrów alkoholu izopropylowego 70 proc. kosztuje obecnie około 100 zł. Taka ilość odpowiada natomiast 20 miarkom po 250 ml. Po podzieleniu wychodzi zatem około 5 zł za jeden blisko 4,5-litrowy baniak.

Sposób przygotowania:

Do czterech litrów wody i łyżki płynu do mycia naczyń dodajemy 100 ml octu oraz 250 ml alkoholu izopropylowego 70 proc. Przygotowując zimowy płyn do spryskiwaczy, warto korzystać z chłodnej wody oraz jak najszybciej zakryć płyn np. poprzez przelanie go do pojemnika, gdyż alkohol dość szybko paruje.

(SK)

Źródła: motoklub.pl, dorispolska.pl, cleantechco.pl