• VIN jest standardem w każdym pojeździe i stosuje się go od 1981 r. Wcześniej producenci mogli oznaczać swoje samochody według własnego systemu
  • Numer VIN mówi o wiele samochodzie, m.in. o jego wyposażeniu, silniku i miejscu produkcji, ale także może pokazać historię wypadkową i naprawy auta
  • Jest on umieszczony w kilku miejscach w aucie, taki sam numer znajdziemy także w dokumentach pojazdu i jego dowodzie rejestracyjnym
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Większość samochodów ma swój charakterystyczny numer identyfikacyjny, który jest nazywany numerem VIN, czyli "Vehicle Identification Number" (numer identyfikacyjny pojazdu). Jest to ciąg 17 znaków, które układają się w kod. Jego standaryzacja miała miejsce w 1981 r., zatem każdy samochód wyprodukowany od tego czasu powinien posiadać taki numer. Wcześniej producenci stosowali własne systemy oznaczenia pojazdów, które różniły się od siebie.

numer vin podzielony jest na kilka części:

  • identyfikującą producenta (sekcja WMI),
  • informującą o typie pojazdu (sekcja VDS),
  • numer własny egzemplarza (sekcja VIS).

Część WMI jest standardowa na całym świecie, natomiast kolejne sekcje są charakterystyczne dla producenta, dlatego nie ma jednego sposobu na rozszyfrowanie numeru każdego producenta. Istnieją natomiast podstawowe dekodery dla poszczególnych marek, które można bez problemu znaleźć na forach internetowych.

Przykładowy numer VIN

SJNFHAN16UX000000

  • SJN – kod producenta (Nissan Wielka Brytania) 
  • F – rodzaj nadwozia 
  • H – kod silnika 
  • A – rodzaj napędu 
  • N16 – oznaczenie modelu 
  • U – miejsce przeznaczenia 
  • X – liczba kontrolna (nic nie znaczy) 
  • 000000 – numer charakterystyczny dla danego egzemplarza 

Jest to numer VIN dla Nissana, inni producenci mogą mieć zmienioną kombinację znaków, poza trzema pierwszymi pozycjami.

Numer VIN — czego można się z niego dowiedzieć?

W numerze zapisane są informacje podstawowe o samochodzie, w tym wyposażenie, rodzaj silnika, nadwozie czy miejsce produkcji. Wielu właścicieli starszych aut z wybrakowanym wyposażeniem z pomocą tego numeru jest w stanie doprowadzić samochód do stanu jak z fabryki, czyli dokładnie z takim samym wyposażeniem, kolorem, felgami itp.

Ponadto, co może być istotne dla osoby kupującej samochód używany, według tego numeru dowiemy się o całej historii auta — jego naprawach, przebiegu, kolizjach, zmianach właściciela i wielu innych pod warunkiem, że wcześniej takie informacje zostały wpisane do systemu. Niektóre najważniejsze informacje można sprawdzić na stronie rządowej, za pośrednictwem serwisu historiapojazdu.gov.pl. Więcej danych można uzyskać z innych baz danych z pomocą stron internetowych, które się tym zajmują. Można to zrobić także na naszej stronie.

Ponadto VIN jest bardzo istotny ze strony prawnej. Numer musi być taki sam jak w dokumentach samochodu, a za jego pomocą policja może także sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony. To dlatego złodzieje, aby zalegalizować skradziony samochód, dopuszczali się tzw. przebijania numerów. Chodziło właśnie o zmianę numeru VIN skradzionego auta na inny, np. z samochodu, który uległ wypadkowi lub spłonął. Był to sposób na zatajenie informacji o kradzieży pojazdu i jest to oczywiście przestępstwo.

Foto: ACZ / Auto Świat

Numer VIN — gdzie go znaleźć?

Numer ten musi być trwale umieszczony na nadwoziu lub ramie auta. Najczęściej można go znaleźć na przegrodzie silnika, kielichach, podłodze czy progach. Dokładna lokalizacja również jest uzależniona od poszczególnych producentów. Ponadto ten numer pojawia się także na tabliczce znamionowej samochodu. Coraz częściej można go znaleźć także na podszybiu za szybą czołową, gdzie jest widoczny już po podejściu do pojazdu, nawet bez otwierania auta.