• Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi surowy mandat
  • Trzeba uważać, aby podczas odśnieżania nie uszkodzić reflektorów
  • Za uruchomiony silnik na postoju możemy także otrzymać mandat

Zimowe problemy kierowców - zamarznięte reflektory

Przed rozpoczęciem jazdy reflektory muszą być czyste Foto: Archiwum Auto Świata / Auto Świat
Przed rozpoczęciem jazdy reflektory muszą być czyste

Lepiej nie używać skrobaczki do tego, aby usunąć lód pokrywający reflektory z poliwęglanu. Można je bowiem mocno porysować na tyle, że usunięcie rys będzie bardzo trudne. W sytuacji, gdy pokrywa jest pokryta zmrożonym śniegiem, najpierw delikatnie usuwamy go miotełką, a następnie sam lód spryskujemy preparatem do odmrażania szyb. Uwaga! W samochodach z oświetleniem LED, w którym producent nie zastosował podgrzewania reflektora, trzeba wówczas (szczególnie w trakcie dłuższej podróży) regularnie sprawdzać, czy światła nie zostały pokryte warstwą lodu.

Zimowe problemy kierowców - doładowywanie akumulatora

Baterię powinno się doładować, kiedy napięcie spadnie poniżej 12,5 V. By uniknąć ryzyka rozładowania i uszkodzenia akumulatora warto regularnie doładowywać baterię, szczególnie gdy jeździmy rzadko i na krótkich dystansach. Jeśli zatem zostawimy samochód na dłuższy postój (np. na czas wyjazdu na ferie zimowe) można zainwestować w ładowarkę mikroprocesorową z funkcją podtrzymania ładowania i podłączyć do akumulatora.

Zimowe problemy kierowców - rozgrzewanie silnika na postoju

Cóż, zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 60 ust. 2 pkt. 2. stanowi: Zabrania się pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze) nie powinno się tego robić, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli środki do odmrażania okazują się nieskuteczne a przednia i boczne szyby zamarzają tak, że od środka nic nie widać to wówczas nie powinniśmy wyjeżdżać na drogę. Narażamy na niebezpieczeństwo siebie, jak i innych użytkowników drogi! Ponadto musimy liczyć się z mandatem w sytuacji, gdy z lenistwa odśnieżyliśmy tylko fragment szyby.

Zimowe problemy kierowców - kulig za samochodem

Kulig za samochodem to wykroczenie karane mandatem Foto: Archiwum Auto Świata / Auto Świat
Kulig za samochodem to wykroczenie karane mandatem

Ciągnięcie samochodem sanek czy narciarza na drodze publicznej to wykroczenie. Art. 60 ust. 2 pkt. 4 stanowi: Zabrania się ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu. Wyjątek dotyczy zaprzęgów konnych ciągnących za sobą sanie. Jeśli jednak chcemy zorganizować kulig poza drogami publicznymi to możemy to zrobić. Warto jednak upewnić się dana trasa, którą się poruszamy (także w lesie czy między polami) nie jest drogą publiczną. W przeciwnym wypadku narażamy się na 500 zł mandatu i 5 punktów karnych.

Zimowe problemy kierowców - nieodśnieżony samochód

Jazda nieodśnieżonym autem to nawet 500 zł mandatu Foto: Archiwum Auto Świata / Auto Świat
Jazda nieodśnieżonym autem to nawet 500 zł mandatu

Samochód, z którego nie usunięto śniegu stanowi poważne zagrożenie na drodze. Nie dość, że pojazd jest gorzej widoczny to jeszcze spadający śnieg i lód w trakcie jazdy, mogą wyrządzić szkody innym użytkownikom dróg. Przed rozpoczęciem jazdy należy zatem usunąć śnieg z nadwozia, oczyścić światła, szyby, tablice rejestracyjne oraz lusterka. Jeśli tego nie zrobimy, grozi nam nawet 500 zł mandatu oraz 6 punktów karnych.