• Wybrane Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wznawiają działalność albo planują ich wznowienie „na dniach”
  • Już można zapisać się na stacjonarne kursy pozwalające „zbić” liczbę punktów karnych
  • Egzaminy na razie dotyczą nie wszystkich kategorii i tylko tych osób, które potrafią wymyślić przekonującą historię...

Epidemia koronawirusa wstrzymała pracę Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, które niemal z dnia na dzień przestały egzaminować kandydatów na kierowców. Wstrzymano też prowadzenie szkoleń dla kierowców zawodowych, dla tych, którzy dostali stosowne skierowanie, zmniejszyła się dostępność. kursów dla chcących zmniejszyć liczbę punktów karnych na koncie. Jeśli chodzi o te ostatnie, niektóre ośrodki wykazały się kreatywnością, organizując kursy online przeznaczone dla każdego, kto ma komputer z kamerą i mikrofonem oraz podłączeniem do Internetu. 6 godzin, w tzw. międzyczasie herbatka, kanapka... a punkty znikają. Niestety, nie da się w ten sposób zdobyć prawa jazdy, którego się nigdy nie miało.

Warszawski WORD już rusza, ale...

Jeśli chodzi o egzaminy teoretyczne, to wznowione są zapisy na egzaminy dotyczące wszystkich kategorii prawa jazdy. Gorzej, jeśli chodzi o egzaminy praktyczne: na razie ruszyły zapisy na kategorię A (motocykle, wszystkie kategorie jednośladów) B+E (pojazdy do 3,5 t z przyczepą), C oraz C+E (pojazdy ciężarowe i ciężarowe z przyczepą) oraz D (autobusy). Chętni na najbardziej popularne prawo jazdy kat. B muszą jeszcze poczekać.

Ale, ale... chętnych najwyraźniej jest więcej niż wynoszą aktualne „moce przerobowe” ośrodka, zwłaszcza że w Warszawie pracę wznowił jeden ośrodek, a nie ma rejonizacji i teoretycznie chętni mogą przyjeżdżać z całej Polski. Dlatego po pierwsze, należy złożyć umotywowany wniosek o dopuszczenie do egzaminu (że prawo jazdy jest niezbędne w życiu codziennym, warto podać ważną przyczynę), no i zgodzić się na specyficzną formę prowadzenia egzaminu. Natomiast bez ograniczeń można już zapisywać się na „normalne”, stacjonarne kursy redukujące punkty karne, pierwsze wolne terminy przypadają na pierwszą połowę maja.

Egzaminy - kandydat w masce, egzaminator w przyłbicy

O ile z egzaminem na prawo jazdy nie ma istotnego problemu „epidemicznego” w przypadku motocyklistów – w ich przypadku kask zgodnie z przepisami jednocześnie pełni funkcję zakrywania ust i nosa (ale trzeba mieć własny kask – ośrodek nie zapewnia, chwilowo, ze względów higienicznych, kasków), to już w samochodzie trzeba się zabezpieczać. Trzeba zgodzić się na to, że będziemy prowadzić w maseczce (w przypadku okularników to istotny problem, gdyż okulary parują, trzeba zorganizować sobie maskę, która mniej filtruje, ale i mniej przeszkadza, no i wcześniej przetestować ją), a instruktor będzie w masce i ewentualnie w przyłbicy, gumowych rękawiczkach, z płynem dezynfekującym pod ręką. Musimy się zgodzić na to, że narażamy swoje zdrowie i zadeklarować, że bierzemy udział w egzaminie na własną odpowiedzialność i w razie zarażenia nie będziemy mieć pretensji do WORD-u. Będą nam mierzyć temperaturę.

Szukajcie, a znajdziecie...

WORD-y w miastach innych niż Warszawa też planują otwarcie – właściwie może stać się to w każdej chwili, oczywiście nie w pełnym wymiarze, z ograniczeniami... Przykładowo na infolinii katowickiego WORD-u (ma oddziały terenowe w Rybniku, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Tychach i Jastrzębiu-Zdroju) radzą, by się dowiadywać, zaglądać na stronę internetową czy wręcz na Facebooka – decyzja o otwarciu ośrodków może zapaść w ciągu kilku dni, właściwie w każdej chwili, a wtedy stosowna informacja pojawi się na stronach WORD-u w ciągu 10 minut.

Podobna sytuacja jest i w innych regionach kraju, a w praktyce oznacza to: kto pierwszy, ten lepszy. A ponieważ nie ma rejonizacji i teoretycznie każdy może zrobić sobie wycieczkę związaną z egzaminem na prawo jazdy (od poniedziałku 20 kwietnia zniesione są zakazy przemieszczania się), to... można skorzystać z wciąż mniejszego ruchu na drogach niż ten, który występuje w normalnych warunkach, egzamin praktyczny może być nieco łatwiejszy. A przede wszystkim – można mieć ten egzamin wreszcie za sobą.