Full Service Leasing, który coraz częściej wybierają przedsiębiorcy, to bardziej zaawansowana i wygodniejsza dla firm forma leasingu. Obejmuje on nie tylko samo finansowanie nowych samochodów, ale i szeroką ofertę usług związanych z administrowaniem flotą pojazdów. FSL nazywany jest także wynajmem długoterminowym. - wyjaśnia Maciej Zwiewka, kierownik sprzedaży flotowej w Volkswagen Financial Services.

Full Service Leasing - dlaczego zyskuje na popularności?

  • Po pierwsze, pozwala na wybranie takich usług, które są danej firmie potrzebne. Daje więc przedsiębiorcy elastyczność decyzji. Wybierając Full Service Leasing otrzymujemy produkt niejako szyty na miarę, dający oszczędności, wygodę, szansę na sprawniejsze funkcjonowanie firmowych aut i odciążenie pracowników.
  • Drugą przewagą wynajmu nad klasycznym leasingiem są atrakcyjne miesięczne koszty. Wynikają one z kilku czynników, na przykład z faktu, że w ratach spłaca się wyłącznie przewidywaną utratę wartości auta w okresie umowy. Jest to inny mechanizm niż w przypadku tradycyjnego leasingu z niskim wykupem, gdzie spłaca się całą lub prawie całą wartość pojazdu. Nie ma więc konieczności wydawania na zakup służbowych samochodów ani złotówki więcej niż to konieczne, a wolne środki można przeznaczyć na rozwój swojego biznesu.
  • Trzeci atut: FSL pozwala na planową wymianę aut na nowe po 2-5 latach. Nie trzeba się martwić o sprzedaż samochodów na rynku wtórnym, związaną z tym stratę czasu, pieniędzy, o zaangażowanie pracowników, ale i o kwestie podatkowe.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy Full Service Leasingu? Sprawdzimy to na przykładzie jednej z najnowszych na rynku ofert: SEAT for Business.

Full Service Leasing - co otrzymujemy w miesięcznej racie?

- O tym, czy oferta jest najkorzystniejsza dla naszej firmy, nie decyduje wyłącznie wysokość miesięcznych kosztów, ale to, co w ramach raty otrzymujemy. Kwota raty w dużej mierze zależy od zakresu wybranych przez nas usług. Może więc to być oferta obejmująca tylko serwis mechaniczny i ubezpieczenie albo - tak jak w przypadku Full Service Leasingu SEAT-a - pełnego wachlarza działań związanych z finansowaniem, zarządzaniem i eksploatacją samochodów - wymienia Maciej Zwiewka.

Do usług w ramach Full Service Leasingu SEAT-a należą:

  • przeglądy okresowe,
  • wymiana opon i ich przechowywanie,
  • zakup materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych,
  • samochód zastępczy na czas usług w serwisie,
  • karta paliwowa,
  • całodobowy Assistance na terenie całej Polski.

Dodatkowo w ramach obsługi floty oferta może obejmować raporty dotyczące eksploatacji pojazdów, a także usługi door-to-door, w tym np. transport samochodów do serwisu na przeglądy. Można też wybrać opcję zarządzania szkodami komunikacyjnymi. W tym pakiecie, oprócz wsparcia procesu obsługi szkód, leasingodawca przejmuje też formalności związane z rozliczeniem podatku VAT podczas płatności za likwidację szkody.

- Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki systemom informatycznym Grupy Volkswagen czas naprawy pojazdów naszej marki jest skrócony. System informatyczny dealera SEAT-a sam weryfikuje zakres serwisu wykupiony przez klienta, a potem automatycznie autoryzuje naprawę. Oszczędzamy klientom czasochłonnych procedur, a tym samym podchodzimy z szacunkiem do ich czasu i zaangażowania. - podkreśla Damian Nowicki, dyrektor sprzedaży marki SEAT. Warto też wspomnieć, że rata i stawka ubezpieczenia komunikacyjnego są niezmienne przez cały okres umowy. Ryzyko związane z wahaniami cen na rynku bierze więc na siebie SEAT.

W ramach Full Service Leasingu SEAT oferuje więc przejęcie całości spraw dotyczących administrowania parkiem pojazdów, niezależne, czy składa się on tylko z SEAT-ów, czy także z aut innych marek. Jest tylko jeden warunek: flota powinna liczyć co najmniej 15 samochodów.

Full Service Leasing - podsumowanie

Porównując oferty FSL należy dokładnie poznać zakres i liczbę usług wliczonych w cenę, a następnie dopasować je do potrzeb swojej firmy. Warto też sprawdzić, czy w umowie zagwarantowana jest stała wysokość rat bez względu na zmiany kosztów napraw (części i roboczogodzin), wspomnianych cen polis ubezpieczeniowych czy liczbę szkód komunikacyjnych. SEAT, w ramach oferty Full Service Leasingu, wszystkie te ryzyka bierze na siebie. - Full Service Leasing daje firmom korzyści podatkowe i księgowe, a także operacyjne i administracyjne. Pozwala więc oszczędzać czas i pieniądze, w oparciu o wygodne dla klienta rozwiązania. Jednak pierwszym krokiem przy tworzeniu firmowej floty zawsze jest samochód. A w marce SEAT doskonałych technicznie, nowoczesnych i pięknych samochodów nie brakuje. - reasumuje Damian Nowicki, dyrektor sprzedaży marki SEAT.