Pojazdy komornicze, poleasingowe czy powypadkowe nie kuszą swoją nazwą, czy widocznym stanem technicznym. Często nie da się pogodzić niskiej ceny z nowoczesnym autem z 250 końmi pod maską. Znawcy aukcji pojazdów mogą temu stanowczo zaprzeczyć. Licytacje samochodów często proponują w swojej ofercie najróżniejsze modele, roczniki czy silniki. Możemy znaleźć wrak nienadający się do dalszej drogi, jak i sportowego Mustanga, który wymaga jedynie wymiany drzwi. Gdzie licytować, żeby nie zbankrutować?

Gdzie szukać wymarzonego samochodu?

Każdy kierowca marzy o wyjechaniu najnowszym modelem samochodu prosto z salonu dealera. Błyszczący lakier, elegancka skóra, pełen pakiet wyposażenia i… kosmiczna cena! Gdzie znaleźć swoje wymarzone auto, jeżeli dysponujemy mniejszym budżetem? Odpowiedzią na to pytanie są licytacje samochodów. Na aukcjach możemy zakupić często całkowicie sprawny samochód, używany pojazd czy taki, przekazany w ramach rozliczenia komorniczego. Warto szukać na licytacjach pojazdów:

  • zagranicznych m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwecji, Japonii, Francji, Belgii,
  • komorniczych,
  • powypadkowych,
  • poleasingowych.

Czym różnią się te aukcje? Co możemy na nich znaleźć?

Czym są licytacje samochodów z zagranicy?

Najpopularniejszymi, używanymi pojazdami są te sprowadzane z zagranicy. Licytacje samochodów odbywają się przez specjalne portale lub handlarzy, którzy pośredniczą całemu procesowi kupna oraz dostawy.

Sprowadzanie aut z USA czy Japonii wiąże się z ryzykiem, że samochód ze zdjęcia okaże się bardziej zniszczony, niż przypuszczano. Z aukcjami zagranicznymi kojarzy się również długi czas oczekiwania i dodatkowe opłaty m.in. za cło. Jednak nie warto się bać. Największą zaletą importu jest zdecydowanie niższa cena zakupu, niż wartość rynkowa samochodu. Sportowe auto, duży SUV czy rodzinne kombi mogą być kupione nawet kilkadziesiąt procent taniej.

Licytacje samochodów od dłużników — gdzie to się odbywa?

Licytacje samochodów w trakcie aukcji komorniczych zyskują coraz większą popularność. Klienci wygrywają pojazdy dla siebie, jak i na odsprzedaż. Zakup auta poniżej jego ceny rynkowej przyciąga wielu chętnych.

Samochody komornicze traktowane potocznie jako te z drugiej ręki. Większość z nich jest pojazdami używanymi, które są często w bardzo dobrym stanie technicznym. Zdarzają się zarówno droższe auta, które niedawno wyjechały na drogi z salonów, jak i 20-letnie, po licznych, rodzinnych podróżach. Dlaczego je odsprzedają?

Pojazdy licytowane w procesach komorniczych są samochodami dłużników, którzy w ramach niewypłacalności zostali pozbawieni własności. Osoby te nie były w stanie spłacić swoich należności finansowych, w związku z czym zobligowani zostali oddać swoje auto. Komornik może zająć ich mienie, aby zmniejszyć wartość długu.

Każdy może wziąć udział w aukcji (z wyjątkiem komornika, dłużnika i osoby pełniącej urząd w trakcie licytacji), jeżeli wie, gdzie i kiedy ona się odbywa. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty, a następnie konkurować z obecnymi. Niestety często wśród potencjalnych kupców znajdują się handlarze, którzy zrobią wiele, gdy dostrzegą potencjał w wystawionym pojeździe.

Ogłoszenia o zbliżającej się licytacji można znaleźć wywieszone w sądzie, 14 dni przed aukcją. Coraz częściej występują jednak przetargi online.

Znajdź opłacalną ofertę na aukcjach samochodów poleasingowych

Pojazdy poleasingowe pochodzą od właścicieli, którzy zrezygnowali z kontynuowania płacenia rat leasingu lub zalegają z ich spłatą (powindykacyjne). Auta były wykorzystywane szczególnie jako służbowe, dzięki czemu zachowują dobry wygląd i stan techniczny. Zwykle są to samochody powypadkowe, które pochodzą od jednego właściciela. Posiadają pełną dokumentację oraz historię użytkowania, dzięki czemu możemy świadomie zdecydować się na zakup.

Na aukcji zwykle są wystawione młodsze modele pojazdów, dlatego jest to spora szansa na znalezienie czegoś dobrego w rozsądnej cenie. Licytacje samochodów poleasingowych dają możliwość zakupu w kwocie 5 do nawet 30% niższej, niż jego wartość rynkowa. Dodatkowo można na niego otrzymać fakturę VAT i nie trzeba podpisywać umowy kupna i sprzedaży. W aukcji może wziąć udział pełnoletnia osoba, która zarejestruje się na odpowiedniej stronie aukcyjnej.