"Orzeczony przepadek na rzecz Skarbu Państwa" - taką adnotację można zwykle zobaczyć na obwieszczeniach o licytacjach prowadzonych przez urzędy skarbowe. Nie inaczej jest w przypadku jednej z najnowszych licytacji, na której wystawiono kilkanaście silników, kilka skrzyń biegów i wiele innych części samochodowych. W sumie na sprzedaż trafiło niemal 50 przedmiotów o szacunkowej wartości ponad 60 tys. zł.

Na liście śląskiej administracji skarbowej można znaleźć m.in. silniki do Audi A4, Citroena C3, DS 4, Opla Mokka, Peugeota 3008, Renault Megane, Renault Latitude, Volkswagena Tiguana. Nie brakuje wersji benzynowych, jak i popularnych diesli (m.in. HDI czy dCi). Dostępne są także poduszki powietrzne do różnych modeli BMW i Volkswagenów, skrzynie biegów (m.in. Audi, Opel, Peugeot), drzwi i klapy (Renault Espace i Captur), a nawet deski rozdzielcze (Citroen C5, Renault Captur i Scenic).

Ceny wywoławcze wynoszą już od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. Najtańsze są szyby (od 37,50 zł do Renault Kangoo) oraz poduszki powietrzne do BMW (od 112 zł). Najwięcej trzeba zaś przygotować na silniki - na 3 tys. zł wyceniono motor do Volkswagena Tiguana, znacznie tańsze są małe diesle do Citroena C3 (1,5 tys. zł) czy Renault Megane (1,5 tys. zł.).

Trudno ocenić w jakim stanie znajdują się wszystkie wystawione części. Urząd zastrzega, że nie odpowiada za wady ukryte i stan techniczny. Pozostaje zatem tylko wizualnie sprawdzić ich stan, gdy przedmioty zostaną udostępnione do oględzin.

Licytacja odbędzie się 8 czerwca 2021 r. w Urzędzie Skarbowym w Mysłowicach. Podobnych najlepiej szukać na stronach lokalnych izb skarbowych.